Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Военни бази на САЩ

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с журналистиката.
Разследваща журналистика, културна журналистика, спортна журналистика, музикална журналистика, криминална журналистика, фотожурналистика, радиожурналистика, телевизионна журналистика.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284012
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Военни бази на САЩ

Мнение от Mozo »

НАЦИОНАЛЕН ВОЕНЕН УНИВЕРСИТЕТ "В. ЛЕВСКИ"

ФАКУЛТЕТ “ОБЩОВОЙСКОВИ”

КАТЕДРА "НАЦИОНАЛНА И РЕГИОНАЛНА
СИГУРНОСТ"

Учебна дисциплинa

Политика на ЕС в сигурността и отбраната
РЕФЕРАТ
Разполагане на военни бази в Югоизточна Европа - България и Румъния


Изготвил: Проверил: полоковник Атанасов Николета Войкова / ............................/

Съдържание:

1.Увод.............................................................................................................стр 3
2. Основни групи американски бази...........................................................стр 3
3. Разполагане на американски бази в Югозиточна Европа.....................стр 5
4. Базите в Румъния......................................................................................стр 6
5. Международно -правни и политически роблеми на изграждането на военни бази....................................................................................................стр 8
6. Изграждането на американски военни бази в България.......................стр 9
7. Някой по общи изводи и проблеми.......................................................стр 10
8. Заключение..............................................................................................стр 12
9. Използвана литература...........................................................................стр 13

Увод: Влизайки в НАТО на Република България и се дава възможност да поеме в изцяло нова посока по отношеие на националната и сигурност и запазване на суверинитета й. За жалост за тези 11 години все още сме твърде назад в прогнозите за развитие и промяна на цялата ни система, дори се наблюдава и влошаване в много аспекти на сигурността. Намалихме числеността на армията си, не се отделя много пари за обновяване на съоражения и разчитаме изцяло и само на външна подкрепа и спонсорство.
Военните бази в момента са неизползваеми и не донесоха този очкван приход и стабилитет за страната ни. Една от основните причини е в политическата нестабилност и лиспата на комуникация между отделните политически кабинети. Ползите и негативните последици са изнесени накрая. А сега за начало ще разгледаме и анализираме самото изграждане и разполагане на американските бази като цяло.
Две основни групи от бази могат да бъдат разгледани: бази за постоянно разполагане и изнесени бази за разполагане. Последните не се изграждат за постоянно и се използват до приключването на операциите. Те биват заемани на ротационен принцип без възможност за присъедиянване на семейството , като официално дислоцираните там военни се смятат само за временно разположени в презморски бази. Техния брой варира в зависимост от съответните операции, като съотношението в момента е 4:3 в полаза на намиращите севоеннослужиели в базите за постоянно разполагане. От ивестиционна гледната точка разликата между двата вида бази е съществена, поради допълителната инфраструктура, която е прикрепена към базите и постоянното разполагане.
По отношение на ротационната база съществуат два оснвони модела: в Европа се извършва ротация на всеки три години, докато в базите на Азия тя е преимуществено едногодишна.
Изнесените извън територията на САЩ бази се разделят на три групи:
А/ Основни оператини бази ( Main Operating Base) - постоянно разположени бойни съединения и силна инфраструктура, характеризирана от командно - контролни структури, съоражения за подпомагане на семействата и усилените части за провеждане на защитни мерки (примери за това са Рамщайн ( Германия), Кадена (Япония) , Хъмфрис (Р. Корея);
Б/ Изнесени оперативни места ( Forward Operating Site) - разширяващи се "топли" съоражения, поддържани с ограничено подкрепящо присъствие на САЩ и с предварително разположена екипировка. В тях няма да бъдат разположени постоянни части, а на ротационен принцип. Те също ще бъдат фокус на регионални и двустранни обучения ( примери за това са Сембаванг (Сингапур) , Сото Кано (Хондурас);
В/ Места за сътрудничество е областта на сигурността ( Corporative Security Location) - представялват съоражения с незначително или никакво присъствие на ВС на САЩ. Те ще бъдат поддържани с договр за периодични услуги или подкрепа от страна на приемащата държава. Те ще предоставят случаен достъп и ще бъдат център за действия в областта на военното сътрудничество ( пример за това са Декар (Сенегал) , където ВВС е сключило договр за кацане при необходимост , логистика и зареждане).
Постоянните бази са свързани с необходимостта от поддъране на постоянен контингет с ресурси или от възможностти за незабавна поддръжка. Постоянни също ще бъдат бази с цел използване на местни полигони за бойна подготовка - например в България , такива могат да бъдат полигоните Корен и Шабла .На Корен по стандартите на НАТО и САЩ може да се трнира формированието до "батальонна тактическа група" , т.е.до 1000 души. Районът на северното крайбрежие е подходящо съоражение на военновъздушните сили. За такива цели от сили на САЩ веч беше използват полигон "Дравско" в Полша.
Временните бази са тези от типа на използванта в Сарафво и румънската военновъздушна база "Михаил Когалничеану" край Констанца по време на кампанията срещу " Ал Кайда" в Афганистан. Така временната база за тренировка беше създадена в Грузия във връзка с необходимостта от бързи мерки в борба с изтеглящите се от Афганистан през Грузия към Чечения бойци на терористите. Общата продължитесност на съществуването на такива бази не надвишава една година.
Оперативното базиране се изполва за целите на отделен етап от дадена операция и има продължителност до няколко месеца. Примери за оперативно базиране на елементи има от времето на операцията на НАТО в Косово и на САЩ в Афганистан и Ирак.
Освен тези Бойни бази в пакета от възможностти влизат и различните складове , медециснки , възстановителни и транзитно-транспортни съоражения и възможности , използване на цивилни пътища , летища, гарови, портови съоражения и услуги.
2. Разполагане на американски бази в Югозиточна Европа.
Планът на Доналд Ръмсфелд , секретар на отбраната на САЩ (2001 - 2006 г. ) предвижда изгаждането на ново семейство бази в Източна Европа, Азия, Малайзия, Северна Африка и Западна Африка.
В края на 20 век и началото на 21 век за Евопа е преодоляването на наследството на студената война във всички аспекти на международните отношения, но преди всичко в сферата на сигурността. От гледна точка на равнището на гарантиране на сигурността контингета е разделен на:
- заона с гарантирана сигурност, включваща държавите от НАТО и Европейския съюз;
- зоната в която сигурността на държавите се доминира от Русия , включваща повечето от бившите съветски републики .
От гледната точка на институционните форми , чре з които се гарантира сигурността на отделните страни в Европа има:
- Зона на колективна сигурност , в рамките на която действат правилата на НАТО и ЗЕС;

Целият материал:
Прикачени файлове
Военни бази на САЩ.rar
(54.94 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 63 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Журналистика”