Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пищови по ЗНОС

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334797
Местоположение: Somewhere In Time

Пищови по ЗНОС

Мнение от Mozo »

Тема 10
Катастрофи или стихиини бедствия са тези процеси и явления,които протичат с голяма скорост. Голямото им разнообразие показва,че причините,които ги предизвикват са твърде различни. Например земетресенията и вулканичните изригвания се причиняват от сили,генерирани дълбоко в земните недра. При опредлени условия натрупаната там енергия се освобождава и предизвиква земетресения с различна сила. Тя обуславя иригването на вулканите с изригването на огромни количества огнетична лава в/у земната повърхност. Планът за защита от стихиини бедствия и производствени аварии се състои от 2 части:тестова и графическа. В тестовата се прави обща характеристика на обекта,обръща се внимание на вида на технологичния процес,също и на вида на количествота употребяваните промишлени суровини , на възможността от възникване на производствени аварии. Земетресенията се предизвикват от разскъсване или преместване на огромни скални блокове на земната кора. Това място е огнището на земетресението и се нарича хипицентър. Земната повърхност разположена над хипоцентъра е огнище на разрушенията и се нарича епицентър. Поразяващите фактори на земетрес.са 2 основни групи. Едните се отнасят до отделената при земетресението енергия и продължителността на нейното действие,а другите касаят географските и геоложките особености от местността. Колкото е по голяма енергията и колкото по-продължително се отделя,толкова е по-голяма разрушителната мощност на труса.
Очертават се 3 значителни земетръсни пояса, големият в които
Тема 11
За разлика от другите природни бедствия наводненията се поддават на прогнозиране в значителна степен. В мн случай може предварително да се определят времето,характерът и очакваните размери. В зависимост от причините,които ги предизвикват те се делят на 4 групи. Към първа група спадат наводненията предизвикани от обилни дъждове или от обилно топене на снегове. Към втора се отнасят тези които са възникнали от силни насрещни ветрове,те са характерни за морскирте крайбрежия и за устията на реките вливащи се в морето.Ветровете образуват големи морски вълни които често разрушават кейовете или повдигат нивата на реките.Трета-наводненията предизвикани от земетресения на дъното на водните басейни. Четвърта- са тази при разрушаването на хидротехническите съоражения(язовирни стени,диги)
При подаване на сиганал „наводнение” е необходимо гражданите да се евакуират по предварително набелязаните маршрути,да се отворят вратите на домашните животни. При невъзможност за евакуиране,хората да заемат най-високите етажи,покривите на сградите в които се намират.
При пожарите- за да има горене са необходими в-во,което да гори,окислител,източник на възпламеняване. м/у тези три условия трябва да има качествена и количествена връзка. Това се отнася не само за горенето на газове и при прахови смеси,но и при твърдите тела при нагряването на които не се отделят пари и газове. Горимите в-ва могат да бъдат твърди,течни и газообразни,зависимост от състава и строежа твърдите се отнасят по различен начин към нагряване. При нагряване течните горивни в-ва се
Тема 12
Причинители на инфекциозни заболявания са патогенните(болестотворните) микроорганизми и техните токсини. Бактериите са едноклетъчни микроорганизми от растителен произход. Вирусите са най-малките представители на микроорганизмите. Рикетсиите са микроорганизми, заемащи средно място между бактериите и вирусите. Гъбичките са микроорганизми от растителен произход, като бактериите, но се различават по начина на размножаване и по някои биологични свойства. Други: токсини, спорообразуване, отделяне на ензими, отделяне на токсични субстанции. Вирусни хепатити-те са група остри инфекциозни болести, протичащи с интоксикации с или без жълтеница, предимно със засягане на черния дроб и с прояви от страна на други органи и системи. Има четири вида вирусен хепатит: А, Б, нито А нито Б и делта хепатит. Източник на заразата са болните и заразоносителите. При хепатит Б вирусоносителството продължава до 5 години. За хепатит А заразяването е предимно по фекално-орален и въздушно-капков път. А за хепатит Б – полов път, контактно-битов, майка-дете. Грип-той е остра форма на инфекция с изразена обща интокцикация,засягане на дихателната система, капково предаване и епидеми1но разпространение. Източник на заразата е човекът. Възможно е и заразяване чрез предмети от бита, както и домашните животни. Възприемчивостта към грипа е почти абсолютна. Най-често заболяването води до пневмония и сърдечно-съдови увреждания. Петнист тиф- протича с токсиинфекциозен синдром, обрив. Отнася се към особено опасните инфекции. Източник на заразата е болният човек. При смучене на кръв от болен въшките се инфектират и остават

Тема 13
Наред с частните екологични науки, съществува и обща екология. Тя изучава общите закономерности на развитието на организмовите съобщества, които включват взаимното влияние на факторите на средата върху организмите и функционалната структура на екосистемите, кръговрата на веществата, потока на енергия. По-важни концепции в екологията са: фотосинтеза, равнища на организация на живата материя, кръговрат на елементите, хранителни вериги, диапазон на поносимост, хранителни мрежи и екологични пирамиди, диапазон на поносимост, криви на растежа на популациите и механизмите, регулиращи тяхната численост.

Целият материал:
Прикачени файлове
Пищови по ЗНОС.rar
(10.16 KиБ) Свален 5 пъти
Прочетено: 142 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Кинезитерапия - пищови
    от Mozo » пон май 01, 2023 22:58 » в Медицина
    2 РЕВМАТОИДЕН ПОЛИАРТРИТ

    Протича хронично, прогресиращо с постепенно обхващане на всички стави, като често завършва с деформация на ставите и...
    0 Отговори
    47 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    пон май 01, 2023 22:58
  • Пищови по физикална терапия
    от Mozo » вт сеп 12, 2023 23:57 » в Медицина
    Електричествто-насочено движение на електрони,създава се електромагнитно поле,токът има физиол.ефект в/у човека-прав,променлив ток,галваничен,прав...
    0 Отговори
    37 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    вт сеп 12, 2023 23:57

Върни се в “Екология”