Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Видове екосистеми. Основни различия между естествените екосистеми и агроекосистемите

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Видове екосистеми. Основни различия между естествените екосистеми и агроекосистемите

Мнение от Mozo »

Видове екосистеми. Основни различия между естествените екосистеми и агроекосистемите.

Екосистемите се разделят на три основни вида: природни, агроекосистеми и урбанизирани. Природните са тези, които са запазили естествените ресурси, без да е вложен човешки труд. Урбанизирани – големи градове без земеделска дейност.
Природните екосистеми притежават голямо видово разнообразие от животни, растения и микроорганизми. Агроекосистемите имат редуцирано разнообразие на организмите, поради целенасочената дейност на човека.
Продукцията на природните екосистеми е резултат от различни трофични нива със сложна и дълга хранителна верига. В агроекосистемите продукцията е резултат от дейността на автотрофни организми, а хранителната верига съдържа 1 или 2 трофични нива: растение – животно – човек, растение – човек.
Основният енергиен източник в природните екосистеми е слънцето. Слънчевата енергия се превръща в енергия на биохимичните връзки в молекулите на органичните вещества от продуцентите. Тя е необходима за следващите трофични нива. В агроекосистемите, освен слънчевата енергия, човека внася допълнителна енергия и вещества като торове, инсектициди, пестициди, стимулатори, горива. Това показва, че в агроекосистемата има приходна линия.
В природните екосистеми съществуват условия за непрекъснат кръговрат за основните хранителни елементи – мъртвото органично вещество от трофичните нива се разгражда от редуцентите и отново се подава на продуцентите. От агроекосистемата човек изнася значителна част от мъртвото органично вещество, което не подлежи на разграждане в нея. Тази система е отворена с внос и износ на енергия и вещества.
Природните екосистеми притежават голямо разнообразие не само по видове, но и от различни по генетични и възрастови характеристики на организмите и осигуряващи пълни биотични взаимодействия. Агроекосистемата притежава фитоценоза с еднакви изисквания към светлина, вода и хранителни вещества, поради това, че е от един и същи вид и възраст. Това от екологична гледна точка не е ефективно.
В природните екосистеми доминиращите видове се селекционират по пътя на естествения подбор в природата. В агроекосистемите доминират видове, които са получени чрез изкуствен подбор, извършен от човека с цел получаване на максимална продуктивност от агроекосистемите.
Природната екосистема има висока пластичност. Тя е саморегулираща се, самопречистваща се и самовъзстановяваща се. Агроекосистемата има ниска пластичност. Тя се нуждае от управление и силно вмешателство на човека.
Стабилността и високата пластичност на природната екосистема са резултат от сложни връзки и взаимодействия между организмите, които са в равновесие с биотопа. В агроекосистемата са нарушени част от връзките и взаимодействията между организмите и средата – нарушено е биологичното равновесие.

Целият материал:
Прикачени файлове
Видове екосистеми. Основни различия между естествените екосистеми и агроекосистемите.rar
(5.37 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 817 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”