ТЕМА 1. ОКОЛНА СРЕДА. СЪЩНОСТ. ИСТОРИЧЕСКИ ПРЕГЛЕД
1.1. ОКОЛНА СРЕДА. СЪЩНОСТ. ОБХВАТ НА ОКОЛНАТА СРЕДА.
1.1.1. ВЪЗНИКВАНЕ НА ЕКОЛОГИЧНАТА НАУКА
Екологията е древна наука. Едно от доказателствата са откритите пещерни рисунки. Още първобитните хора, за да оцелеят, е трябвало да имат познания за обкръжаващата ги среда, т.е. за природните сили, растенията и животните.
В трудовете на античните философи се срещат първите опити за обобщаване на натрупаните сведения за начина на живот в зависимост от външните условия. Аристотел (384-322 г. пр.н.е.) описва поведението, храненето, способите за защита и т.н. на повече от 500 вида животни. Ученикът му Теофраст Ерезийски (371-280 г. пр.н.е.) дава сведения за особеностите в растежа на растенията в зависимост от почвата и климата.
Първи опит за систематизиране на знанията за растенията прави древноримския учен Плиний-стари в съчинението “Естествена история”.
През възраждането има силен тласък на систематиката. В работите на Цезалпин (1519-1603), Рей (1623-1705), Турнефор (1656-1708) и др. се разглежда и зависимостта на растенията от условията на местообитанието. През 17-18 век се появяват сведения за отделни групи организми, напр. в трудовете на Реомюр (1734) за насекомите, на Трамбле (1744) за хидрите и др. Френският естествоизпитател Жорж Бюфон (1707-1788) изследва влиянието на външните условия върху строежа на животните. Авторът на първото еволюционно учение Жан-Бабтис Льомерк счита, че влиянието на “външните обстоятелства” е една от най-важните причини за приспособяването на организмите и за еволюцията на животни и растения.
С възникването на биогеографията екологичното мислене търпи по-нататъшното развитие. Александър фон Хумболд (1807) твърди, че в сходни зонални и вертикално-поясни географски условия в растения от различни таксономни групи се изработват сходни “физиономични” форми, т.е. еднакъв външен облик. Чарлз Дарвин (1859) в книгата “Произход на видовете по пътя на естествения подбор” доказва, че борбата за съществуване в природата води до естествен подбор, който се явява и движеща сила на еволюцията.
1.1.2. ОПРЕДЕЛЕНИЯ ЗА ЕКОЛОГИЯТА
Основите на екологията като самостоятелна наука са поставени от немския биолог Ернст Хекел (Ernst Haeckel) през 1866 г., който я определя като “биологична наука, изучаваща взаимоотношенията на организмите с обкръжаващата ги среда”. Терминът “екология” е от гръцки произход, като “oicos” означава – дом, жилище, среда, местообитаване; а “logos” – наука. В буквалния смисъл екология означава наука за местообитаването.
В хода на развитието на екологията се формулират и други определения.
Канадският изследовател Ч. Кребс (1972), изхождайки от популационния подход определя екологията като наука за взаимодействията, обуславящи разпространението и числеността на организмите.
В развитието на екосистемния подход В. Н. Сукачов (1942) определя екологията като наука за екосистемите, въвеждайки понятието биогеоценоза, обединяваща растителния и животинския свят с абиотичната част от природата.
Според американския учен Ю. Одум: “Екологията е наука за структурата и функциите на биосферата”.
В последните години като най-синтезирано се приема определението на Р. Дажо, че “екологията е наука изучаваща условията на съществуване на живите организми и взаимната връзка между организмите и средата, в която живеят”.
1.1.3. ПРЕДМЕТ НА ЕКОЛОГИЯТА
Предмет на екологията са трите нива в биологичната йерархия – организми (индивиди), популации, съобщества (фиг. 1.1).
..........................................
Целият материал:
Прочетено: 231 пъти
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Записки по екология
-
- Глобална котка-идиотка
- Мнения: 29946
- Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
- Репутация: 58101
- пол: Жена
Записки по екология
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!
Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!
Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!