Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Замърсяване на почвата

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с екологията.
Взаимодействие на организмите, екосистеми, биосфера, жизнени процеси, биоразнообразие, абиотични екологични фактори, биотични компоненти, околна среда, съобщество, биотоп, екотоп, атропогенни фактори.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Замърсяване на почвата

Мнение от Mozo »

Под почва се разбира рохкавият слой от сушата на земното кълбо, притежаващ свойството плодородие, способен да произвежда добиви от растения. Следователно най - същественото свойство на почвите е плодородието. Без почвата е невъзможно съществуването на раститилеността. Почвата служи като среда на живот и база за развитието на растителните и животинските видове. Почвата покрива почти цялата суша, с изключение на местата, заети в момента с ледници и вечни снегове, скали, скални реки, пясъци и вулканична пепел. От огромната площ на почвите в света за целите на селското стопанство се използуват само 10%, или 1400 млн.ха.
Замърсяването на почвата с различни вредни за човешкия организъм вещества с всяка измината година придобива все по - голямо значение и застрашителни размери, особено с бурното развитие на химизацията във всички отрасли на народното стопанство и бита на човека. Най - силно се замърсяват почвите в районите на химическите заводи, металургичните заводи, научните институти, работещи с радиоактивни вещества, при опитите с ядрено и термоядрено оръжие, при химизацията на селското стопанство. Употребата на химичните средства за растителна защита непрекъснато нараства както в световен мащаб, така и у нас. Някои от пестицидите са много трайни, запазват се дълго време в почвата (до 15 години) и се включват в кръвообращението на веществата. Попаднали в почвата, въздуха и водите, пестицидите преминават в растенията, животните, птиците, рибите и др., а оттам в хранителните продукти и в крайна сметка в човека. Изследвания през последните години в света и у нас показват, че пестицидите са една от главните причини за увеличаване на някои заболявания сред населението и животните. Голям брой от пестицидите проявяват силна токсичност върху нервната система, влияят върху биологичните процеси, имат карцерогенно, терогенно, мутагенно и алергично действие. Най - опасни и с продължително въздействие върху околната среда са органохлорните пестициди (ДДТ, хексахлоран, делдрин, ендрин и др.). От 1968 г. тези препарати са забранени у нас, но за сметка на тях се внедриха други препарати, които често не им отстъпват на токсичност и трайност на разпадането. Това налага всички нови препарати, които се внасят, преди употребата им да се изследват комплексно за вредното въздействие, което биха оказали върху почвата и произведената продукция, и да се пускат в употреба само след като бъдат одобрени. Автомобилният транспорт е източник на замърсяване с олово. Близо до автомобилните магистрали концентрацията на олово в почвите е най - висока, а с отдалечаване от магистралата намалява. Една сравнително ясна представа за отражениито на замърсяването върху кръговрата на веществата ни дава движението на киселите окиси, изхвърляни от промишлени предприятия. Азотните и серните окиси се разтварят във вода и образуват силна азотна и сярна киселина, които падат с валежите. Измерванията на киселиността на валежите показват, че в много области тя е рН < 5. Влиянието на киселите валежи върху екологичното равновесие е значително. Най - чувствителни към повишаване на киселинността са сладководните екосистеми. Скоростта на минерализиране на органичната материя в замърсените сладководни екосистеми е силно забавена поради сериозни изменения в микробоценозите. В кисела среда гнилостните бактерии намаляват своята активност. Киселият дъжд оказва въздействие върху химичния състав на почвата и повишава разтворимостта на окисите на тежките метали и на флуоритите, което засилва отровното им въздействие върху организмите.
Получаването на високи добиви в селското стопанство е немислимо без широкото използване на минерални торове. До замърсяване на почвата обаче води само употребата на торове в по - големи количества от необходимите за растенията. Прекомерното торене с азот води до акумулиране на нитрати в повърхностните и подпочвените води, а оттам и до натрупване на свободни нитрати в тъканите на растенията. Храненето на животните с такива растения предизвиква тежки разстройства в тях, намаляване на млечната продуктивност, безплодие и пр. Натрупването на свободни нитрати в зеленчуците причинява метахемоглобинения у кърмачетата и разтройство на обмяната на вещества у възрастните. Внасянето на високи дози калий води до промени в количеството на магнезия, калция, натрия и бора в почвата, които влияят отрицателно върху добивите и понижават биологичната и хранителната стойност на растителните продукти. Високите дози фосфорни торове предизвикват промени в съдържането на достъпните за растенията цинк и мед, липсата на които води до намаляване на добивите от селскостопанските култури и до смущения в организма на животните. Следователно торенето със завишени дози и неподходящите торове, несъобразено с резултатите на научните изследвания относно нуждите на растенията води до изменение на минералното равновесие в почвите и предизвиква пряко и косвено дълбоки промени не само на почвата, но и в растенията.

Целият материал:
Прикачени файлове
Замърсяване на почвата.rar
(14.04 KиБ) Свален 21 пъти
Прочетено: 1127 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Екология”