Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Анализ на моето екологично правно съзнание

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20601
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 112217
пол: Мъж

Анализ на моето екологично правно съзнание

Мнение от Montoya »

Югозападен университет “Неофит Рилски”
Правно-исторически факултет

КУРСОВА ЗАДАЧА
по:

Екологично право

Изготвил: Проверил:
проф.д-р.С.Наумова

Специалност: право
Форма на обучение: редовно

Благоевград
2012

Анализ на индивидуалното ми екологично правно съзнание

За целта на настоящия анализ ще разгледам следната ситуация:

С приятелите ми често си правим разходки из Балкана над гр. Карлово. На една таква разходка до местността Кръста се застояхме на скалите до прекрасната и бистра вода на р. Стара река. Забелязваме множество рибки, които подскачат. Вижда се,че това са Балкански пъстърви- една от най-чистите и вкусни риби. Понеже много обичам риболова в раницата си винаги имам малка въдица. Искушена съм да си наловя малко пъстърва, но знам, че видът е основен представител на ихтиофауната в парка. Популацията на балканската пъстърва в Централен Балкан е от национално значение и риболовът е забранен.

1.Познавателен компонент
- Значима ли е тази ситуация от гледна точка на правото ?

Да, защото дадената ситуация е регламентирана в Закона за защитените територии. В раздел втори „Национални паркове“. Разпоредбата на чл.21:
В националните паркове се забраняват:
1. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2000 г.) строителство, освен на туристически заслони и хижи, водохващания за питейни нужди, пречиствателни съоръжения, сгради и съоръжения за нуждите на управлението на парка и обслужването на посетителите, подземни комуникации, ремонт на съществуващите сгради, пътища, спортни и други съоръжения;
2. производствени дейности, с изключение на поддържащи и възстановителни дейности в горите, земите и водните площи;
3. извеждане на голи сечи;
4. използване на изкуствени торове и други химически средства;
5. внасяне на неприсъщи за района растителни и животински видове;
6. паша на кози, както и пашата в горите извън ливадите и пасищата;
7. събиране на билки, диворастящи плодове и други растения и животни на определени места;
8. събиране на вкаменелости и минерали, увреждане на скални образувания;
9. нарушаване на естественото състояние на водни площи, водни течения, техните брегове и прилежащи територии;
10. дивечоразвъдна дейност и ловуването, освен при регулиране на числеността на животинските видове;
11. спортен риболов и риборазвъждане на определени места;
12. замърсяване на водите и терените с битови, промишлени и други отпадъци;
13. бивакуване и палене на огън извън определените места;
14. намеса в биологичното разнообразие;
15. (доп. - ДВ, бр. 28 от 2000 г.) събиране на редки, ендемитни, реликтни и защитени видове, освен за научни цели;
16. други дейности, определени със заповедта за обявяване на защитената територия и плана за управление.
- Познава/не познава съдържанието на конкретната правна разпоредба?

Истината е ,че в конкретната ситуация знех, че риболовът в Национален парк „ Централен Балкан“ е забранен, но не познавах съдържанието на конкретната правна норма от Закона за защитените територии. Също така не съм запозната и със санкцията, която би последвала, ако наруша последната , но предполагам, че ще е под формата на глоба.
2.Психологически компонент
- Какво е отношението ми към дадената правна норма ?
Отношението ми е положително, тъй като смятам, че по този начин ще се запази биологичното разнообразие. Защото всеки ден научаваме за изчезнали видове по нашите заеми. А и има хора които ловят рибата с мрежи и парашути, което ги застрашава от изчезване и трябва да бъде спряно.
3.Поведенчески компонент

-Спазвам ли правната норма ?
Да, категорично. Отказвам се да извадя въдицата. И просто наблюдавам красивата гледка.
-Мотиви за спазване на дадената правна норма:
А) Щом е забранено, значи тези видове са застрашени. Ето защо не е редно, защото ако един ден изчезнат аз ще бъда една от виновниците за това.
Б) Страх от реализиране на санкция.

С този анализ показвам, че съм горе-долу информирана за забраните, които ни налага правото и имам изградена ценностна система с положителни нагласи към правото, предпоставки за правнорелевантно поведение, задължително за всеки правносоциализирал се член на обществото. Без правото би настъпила анархия, която би довела до унищожаването на света.

ДЕФИНИЦИИ


Целият материал тук
Анализ на моето екологично правно съзнание.rar
(14.9 KиБ) Свален 9 пъти
Прочетено: 803 пъти
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”