Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Технологии за безжичен интернет

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283806
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334300
Местоположение: Somewhere In Time

Технологии за безжичен интернет

Мнение от Mozo »

Технологии за безжичен интернет (Wi-Fi)

Съдържание

1. Същност и възникване на Интернет като цяло 3
2. Въведение в Wi-Fi 3
3. Произход на името Wi-Fi 4
4. Какво е Wi-Fi? 4
5. С кабел или Wi-Fi? 6
6. Предимства и недостатъци на Wi- Fi 6
Предимства на Wi-Fi 6
Недостатъци на Wi-Fi 7
7. Wi-Fi сертификат 7
8. Типовете безжични Интернет мрежи 8
Wireless PAN 8
Wireless LAN 9
Wireless MAN 9
Wireless WAN 9
Равноправни ( специализирани) безжични мрежи 9
Хибридни мрежи 10
9. Безжична мрежа с хардуерно-базирана споделена Интернет връзка 10
10. Как се свързва една обикновена безжична мрежа и интернет достъп 11
11. Четири стъпки, за да си направим домашна безжична мрежа 13
12. Режими на работа на безжичната връзка 16
13. Какво е Wi-Fi Hotspot? 17
14. Wi-Fi Hotspots (горещите точки). 18
15. Доставчици в България на безжичен интернет: 18
16. Wi-Fi и сигурност 19
17. Технология за безжичен достъп до Интернет с помощта на светодиодите 22
18. Какво е бъдещето на Wi-Fi мрежите: 22
Използвана литература 25


1. Същност и възникване на Интернет като цяло
Интернет е огромна, обхващаща целия свят мрежа от компютри, свързани чрез различни видове комуникационни връзки, включваща и телефонната система. Заедно, тези свързани компютри съдържат изключително количество информация относно всичко под Слънцето. Съвкупността от тези компютри се нарича „Мрежа“. Тези мрежи се използват в управлението и бизнеса, но тази която наричаме Интернет е различна от останалите поради две причини. Първо, това е най- голямата компютърна мрежа на планетата и, второ, достъпът до нея е изцяло свободен за всички. Интернет не възниква за една нощ – това е крайният резултат от проучвания и експерименти, провеждани още от края на 50-те години на миналия век. Световната мрежа претърпява процес на развитие, продължил почти 40 години. Първоначално разпространени са били мрежите с кабели, но за по- голямо удобство се създават мрежи без кабели или т.нар.технология за безжичен интернет ( Wi-Fi връзка ). Поради факта, че винаги има начин да се подобри предаването на данни, а повишаването на скоростта, с която данните могат да се прехвърлят по кабела, не е единствения начин за постигане на тази цел. Всъщност опъването на стотици метри кабели може да не е приятно, така че защо да не елиминираме кабелите напълно? Дори римляните са предавали информация на стотици километри, като са изграждали поредици от кули по хълмовете и са отразявали слънчевите лъчи, за да изпращат съобщения.
2. Въведение в Wi-Fi

Wi-Fi е маркa първоначалнo лицензиранa от Wi-Fi Alliance, за да описва основната технология на безжичната локална мрежа WLAN. Тя е базирана на спецификациите от серията IEEE 802.11. Била е разработена да се използва от преносимите изчислителни устройства, такива като преносими компютри в локални мрежи, но сега все повече се използват и в други услуги, включително в Internet и VoIP телефонният достъп, игрите базовото свързване и потребителската електроника, такива като телевизори и DVD устройствата или цифровите камери. Разработени са много стандарти, които позволяват Wi-Fi да се използва в колите по магистралите, при поддръжката на ITS за повишаване на сигурността и позволява мобилната търговия. Ползващите безжични мрежи могат да работят навсякъде с много по-голяма производителност и ефективност. Използването на Wi-Fi технологията има големи предимства, а именно това че спестява един от най-неприятните проблеми днес – хаоса с кабели, суичове, както и промъкването на десетки и дори стотици метри кабел през множество тесни отвори. Естествено, че процедурата за обезкабеляване е малко по -скъпа, но за сметка на това много по- удобна. Друго предимство на безжичните мрежи е че всяко разместване било то в офиса или в дома е много по- бързо и удобно, тъй като всичко е радиовълни.

Фиг. 1
Не всеки IEEE 802.11 като съвместимо устройство се представя за съртифициране на Wi-Fi Alliance. Липсата на Wi-Fi сертификат не означава непременно, че устройството е несъвместимо с Wi-Fi устройства. IEEE 802.11 устройства са инсталирани в много персонални компютри, конзоли за видео игри, MP3 плейъри, смартфони, принтери и други периферни устройства и по-новите лаптопи.
3. Произход на името Wi-Fi

Терминът Wi-Fi идва от английското Wireless Fidelity, приличащи на отдавна установено аудио-оборудване, класифицират термина като висока вярност в употреба от 1930 г. или Hi-Fi (използва се от 1950 г. насам). Терминът Wi-Fi никога не е трябвало да означава нищо.Терминът Wi-Fi е използван за първи път с търговска цел през август 1999 г. и е въведен о0т консултантска фирма, наречена Interbrand Corporation, която Алиансът е наел, за да определи името, което е от IEEE 802.11b.Може да се каже, че Interbrand изобретил Wi-Fi като игра на думи с Hi-Fi, а също така и създава в ин-ян стил логото на Wi-Fi. Wi-Fi Alliance първоначално използвали рекламния лозунг за Wi-Fi, "Стандарт за Wireless Fidelity", но по-късно премахнали фразата за пускането на пазара. Въпреки това, някои документи от 2003 и 2004 г., все още съдържат понятието Wireless Fidelity,а и не е имало официално изявление във връзка с отпадането на думата. Ин-Ян логото показва, че сертифицирането на даден продукт е за оперативна съвместимост.
4. Какво е Wi-Fi?

Живеем във  време , в което  технологиите се развиват  бързо и скоростите за  пренасяне на информация  се усъвършенстват непрекъснато. Безжичните  мрежи стават  все по-предпочитан начин за осъществяване на връзка между  потребителите. Благодарение на технологичните познания , които имаме , подобряваме и развиваме безжична  Wi-Fi  мрежа, при която потребителите не се нуждаят от кабелна  връзка , за да се насладят  на  отлична скорост на  трансфер. Безжичните мрежи  използват радио честота за предаване и приемане  на данни по въздуха.  Що се  отнася до радиомагнитното излъчване, се придържа  към съвременните  европейски стандарти, които се поставят като  ограничение за максимално допустимо ниво на сигнала. Антените на мобилните оператори  излъчват 50 пъти по-силен сигнал. Със  системи за анализ на честотния спектър за предаване на информацията, с прецизност  при подбора на  антени, избора на точното им място, подробни изследвания при инсталирането им, както и точно определяне на зоните  Fresnel се предоставят интернет услуги с гарантирано качествоискорост.
  
Безжична мрежа използваща радио вълни, точно като клетъчни телефони, телевизии и радиостанции. В действителност, комуникация през безжична мрежа наподобява двупосочна радио-комуникация. Ето какво се случва на практика:
1. Компютърният безжичен адаптер преобразува данни в радио сигнал и го изпраща с помощта на антената.
2. Безжичният рутер получава сигнал и декодира сигнала. Той изпраща информацията до Интернет посредством физически, жични интернет връзки.
Процесът също работи в обратна посока, получава информация от Интернет, преобразува я в радио сигнал и я изпраща до безжичният адаптер на компютъра.
В радиостанции, използването на Wi-Fi е много подобно на използваните радиостанции за портативни радиостанции, клетъчни телефони и други устройства. Те могат да предават и приемат радиовълни, и да преобразуват 1s и 0s в радио вълни и преобразуват радио вълните обратно в 1s и 0s. Но Wi-Fi радиостанциите имат няколко съществени разлики от други радиостанции:
• Те предават на честоти от 2,4 GHz и 5 GHz. Тази честота е значително по-високи от честоти, използвани за клетъчни телефони, портативни радиостанции и телевизии. Колкото честота на сигнала е по-висока толкова повече капацитета от обмен на данни е по-голям.
• Те използват 802.11 мрежови стандарти, които придават някои характеристики:
802.11a предава в 5 GHz и може да се движи нагоре до 54 megabits данни в секунда. Също се използва ортогонален честотен-разделител на каналите (OFDM), за по-ефективно кодиране на техниката, разделя се на радиочестотния сигнал, и на няколко под-сигнали, преди да достигнат приемника. Това значително намалява намесата.
802.11b е бавен и доста по-скъп стандарт. За известно време, неговата цена го направи популярен, но сега това намаля и сега общите му стандарти стават все по-скъпи. 802.11b предава на честота 2,4 GHz честотна лента на радиочестотния спектър. Може да се справи до 11 megabits данни в секунда, и то използва допълнителни код keying (CCK) модулация за да се подобри скоростта.
802.11g предава на 2,4 GHz като 802.11b и е много по-бърз той може да се справи до 54 megabits данни в секунда. 802.11g е бърз, тъй като използва същото OFDM кодиране, както 802.11a.
802.11n е най-новият стандарт, който е широко достъпен. Този стандарт значително подобрява скоростта и обхвата. Така например, теоретично всяко 802,11g движение на 54 megabits данни в секунда, се постигат с действителната скорост около 24 megabits данни в секунда поради претоварване на мрежата. 802.11n, въпреки това, според представената информация може да се постигне толкова висока скорост като 140 megabits в секунда. Стандартът в момента е във формата на проект - Института на инженерите по електротехника и електроника (IEEE) планира официално да ратифицира 802.11n до края на 2009.

Целият материал:
Прикачени файлове
Технологии за безжичен интернет.rar
(322.06 KиБ) Свален 40 пъти
Прочетено: 609 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”