Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Устойчиво управление на отпадъците. Рециклиране.

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334873
Местоположение: Somewhere In Time

Устойчиво управление на отпадъците. Рециклиране.

Мнение от Mozo »

Нов български университет

Факултет „Естествени науки”
Модул “ Екология и опазване на околната среда”





Тема:
„Устойчивото управление на отпадъците. Рециклиране”









Изготвил:
Дарина Георгиева Георгиева, F36495
I.Увод
Устойчивото управление на непрестанно растящите количества отпадъци е едно от най-сериозните предизвикателства пред съвременните общества. Паралелно с нарастването на обема генерирани отпадъци , нарастват и тяхното разнообразие, сложност, токсичност и свързаните с това трудности и разходи по обезвреждането им.
Същевременно, традиционните методи и технологии като депониране или изгаряне се оказват скъпи, неефективни, неустойчиви и доста често – опасни за човешкото здраве, което налага търсенето на алтернативни подходи за решаване на проблема с отпадъците.
От друга страна , нарастващата глобална консумация води до все по-сериозна криза и конфликти за ограничените ресурси на планетата , което изисква преосмисляне на еднопосочният поток на материалите (от производство към сметищата) . широко разпространен днес.
Поради големите разходи и растяща обществена съпротива , свързани с отреждането на терени и строителство на депа или инсинератори, навсякъде по света правителства, общности и компании се насочват към по-разумен подход от икономическа и екологична гледна точка , свързан с намаляване на обема генерирани отпадъци, които се налага на бъдат обезвреждани.

II. Йерархия и съществуващи практики при управление на отпадъците в ЕС и България
1.Европейска йерархия при управление на отпадъците - служи като обща насока и определя следните основни направления:
А. Предотвратяване на образуването на отпадъци
Б.Минимизиране на количеството на образуване на отпадъци и особено намаляване на количествата на генерираните отпадъци с опасни свойства.
В.Повторна употреба – използване на продукти и изделия или на части от тях отново за същите или други цели
Г.Рециклиране – преработване на компоненти от отпадъците за производството на същият или различен продукт
Д.Оползотворяване –извличане на полза от отпадъците чрез прилагане на специфични технологии като компостиране , получаване на енергия или прилагане на интегриран подход на третиране с цел реализиране на няколко ползи – възстановяване на суровинен и енергиен ресурс
Е.Депониране – този начин на третиране следва да се прилага едва когато са изчерпани всички други възможности за третиране и за случая няма друго подходящо решение

фиг.1 Йерархия при управление на отпадъците
2. Българска йерархия при управление на отпадъците. Чрез закона за управление на отпадъците, се регламентира следната йерархия за управление на отпадъците:
А.Приоритет 1 – предотвратяване на образуването на отпадъците
Б.Приоритет 2 – оползотворяване на отпадъците , чрез рециклиране , повторно използване и / или извличане на вторични суровини и енергия
В.Приоритет 3 – окончателно обезвреждане , чрез депониране или изгаряне на тези отпадъци, за които е невъзможно да бъдат предотвратени и/или оползотворени.
3. Съществуващи практики по управление на отпадъците в България
А. Събиране
В края на 2006 г., организираното събиране на битови отпадъци обхваща 90% от населението на страната. Събирането на битови отпадъци е организирано в 2861 населени места с население 6 932 761 жители. Независимо от факта, че 100 % от градското население в страната е обхванато от услуги по организирано събиране на отпадъците, обслужваното население в селата е малко над 40 %. Поетапното въвеждане на системата за разделно събиране на отпадъците от опаковки в общините стартира през 2003 г., с финансиране от ПУДООС и от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. В страната са организирани пунктове за разделно събиране и на други масово разпространени отпадъци – ИУМПС, НУБА, ИУЕЕО, отработени масла и излезли от употреба гуми.
Б. Транспортиране
Транспортирането на битовите отпадъци до депата се извършва със специализирани автомобили и контейнеровози. Амортизираният автомобилен парк поетапно се подменя, в т.ч. и с финансовото съдействие на ПУДООС. Транспортирането на опасни отпадъци се извършва със специализирани автомобили от притежателите на отпадъците или от лица, притежаващи разрешение за извършване на дейността. При транспортирането се спазват изискванията на международните правни актове за превоз на опасни товари, ратифицирани от Р. България и националното законодателство.
В. Депониране
Депонирането на отпадъци остава основния метод за обезвреждане на отпадъци в страната.С оглед минимизиране на количествата на отпадъците, предназначени за депониране и в съответствие с изискването за предварително третиране на отпадъците преди депониране, в Столична община са изградени 8 сепариращи инсталации, от които четири са за сепариране на отпадъци от опаковки и четири за сепариране на смесени битови отпадъци.
Г. Изгаряне на отпадъци
През 2006 г. бе преустановена експлоатацията на 2 бр. инсталации за изгаряне на битови отпадъци и на 42 бр. инсталации за изгаряне на отпадъци от лечебните заведения, които не отговаряха на нормативните изисквания. Опасни отпадъци се обезвреждат в двата инсинератора на „Лукойл Нефтохим Бургас” АД , които изгарят единствено отпадъци, образувани от дейността на дружеството. На територията на гр. София функционират два инсинератора за отпадъци от лечебните заведения както заведения на територията на Столична община, така и от други региони на страната.

Целият материал:
Прикачени файлове
Устойчиво управление на отпадъците.rar
(214.96 KиБ) Свален 23 пъти
Прочетено: 126 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”