Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пречиствателна станция за отпадни води

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283958
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334677
Местоположение: Somewhere In Time

Пречиствателна станция за отпадни води

Мнение от Mozo »

КУРСОВ ПРОЕКТ

ЕКОЛОГИЯ

ПО „ ПРЕЧИСТВАНЕ НА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ”
В „ТЕХНОЛОГИЧЕН КОЛЕЖ-РАЗГРАД”
АГРАРЕН ФАКУЛТЕТ-РУСЕНСКИ УНИВЕРСИТЕТ
„АНГЕЛ КЪННЧЕВ”


тема

УПРАВЛЕНИЕ НА ПРОИЗВОДСТВЕНИТЕ ОТПАДЪЧНИ ВОДИ ЗАУСТВАНИ В КАНАЛИЗАЦИОННАТА СИСТЕМА НА РУСЕ


СЪДЪРЖАНИЕ:

1. УВОД

2. ЦЕЛИ И ПРИНЦИПИ НА СТРАТЕГИЯТА.

3. ИЗИСКВАНИЯ НА НАЦИОНАЛНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО.

4. ОБЩА ХАРАКТЕРИСТИКА НА ГРАДСКАТА ПРЕЧИСТВАТЕЛНА СТАНЦИЯ ЗА ОТПАДЪЧНИ ВОДИ .

5. ПРОИЗВОДСТВЕНИ ОТПАДЪЧНИ ВОДИ.

6. МЕТОДИКА ЗА ПРИЛАГАНЕ НА ПРИНЦИПА “ЗАМЪРСИТЕЛЯТ ПЛАЩА”.

7. ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ.

8. ЗАКЛЮЧЕНИЕ.













І. УВОД.
Водните ресурси в Република България се формират от оттока на вътрешните реки, подземните води и част от водите на река Дунав. Тяхното опазване, рационално използване и управление е от жизнено важно значение за устойчивото развитие на страна, бедна на водни ресурси, като нашата. Ползването на достъпните води в някои случаи се ограничава от влошените им качества в резултат от замърсяването им с битово-фекални и промишлени отпадъчни води, както и от дифузни източници. При тенденцията за засушаване на климата и нарастване на водопотреблението, дефицитът на вода може да нарастне и да се превърне в много сериозен социален, икономически и екологичен проблем за страната, поради това събирането, траспортирането и пречистването на отпадъчните води е един от основните национални приоритети в областта на управление на водите.
Особено голямо е значението на опазването на река Дунав. Дунавските речни и терасни води се използват от множество напоителни и водоснабдителни системи. Със заповед на министъра на околната среда и водите река Дунав и всички водни обекти във водосбора на река Дунав са обявени за чувствителни зони, т.е. за нея съществува реална заплаха от еутрофикация. В практически план това означава, че при прякото или непрякото изпускане на отпадъчни води в нея следва да се прилагат по-високи изисквания за третирането им.
В процеса на присъединяване на България към Европейския съюз прилагането на Директива 91/271/ЕЕС за пречистване на отпадъчните води от населените места също поставя въпроса за пречистване на отпадъчните води до степен, позволяваща заустването им във водоприемниците. Пречистването на заустваните във водоприемника отпадъчни води зависи и от състава на производствените отпадъчни води, постъпващи в пречиствателната станция. Достигането на степен на замърсеност на индустриалните отпадъчни води, позволяваща тяхното безпроблемно третиране в пречиствателната станция, както и предотвратяване замърсяването на река Дунав, е предмет на настоящата стратегия.



ІІ. ЦЕЛИ И ПРИНЦИПИ НА СТРАТЕГИЯТА.
Стратегията за управление на производствените отпадъчни води е разработена в съответствие с националното законодателство по отношение на интегрираното управление на водите.
Основната цел на стратегията е достигане на качество на производствените отпадъчни води съгласно нормативните изисквания, увеличаване на отговорността на фирмите, формиращи производствени отпадъчни води и постоянен контрол на Оператора на канализационната система за изпусканите производствени отпадъчни води.
Достигането на удовлетворително качество на производствените отпадъчни води е комплексна задача, затова стратегията се основава на следните основни принципи на устойчива водна политика:
1. Високо ниво на опазване.
Този принцип изисква нивото на защита на човешкото здраве, водните ресурси и естествените екосистеми да цели по-висока степен на опазване, отколкото достигане на минимално приемливо ниво. Съгласно този принцип предварително трябва да се вземат мерки за ограничаване до минимум замърсеността на производствените отпадъчни води, преди изпускането им в градската канализация.
2. Превантивен принцип.
Счита се, че нивото на научни познания е все още недостатъчно по отношение на човешкото здраве и водните екосистеми, което налага приоритет на превантивните мерки, за да бъде предотвратено бъдещото увреждане на околната среда. Този принцип трябва да бъде спазван от промишлеността, чрез внедряване на чисти технологии, което да намали съдържанието на вредни и опасни вещества в отпадъчните води.
3. Превантивните действия
Принципът налага моралното задължение за предотвратяване на щети върху околната среда, тъй като разходите по възстановяване на щетите са големи, а и често щетите не могат да бъдат възстановени. Този прицип налага да се предприемат действия отделените от производствата отпадъчни води да бъдат подложени на локално пречисване преди изпускането им в канализационната система.

4. Използване на наличните научни и технически постижения.
Въвеждането на най-добрите налични техники е важно още в избор на технология на производство, позволяваща рационално използване на водите - намаляване количеството и замърсеността на отпадъчните води. Изборът на чисти технологии, оползотворяването на различните замърсяващи вещества в отпадъчния поток, както и прилагането на най-добрата действаща пречиствателна техника ще позволи достигането на изискванията към качеството на производствените отпадъчни води, изпускани в градската канализация.
5. Участие на обществеността
Участието на обществеността в цялостния процес на промени по отношение на интегрираното управление на водите има много голямо значение. Населението трябва да бъде информирано за въздействието върху околната среда на безконтролното изпускане на силно замърсени води и за възможностите за предотвратяване на замърсяването на водите.
Въз основа на изложените принципи и нормативната уредба, Стратегията за управление на производствените отпадъчни води си поставя за цел водите да се заустват в канализационната мрежа на град Русе след третиране и достигане на нормите за съдържание на замърсяващите вещества.
Определянето на целите за управление на производствените отпадъчни води е извършено въз основа на изложените принципи за водно управление, при отчитане на изискванията на националното законодателство и анализ на съществуващите проблеми.



III. ИЗИСКВАНИЯ НА НАЦИОНАЛНОТО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО.
Националното законодателство в областта на управлението на водните ресурси пренася директно или адаптира основните принципи и изисквания на законодателството на Европейския съюз (съответните европейски директиви).
1. Закон за водите.
Той е основа на националната политика в областта на управление на водните ресурси. Най-общо регулира правото на собственост върху водите, водните обекти и водностопанските съоръжения и системи, интегрираното управление на водите в количествен и качествен аспект, отразено в предвидените като подзаконова нормативна база 16 Наредби.
Със Закона за водите е приложен принципа “замърсителят плаща”, въведен е разрешителен режим за отнемане на води и за ползване на воден обект за заустване на отпадъчните води. За постигане на устойчиво управление на водите са въведени такса за ползване на води, както и такса за ползване на водни обекти, включително за заустване на отпадъчни води, като стимул за ограничаване на замърсяването на водоприемниците с отпадъчни води. Заложени са санкции при неспазване на изискванията в издадените разрешителни.
2. Наредба № 7 от 14.11.2000 г. за условията и реда за заустване на производствени отпадъчни води в канализационните системи на населените места.
Целта на Наредбата е опазването на водните обекти, използвани за заустване на отпадъчни води, от замърсяване с токсични, вредни и опасни вещества.

Целият материал:
Прикачени файлове
Пречиствателна станция за отпадни води.rar
(354 KиБ) Свален 12 пъти
Прочетено: 455 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”