Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Групов код и RLL метод

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Групов код и RLL метод

Мнение от Mozo »

Реферат
Дисциплина: Компютърна периферия
Тема: Методи за запис на дискретна информация върху магнитен носител. Кодиране на информацията – потенциален метод, фазово кодиране, честотна модулация, групов код и RLL метод.
Проверил:...................
/Ж.Жейнов/
Съдържание
1.Методи за запис на дискретна информация върху магнитен носител 2
2.Кодиране на информация 4
3.Потенциален метод 5
4.Фазово кодиране 8
5.Честотна модулация 9
6.Групов код 11
7.RLL Метод 12
Използвана литература 15

1.Методи за запис на дискретна информация върху магнитен носител
Записаната информация се предоставя от последователност от магнитни отпечатъци или маркери. Точната връзка между тях се определя от избрания метод за запис. За осъществяване на различни методи за магнитен запис се използват трите стабилни точки от хистерезисния цикъл с координати съответно (Н=0,В=0); (Н=0,В=Вr ) и (Н=0,В= - Вr) и преходите между тях. Ако методът използва и трите точки, той е метод на запис по три нива -размагнитено, намагнитено с остатъчна индукция + Вr, и намагнитено с остатъчна индукция - Вr .Най- често на практика се използват методи на запис по две нива- намагнитено до + Вr и намагнитено до - Вr . Те се реализират по- лесно, тъй като не изискват специални мерки за размагнитване на материала. Изтриването се извършва с намагнитване в една от двете полярности, а записа с преходи от една магнитна неполярност в друга и обратно. Важно е и точно да се означи къде започва и къде свършва записът на даден бит. Основни методи на запис:
-метод NRZ-1
-метод FM (Frequency Modulation - честотна модулация);
-метод MFM (Modified Frequency Modulation - модифицирана честотна модулация);
-метод M2FM (Modified, Modified Frequency Modulation – модифицирана, модифицирана честотна модулация);
-метод RLL (Run Length Limited - кодиране с ограничена дължина);
-метод ARLL (Advanced Run Length Limited - усъвършенстван RLL);
Метод NRZ-1- Според характера на измененията на възможните състояния на магнитния носител различаваме запис с връщане към нула (RZ-return to zero) и без връщане към нула (NRZ - поп return to zero).В първия случай всяка двоична цифра се изобразява чрез участък, отделен от съседните участъци, и следователно състоянието на носителя трябва да се изменя дори когато в следващия участък е записана също единица. При запис без връщане към нула магнитното състояние на носителя се изменя само ако следващата двоична цифра, която трябва да се запише, е различна от предидущата.
Метод FM-
При най-стария метод - метода FM, при запис на единица посоката на магнитния поток се променя, а при нула остава непроменена. За да може да се определи на кое място започва определен бит или една поредица от нули и единици и съответно на кое място свършва, е необходим синхронизиращ тактов импулс, който да се подава преди всеки бит (независимо дали е 0 или 1). Така за записа на една единица са необходими две, а за записа на една нула - една промяна на посоката на магнитния поток.

Метод MFM-
Известно оптимизиране се постига с метода MFM, при който тактовият сигнал се съчетава със сигнала за данни. Ако се предположи, че скоростта на въртене на магнитната повърхност е постоянна, за запис на един бит се използва област с постоянни размери. При метода MFM за запис на единица се извършва промяна на магнитния поток в средата на тази област, докато нулата започва в началото на тази област, но само ако предишният бит не е бил единица.
При този метод е постигнато 100 % нарастване на плътността на запис в сравнение с метода FM.
Метод M2FM
Кодирането по метода M2FM се осъществява по следните правила: кодовите информационни битове Д се разполагат в средата на битовия интервал Т; кодовите синхробитове С се разполагат в началото на даден битов интервал, ако в предшествуващия битов интервал няма синхробит или информационен бит, или ако в текущия битов интервал няма информационен бит.
Методи RLL
Още пo-голямо намаляване на броя на промените на посоката на магнитния поток се постига с един друг метод, при който се прави прекодиране на данните - групи от битове се трансформират в кодове с различна дължина. Прекодирането се извършва на следния принцип: Между две единици трябва винаги да има определен брой нули!
При метода Advanced RLL (ARLL), между две единици могат да се поставят от 3 до 9 нули.

2.Кодиране на информация
Кодирането представлява система на подреждане на дадени знаци или други средства за действия с информацията. Например различните азбуки, състоящи се от букви, образуват думи (код от букви), а те изречения, които представляват съобщения. Друг пример е музиката, която се записва с ноти.
При изчислителните машини, апарати и средства се използва най-често система за кодиране, съответна на бройна система. В зависимост от бройната система тя може да е:
Единична – код от 1 (безсмислена за кодиране, защото не е възможно да се предаде съобщение с код от единствен символ!);
Двоична – 0 и 1 (информация 1 бит на символ – Да /Не, има сигнал/няма сигнал, присъща на всички съвременни дигитални устройства);
Троична – 0, 1, 2 (пример е Морзовата азбука – тире, точка, интервал);
Шестнадесетична
...
N бройна система – 0, 1, 2,..., N.

3.Потенциален метод
В теорията на сложността на изчисленията потенциалният метод е метод, използван за анализ на амортизираната времева и пространствена сложност на структурата на данните, мярка за нейната ефективност по отношение на последователности от операции, която изглажда разходите за редки, но скъпи операции.

Целият материал:
Прикачени файлове
Групов код и RLL метод.rar
(183.26 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 124 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”