Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Лекции по екологичен мониторинг

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Лекции по екологичен мониторинг

Мнение от Mozo »

Въпрос 1
Екологичен мониторинг – определение, задачи, равнища и степени на организация

Основната цел на екологичният мониторинг е провеждане на многократни измервания, чрез които се установява числената стойност на изследвания параметър. Основната задача е да се приложи адекватна система за опробване, която характеризира точките, от които ще се вземат пробите, интервала на опробване и правилата за прилагането на подходящи методи за анализ на изследваните проби. Мониторингът намира приложение в две основни сфери:
При контролиране на процесите в действащи промишлени инсталации;
Измерване на качеството на ок.ср., където главната цел е да се определят наличните замърсители, тяхната концентрация и тяхното разпределение в ок.ср. Резултатите от различните изследвания се изразяват в следните единици:
Концентрационни единици – mg/l; mg/kg; mg/cm3;
Единици за товар – mg, kg/за период от време (примерно h) – обикновенно се използват за характеризиране на антропогенни примеси;
Специфични единици – използват се при мониторинг на даден технологичен процес – кг продукция от тон суровина или кг отпадък от тон суровина;
Нормализирани единици – получения резултат се преизчислява спрямо стандартна t0 или налягане.
Основните дейности при мониторинга са измерването и контрола на даден параметър. Измерването е процес, чрез който се установява фактическата стойност на дадена величина.
Според размерността на величината измерванията биват:
Абсолютни – при тях крайните резултати се отчитат директно
Екологичният мониторинг (ЕМ) е част от общия контрол на екологичните рискове. От своя страна ЕМ е част от общата система за контрол на състоянията на Ок.Ср., както и за източниците на повишена екологична опасност. Общият контрол на екологичните рискове се подразделя на следните видове дейности:
Екологична експертиза и ОВОС – това е дейност, която се провежда за да се установи съответствието на дадена стопанска дейност или друга такава на условията за екологична безопасност. Експертизата и ОВОС са изключително държавно мероприятие, макар че е допустимо да се извършват и от обществени структури. Проверяват се при строго регламентирана нормативна процедура и въз основа на нея се изготвят стопански решения, които целят да предпазят от неприемливи социално-икономически последствия;
Екологичен одит – инструмент за системна проверка на екологичния потенциал на даден обект и потенциал на екологичен риск. Задачата е да се събере достоверна информация за производствената дейност на даден обект, чрез която да се формулират изводите за неговото реално екологично състояние, включва? екологичната честота на технологиите, не отпадъците на готовата продукция и на изходните суровини;
Екологична сертификация – дейност на трета, независима, страна с цел утвърждаване съответствието на даден обект с екологичните изисквания;
Екологичен контрол и мониторинг – ЕК е дейност на специално упълномощени от държавата органи, насочени към осигуряване на нормите на екологоправните отговорности в рамките на действащото законодателство. При тази дейност се проверява изпълнението на предписанията и съставените планове по опазване на Ок.Ср., рационалното природоползване, спазването на екологичните норми за качество на средата и други. ЕМ е система от повтарящи се наблюдения върху един или повече елементи на природната среда в пространството и времето с определена цел и в съответствие с предварително подготвена програма.

Схема на ЕМ

Наблюденияе – осъществява се от мрежа от пунктове. То ни дава количествени и качествени показатели за фактическото състояние на наблюдавания обект. Въз основа на информацията, от наблюденията, правим оценка на фактическото състояние. Най-често като критерий за оценка се използва ПДК.
Прогнозиране на състоянието – да се прецени какво ще стане след определен период от време.
Изходите от двете отценки служат за регулиране на качеството на Ок.Ср., т.е. една от задачите на ЕМ е да дава информация или да генерира решения за подобряване на Ок.Ср. Съществува вътрешна взаимовръзка между блоковете.
Класификация на системите за ЕМ:
По факторите и източниците на въздействие;
По обхвата – регионален, национален, международен, глобален;
По остри глобални проблеми – състоянието на Световния океан, състоянието на озоновия слой, глобалното затопляне и др.;
Според насочеността му спрямо съответния ползвател;
ЕМ може да бъде импактен или фонов. Импактен – организиран е въз основа на някакво въздействие върху Ок.Ср. Фонов – предназначен да установи обективното, неповлияно от човека състояние на параметрите на Ок.Ср. Той формира голяма част от критериите за замърсяването.
Може да имаме наземен и дистанционен мониторинг.

Въпрос 2
Теоретични основи на организирането на ЕМ: екосистеми като сложни системи за управление

Целият материал:
Прикачени файлове
Лекции по екологичен мониторинг.rar
(29.15 KиБ) Свален 52 пъти
Прочетено: 1122 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Екология”