Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

ГМО - за и против

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

ГМО - за и против

Мнение от Mozo »

ГМО – за и против
( реферат )

Увод

Съществуват какви ли не спекулации относно храните, съдържащи така натечените ГМО или генно модифицирани организми. Както се оказва хората обичат да мразят това , което не разбират.
В медиите доста често се изказват мнения относно този проблем, но повечето пъти те са просто поредната сензация, която набляга само на отрицателните последици, като по този начин се манипулира общественото мнение.
В рамките на това проучване ще се опитам безпристрастно да представя всички факти за и против генно модифицираните организми.

Какво представляват генно модифицираните организми или ГМО?

Генно модифициран организъм ( ГМО ) е организъм, чийто генетичен материал е променен чрез методи за генетично инженерство. Тези методи, общо познати като рекомбинантни ДНК технологии, използват ДНК молекули от различни източници, които се комбинират в една молекула за да се създаде нов набор от гени. Тази ДНК след това се пренася в организъм, като по този начин се внасят модифицирани или променени гени за да се получат нови, полезни за човека свойства.

Най – често срещаните модификации са:
• Въвеждане на гени от друг вид в организма;
• Въвеждане на допълнителни копия от собствени гени в организма;
• Промяна на активността на естествените гени на съответния организъм;

Генно модифицираните организми най – често се използват при:
• Модификация на микроорганизми за производство на химични субстанции ( инсулин );
• Модификация при земеделски култури с цел придобиване на повишена продуктивност, желано качество или устойчивост към болести, неприятели, пестициди и пр.


Най – разпространените генно модифицирани култури са:
• царевица;
• соя;
• памук;
• рапица;



История

Основният принцип за произвеждане на ГМО е да се добави нов гентичен материал в генома на организма. Това се нарича генетично инженерство и става възможно чрез откртието на ДНК и създаването на първата рекомбинантна бактерия през 1973 г. ; съществуваща бактерия еколи изразяваща екзотичен ген на салмонела. 1
Първата компания, занимаваща се с рекомбинантна ДНК технология се нарича Генитек и е основана от Херберт Бойер. През 1978 г. тази компания огласява създаването на щам от бактерии на еколи, които произвеждат човешкият протеин инсулин.2
През 1986 г. полевите изследвания на генетично променени бактерии за защита на растения от щетите на студа ( ice-minus bacteria ) в малка биотехнологична компания наречена “ Напреднали генетични науки на Оукланд, Калифорния “ са многократно забавяни от опоненти на биотехнологията.
В края на 80 – те години на двадесети век започва засяването на малки участъци с експериментални генетично модифицирани растения в Канада и Съединените щати. Пътвото разрешение за комерсиална култивация в голям мащаб идва в средата на 90 – те години. От тогава адаптирането на генно модифицирани растения от фермери се увеличава всяка година.






Приложения


ГМО се използват в биологични и медицински проучвания за производството на лекарства в експерименталната медицина ( генна технология ) и в агрокултурата.
В момента най – противоречивото, но и най – разпространеното приложение на ГМО технологията са сортовете защитени посредствум патент, които са устойчиви на комерсиалните хербициди или са способни да произвеждат пестицидни протеини в самите растения.
Най – големият дял от произведените генно модифицирани растения в световен машаб се владее от американската фирма Монсанто.

Според ISAAA през 2010 г. около 15 милиона фермери са отглеждали генно модифицирани сортове в 29 страни. Над 90 % от фермерите са бедни на ресурси в развиващите се страни.3 6,5 милиона фермери в Китай и 6,3 милиона малки фермери в Индия са отглеждали генно модифицирани сортове ( най – вече Bacillus thuringiensis памук). Филипините, Южна Африка ( генно модифициран памук, царевица и соя често отглеждани от жени фермери ) и още дванадест развиващи се държави също започват да отглеждат генно модифицирани сортове през 2009 г.4 Още 10 милиона дребни и бедни на ресурси фермери може да са вторично облагодетелствани от ГМ памук в Китай.
Глобалната комерсиална стойност на генно модифицираните сортове се покачва през 2008 г. и е оценена на 130 милярда долара.

Целият материал:
Прикачени файлове
ГМО - за и против.rar
(20.54 KиБ) Свален 27 пъти
Прочетено: 1079 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”