Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Системи за управление на околната среда

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283771
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Системи за управление на околната среда

Мнение от Mozo »

Системи за управление
на околната среда -
Изисквания с насоки за използване
Предговор

ISO (Международна Организация по Стандартизация) е световна федерация от национални организации по стандартизация (ISO членове). Дейността по изготвяне на Международни Стандарти обикновено се извърша чрез ISO технически комитети. Всяка организация-член заинтересована от предмета за който техническият комитет е бил създаден, има право да присъства в този комитет. Международни организации, правителствени и не-правителствени, във връзка с ISO, също вземат участие в дейността. ISO сътрудничи тясно с Международната Комисия по Електротехника (IEC) по всички въпроси от стандартизацията по електротехника.

Международните стандарти се изработват съгласно правилата дадени в ISO/IEC Директиви, Част 2.

Основната задача на техническите комитети е да подготвя Международни стандарти. Проекто Международните Стандарти, приети от техническите комитети, се разпространяват до организациите-членки за гласуване. Публикуването като Международен Стандарт изисква одобряване от най-малко 75% от организациите-членки с право на глас.

Обръща се внимание на възможността, че част от елементите на този документ могат да бъдат обект на патентно право. ISO е ще поеме отговорността за определяне на някое или всички патентни права.

ISO 14001 бе изготвен от Технически Комитет ISO/TC 207, “Управление на околната среда”, Подкомитет SC 1, Системи за управление на околната среда.

Това второ издание отменя и заменя първото издание (ISO 17001:1996), което бе технически ревизирано.

Въведение

Организации от всякакъв вид са все по-заинтересовани да постигнат и докажат добра резултатност спрямо околната среда чрез контролиране на въздействието на своите дейности, продукти или услуги върху ОС, отчитайки политиката си и общите си цели по околната среда. Това се извършва в условията на едно все по-строго законодателство, развитие на икономическата политика и други мерки насърчаващи опазването на ОС, както и на общото нарастване на загрижеността на заинтересованите страни по въпросите на околната среда и устойчиво развитие.

Много организации са предприели “прегледи” или “одити” за оценяване на своята резултатност спрямо околната среда. Все пак, сами по себе си, тези “прегледи” и “одити” могат да не бъдат достатъчни, за да дадат на една организация увереност, че нейната резултатност спрямо околната среда не само удовлетворява, но и че ще продължава да удовлетворява правните изисквания и политиката по околна среда. За да бъдат ефективни тези прегледи, е необходимо те да се провеждат в рамките на една структурирана система за управление, която е интегрирана в организацията.

Международните стандарти, обхващащи управлението на околната среда, имат за цел да предоставят на организациите елементите на една ефективна система за управление на околната среда (EMS), които могат да бъдат обединени с други изисквания за управление и да подпомогнат на организациите да постигнат своите цели по ОС и икономическите си цели. Тези стандарти както и другите международни стандарти не са предвидени да бъдат използвани за създаването на не-тарифни бариери в търговията или да увеличат или променят правните задължения на една организацията.

Този международен стандарт определя изискванията за една такава система за управление на ОС така че да позволи на дадена организация да разработи и внедри политика и цели, които вземат под внимание законовите изисквания и информацията относно значимите аспекти на околната среда. Той е подготвен така, че да е приложим за организации от всякакъв вид и размер и е приспособим към различни географски, културни и социални условия. Основата на подхода е показана на фиг.1. Успехът на системата зависи от ангажираността на всички нива и длъжности в организацията и особено от нейното висше ръководство. Система от подобен вид позволява на една организация да разработи политика по околната среда, да изгради цели процеси за постигането на ангажиментите от политиката, да предприема действия когато е необходимо да подобри резултатността си спрямо околната среда и да докаже съответствието на системата с изискванията на този Международен Стандарт. Общата цел на този Международен Стандарт е да съдейства за опазването на околната среда и за предотвратяване на замърсяването в равновесие със социално-икономическите потребности. Трябва да се отбележи, че много от тези изисквания могат да бъдат отправени едновременно или да бъдат преразгледани по всяко време.

Второто издание на този Международен Стандарт е фокусирано към изясняване на първото издание, и взе под внимание съответните клаузи от ISO 9001 за да подчертае съвместимостта на двата стандарта в полза на общността на потребителите.

За по-лесно използване, номерата на подточките в точка 4 от главната част на този Международен Сандарт и в Приложение А бяха свързани. Например, 4.4.3 и А.3.3 и двете разглеждат общите цели, конкретните цели и програмата/ите/, както и 4.5.5 и А5.5 и двете разглеждат вътрешни одити. В допълнение, Приложение В посочва изцяло съответствието между ISO 14001:2004 и ISO 9001:2000 и обратно.

Има важно различие между този Международен Стандарт, който описва изискванията за системата за управление на околната среда на организацията и може да бъде използван за сертифициране/регистриране и/или собствена декларация на дадена организация за системата за управление на околната среда, както и не-сертифициращи насоки, предназначени да окажат обща помощ на дадена организация за изграждане, внедряване или подобряване на системата за управление на околната среда. Управлението на околната среда обхваща пълния диапазон от въпроси, включително тези свързани със стратегията и конкурентността. Доказването на успешното внедряване на този Международен стандарт може да бъде използвано от дадена организация да убеди заинтересованите страни, че въведена подходяща система за управление на околната среда.

Насоки за подпомагането на методите за управление на околната среда се съдържат в други Международни Стандарти, особено тези за управление на околната среда в документите създадени от ISO/TC 207. Всяко позоваване на други Международни Стандарти е само информационно.


Забележка: Този Международен Стандарт се базира на методологията позната като Планиране-Изпълнение-Проверка-Действие (Plan-Do-Check-Act), PDCA може да бъде описана на кратко както следва:
- Планиране: определяне на целите и процеси, необходими за постигане на резултати, съответстващи на политиката по околна среда на организацията..

- Изпълнение: внедряване на процесите.

- Проверка: наблюдение и процеси за измерване на политиката по околна среда, целите, задачите законовите и други изисквания и отчитане на резултатите.

Целият материал:
Прикачени файлове
Системи за управление на околната среда.rar
(39.45 KиБ) Свален 19 пъти
Прочетено: 547 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”