Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на моето правно съзнание

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20604
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 112257
пол: Мъж

Анализ на моето правно съзнание

Мнение от Montoya »

УНИВЕРСИТЕТ ЗА НАЦИОНАЛНО И СВЕТОВНО СТОПАНСТВО
ЮРИДИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
СПЕЦИАЛНОСТ „ПРАВО“



ДИСЦИПЛИНА
„ЕКОЛОГИЧНО ПРАВО“

АНАЛИЗ НА МОЕТО ЕКОЛОГИЧНО ПРАВНО СЪЗНАНИЕ


Разработил: Преподавател:
Биляна Пламенова Ценкова Проф. д-р. Ст. Наумова
Ф.№ 15160113
Поток: 609
Група: 6053

София, 2016 г






Задача 1: Анализ на моето екологично правно съзнание
Намирам се в следната ситуация: по време на следобедна разходка в парк попадам на куче, което видимо е наранено, не може да се движи, по всичко личи, че то няма собственик – най-вероятно е бездомно.
Правна информираност:
Въпрос 1. Значима ли е тази ситуация?
Да, тази ситуация е значима, защото е регламентирана в Закона за закрила на животните, глава втора – отглеждане и грижа за животните. Чл.16 (1) гласи, че лице, което намери болно или наранено животно, е длъжно да уведоми съответната институция. За нарушаването на тази норма лицата се наказват с глоба от 100 до 250 лв.
Въпрос 2. Запозната ли съм с тази норма?
Аз съм запозната с тази норма. Познавам добре нейното съдържние, включително и (2) към чл.16, който гласи, че съответните институции нямат право да откажат помощ.
Психологичен елемент:
Въпрос 1. Какво е отношението ми към тази норма?
Отношението ми към тази норма е положително, защото смятам, че всеки би трябвало да окаже помощ, дори като повикване на някаква помощ. По този начин аз се опитват да предотвратя по-сериозни щети, защото едно животно няма как да се излекува само. Ако няма сериозна и уважителна причина да не окажа съдейтсвие, то това е в противоречие с моите ценности.
Поведенски елемент:
Въпрос 1. Спазвам ли правната норма?
Да, аз спазвам нормата като правя всичко възможно да помогна на болното животно , оказвам съдействие то да бъде откарано на място, където ще получи необходимото лечение и грижи.
Въпрос 2. Какви са мотивите ми за това?
Моят мотив за спазването на нормата не е страхът от санкция, а убедеността ми в правовилността и. Ценностната ми система не ми позволява да наруша това мое морално задължение.



Задача 2: Дефиниции
След като се запознах с дефинициите в Приложение 1 в Закона за опазване на околната среда се спрях на следните четири:
„Замърсяване на околната среда“ – качествено изменение на околната среда, която е настъпила вследстие на появили се нови фактори от физически, химически или биологичен характер;
„Съоръжение” – неподвижна техническа единица в рамките на предприятието,в която се употребяват,произвеждат или съхраняват опасни вещества и препарати. То включва цялото оборудване, което е необходимо за неговата експлоатация;
„Опазване на околната среда” – дейности,които са насочени към предотвратяването на деградацията на околната среда, към нейното възстановяване, запазване и подобряване
„Биологично разнообразие"- Под биоразнообразие разбираме всички живи форми на Земята. Биологичното разнообразие е неразделна част от националното богатство и опазването му е приоритет и задължение, както на държавните и общински органи, така и на гражданите.


Задача 3: Анализ на Таблица 9 към Приложение 2 от учебник“ Основни въпроси на екологичното право“

Целият материал тук
Анализ на моето правно съзнание.rar
(38.43 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 725 пъти
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”