Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Нефтопреработвателна промишленост

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283806
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334300
Местоположение: Somewhere In Time

Нефтопреработвателна промишленост

Мнение от Mozo »

ТЕМА 3
Нефтопреработвателна промишленост

1. Посочва произхода, свойствата, състава и приложението на нефта.
2. Посочва и обяснява предварителната подготовка на нефта ; посочва физичните и химичните методи за нефтопреработване.
3. Обяснява същността на физичната преработка на нефта.
4. Разчита и обяснява технологичната схема на атмосферно-вакуумна дестилация на нефта и прави характеристика на нефтопродуктите.
5. Посочва и обяснява основни предприемачески стратегии.
6. Задача

1.   Нефтът е единственото течно изкопаемо гориво. Представлява сложна смес от въглеводороди- алкани, алкени, арени и полиядрени съединения, които образуват емулсия с водата, в която са разтворени минерални соли . В нефта се съдържат и малки или незначителни количества разнообразни азотни, кислородосъдържащи и серни съединения.
Нефтът или петролът представлява гъста, плътна, със специфичен мирис запалима течност с жълт до към черен цвят. По-лек е от водата,с температура на кипене обикновено над 100 0С и температура на замръзване от –20 до +20 0С .
Понастоящем той е най-важният енергиен източник и най-важната стратегическа суровина за химическата промишленост. От него чрез преработка се получават течни горива , въглеводороди и други ценни органични продукти, които се използват в органичния синтез.
   Днес общоприета е теорията за органичния произход на нефта,според която източниците за неговото образуване са растителни и животински остатъци,претърпели с времето дълбоко редукционни промени при съдействието на анаеробни микроорганизми и при каталитично действие на алумосиликатите.

2. Предварителната подготовка на нефта се състои в отстраняването на механичните примеси, отделяне на съпътстващите газове, разрушаване на емулсията за отделяне на водата с разтворените в нея соли и стабилизация. Отделянето на газовете се провежда при понижено налягане, в резултат на което се намалява разтворимостта им и се благоприятства тяхната десорбция.
Механичните примеси се отстраняват чрез утаяване.
Емулгираната в нефта вода заедно с разтворените в нея соли днес се отделя едновременно в непрекъснато действащи съоръжения- електродехидратори, които представляват вертикални и хоризонтални цилиндрични съдове с катод и анод,
между които се създава електрическо поле с високо напрежение ( 25- 30 kV). При попадане на нефтената емулсия в междуелектродното пространство полярните водни молекули се деформират, разкъсват еластичната нефтена обвивка и се сливат в по-големи капки, които падат на дъното на обезводнителя.
Стабилизирането на нефта се свежда до отделянето на пропанбутановата фракция,която се използва самостоятелно като сгъстен газ за битови и други нужди.Провежда се в същите инсталации, в които се дестилира нефтът, като се работи при по-мек режим.
След предварителната подготовка нефтът се подлага на първична и вторична преработка.Процесите на разделяне на нефта на фракции, при които се получават полупродукти или продукти в количества, съответсрващи на съдържанието им в нефта се отнасят кън първичната преработка. Вторичната (деструктивната) преработка включва химични високотемпературни процеси и методи, в резултат на които става дълбоко изменение в строежа на въглеводородите от изходната суровина.

3. При физичната преработка на нефта става разделянето му на фракции чрез дестилация. Дестилацията е физичен процес, който се основава на разликата в температурата на кипене на компонентите от сместа.Прилагат се два вида дестилация :
проста , с постепенно еднократно и многократно изпарение на смесите;
сложна, наречена ректификация, с дефлегмация на парите, което води до по-добро разделяне на нефта.
При дестилацията не може да се постигне такова разделяне, т.к. при изпарението си нискокипящите компоненти увличат пари на висококипящите, които преминават в дестилата, а висококипящите задържат част от леките компоненти в остатъка.
Ректификацията се извършва във високи колони, наречени ректификационни, в които са разположени хоризонтални тарелки, свързани с преливни тръби. Тарелките са различен тип- звънчеви, ситови и др.

4. Понастоящем се прилагат две основни технологични схеми за дестилация на нефта-горивна и горивно-маслена.При първата се цели получаването на максимални добиви светли горива.Като остатък при нея се получава мазут,който се използва като котелно гориво или се подлага на химична преработка (крекинг).
   При горивно-маслената схема наред с горивата се получават и смазочни масла.Като остатък при нея се получава т.нар.гудрон,който може да се използва в пътното строителство или също да се подложи на крекинг.Изборът на технологична схема зависи преди всичко от състава на нефта, но са от значение и нуждите на стопанството.
При горивния вариант се използват инсталации за атмосферна дестилация, а при горивно-масления – инсталации за атмосферно-вакуумна дестилация. При втория вариант нефтът се нагрява първо в топлообменниците, за сметка на топлината от фракциите, след което постъпва в тръбна пещ 1. В тръбната пещ се нагрява до 350 0С и постъпва в ректификационната колона 2 , където става разделяне на горивните фракции по температурата им на кипене. Парите на бензина излизат от върха на колоната, охлаждат се в топлообменник- дефлегматор 3 и след кондензация се събира като готов продукт, а една част се връща като флегма за оросяване върха на колоната . От различни тарелки по височина на ректификационната колона се отделят фракции, които след кондензация дават светли продукти : лигроин, керосин, лек и тежък дизелов дестилат (газьол). Тежката фракция се отделя като мазут и се подава във втората тръбна пещ 4 , където се нагрява до 420 0С и парите постъпват във вакуум- ректификационна колона 5 , в която се продухва остра водна пара, за да се облекчи изпарението на леките компоненти и за намаляване температурата в долната част, което предпазва тежкия остатък от разлагане. От долната част на колоната изтича гудрон, който преминава през топообменник-утилизатор 6 и се използва като суровина за термичния крекинг, за коксуване, за вискозни масла и битуми. По височината на колоната се отделят различни маслени фракции, които се смесват и се получават различнивидове масла : вретенно, машинно, цилиндрово и др.

Целият материал:
Прикачени файлове
Нефтопреработвателна промишленост.rar
(9.38 KиБ) Свален 27 пъти
Прочетено: 965 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”