Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Същност и перспективи пред дигиталните валути

Безплатни реферати, есета, анализи, доклади и всякакви теми свързани с информатика, компютри, интернет.
Алгоритми, теоретична информатика, операционни системи, изици за програмиране, изчислителна техника, компютърни мрежии, бази от данни, компютърна графика, роботика, изкуствен интелект, криптография.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

Същност и перспективи пред дигиталните валути

Мнение от Mozo »

ВЕЛИКОТЪРНОВСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„СВ.СВ.КИРИЛ И МЕТОДИЙ“

КУРСОВА РАБОТА

На тема:

Същност и перспективи пред дигиталните валути

Ако се върнем в началото на века, ще си спомним за едни деца, които прекарваха ежедневието си в компютърните клубове по света. Същите тези деца пораснаха, завършиха успешно своето образование и се включиха в пазара на труда. Именно те с радост прегърнаха бързоразвиващите се нови технологии и дадоха тласък на повсеместна дигитализация на цялото общество. През последните години дигитализацията навлезе до такава степен в обществото, че започна да определя тенденциите във всички отрасли на икономиката. Все по-често ставаме свидетели как не една или две фирми не успяват да бъдат достатъчно конкурентноспособни ако не успяват бързо да интегрират в системите си новите технологии. Дигитализацията неминуемо засегна всеки аспект от ежедневието ни, а с това се появиха и първите идеи за алтернативни методи на плащане, което неминуемо засегна финансовите операции. Така на бял свят се появиха и първите дигитални валути.

1. Същност на дигиталните валути
Но какво всъщност представляват дигиталните валути? Това са дигитална форма на валути, които се предлага само в цифрова или електронна форма, а не във физическа форма. 1Известни се още като цифрови валути, цифрови пари, електронни пари, електронни валути или кибер пари. За разлика от физическите валути, като банкноти и сечени монети, които са материални и притежателите им имат тяхната физическа форма, те съществуват само под дигитална форма и могат да бъдат притежавани и използвани единствено чрез употреба на електронни устройства (компютри, смартфони, таблети, смартчасовници и др.). Дигиталните валути имат всички присъщи свойства на физическите валути и позволяват незабавни транзакции, които могат да бъдат безпроблемно изпълнявани на устройства свързани в мрежа.


1.1. История на дигиталните валути
Една от първите идеи за виртуални валути се появява на бял свят още през 1983г. в научна публикация на тема „Слепи подписи за непроследими плащания“ (Blind Signatures for Untraceable Payments)2, очертаваща идеята за алгоритни създаващи анонимни дигитални пари. Неин автор е американския криптограф Дейвид Чаум (David Chaum). Няколко години по-късно, през 1989г. той създава валутата DigiCash, като на практика прилага концепцията, която е очертал в своите изследвания. DigiCash е изградена върху технология гарантираща както сигурност, така и поверителността на транзакциите между лица, които не се различават от концепцията за криптовалута, която познаваме днес. Корпорацията DigiCash Inc., която стои зад самата валута DigiCash фалира през 1998г., но след себе си оставя концепции, формули и инструменти за криптиране, които изиграват важна роля в развитието на дигиталните валути.

В края на 90-те години, или по-точно в периода известен като дот-ком балона, не един и два стартъпа се опитват да постигнат целите на DigiCash. Повечето се провалят, но една компания успява да остави отпечатък върху целия широк финансов свят. Тази компания е PayPal.
Тя е основана през 1998г. от смятания за един от най-големите визионери на нашето време - Илон Мъск. PayPal позволява трансфер на пари онлайн, като представлява алтернатива на добре познатите по това време разплащания с банкови преводи и чекове. Друг от по-успешните проекти по това време е бил така наречения e-gold. Той е предлагал на физически лица онлайн кредит в замяна на физическо злато или други видове благородни метали. За съжаление този проект се сблъсква с множество финансови измами и е закрит от Федералното правителство на САЩ през 2005г. Други примери за дигитални валути бяха Bit Gold и B-Money които, въпреки че са структорирани, така и не са били окончателно завършени.
На 31 Октомври 2008г., анонимен автор, използващ псевдонима Сатоши Накамото публикува материал с име "Bitcoin - A Peer to Peer Electronic Cash System". Още на следващата година се появява софтуерът за най-известната на масовия потребител, криптовалута валута – Bitcoin. Създаването на тази валута е свързано с така наречения процес на „копаене“, чрез който се създават нови Биткойни, също така се записват и проверяват транзакциите в блокчейна. Процесът по „копаене“ представлява създаване на платежни единици Bitcoin, които се получават като възнаграждение за извършена изчислителна работа по криптиране, при която потребителите проверяват съществуващите блокове от блоковата верига и създават нови с помощта на изчислителната мощ на машините си. Тук трябва да се отбележи, че този процес е сериозно енергоемък и изисква не малки вложения в хардуер за техниката, която извършва въпросните изчисления.

Целият материал:
Прикачени файлове
Същност и перспективи пред дигиталните валути.rar
(238.76 KиБ) Свален 3 пъти
Прочетено: 41 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Информатика, IT, интернет”