Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Изкуството на Древна Гърция

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми, за които няма собствен раздел.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284062
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334973
Местоположение: Somewhere In Time

Изкуството на Древна Гърция

Мнение от Mozo »

Великотърновски университет
„Св. св. Кирил и Методий”
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ


КУРСОВА РАБОТА

Учебна дисциплина:

„Методика на обучението по Изобразително изкуство ”

на тема:

„Изкуството на Древна Гърция”.


Проверил: Изготвил:
Доц. д-р. Стефан Гостилов



Съдържание


I. Въведение ………………………………………………….3 стр.



II. Изложение …………………………………………………..4 стр.




III. Заключение ……………………………………………….16 стр.



IV. Използвана литература …………………………………...17 стр.


I. Въведение
Изкуството и културата на Древна Гърция оказват огромно влияние върху изкуството и културата на цялото човечество. Изкуството на Древна Гърция, което се развива главно през I хилядолетие пр. Хр., и се влияе в много голяма степен от Древния Изток, е необходимо да бъде разглеждано също като рожба на обществено-икономическите отношения, които в Древна Гърция се различават от тези на народите от Предна Азия и Египет. Разположена в южния край на Балканския полуостров, чиито брегове са богато нарязани от морето и образуват многобройни заливи, удобни за пристанища, Гърция има всички условия за търговия с чуждоземни народи, които използва изключително рационално. Древните Гърци добиват славата на смели и опитни мореплаватели, които разнасят своите занаятчийски произведения по всички известни тогавашни културни средища, основават търговски колонии и разширяват непрекъснато своя кръгозор. Военната демокрация, която се създава при разпадане на първобитнсобщинния строй, прераства в ро- бовладелска. Тук не се формира деспотична монархия, както в Древния Изток, т. е. не се създава силна царска власт, нито единна държава, а се образуват много отделни малки държавици, управлявани от царете и робовладелската аристокрация. По-късно царската институция отмира и се въвежда демократично управление, но робовладелството остава да съществува. Засилва се и съсловието на търговците и занаятчиите, но управляваща класа остава робовладелската. И ако Древна Гърция достига такъв разцвет и висота на изкуствотон културата, той се дължи предимно на безплатния труд на робите. Не трябва обаче да се омаловажава значението на фактора приемственост: от предшествуващите култури гърците наследяват ценни открития – металите и редица оръдия на труда.

II. Изложение

Условно древногръцкото изкуство би могло да се раздели на няколко периода: Период на разпадане на първобитиообщинния строй и зараждане на робовладелското общество (XII в. пр. Хр. до VIII в. пр. Хр.) или така наречения
„Омиров период“, който е характерен с големият разцвет на епоса („Илиада“ н „Одисея“). През този период се появя¬ват и някои примитивни творби на изобразителното изкуство; Архаичен период, през който се създават робовладелските държави-градове (VII в. пр. Хр. до VI в. пр. Хр.), през който се полагат основите на устойчивото развитие на древногръцката култура и изкуство; Класически период (V в. пр. Хр. до средата на IV век пр. Хр.). През този период ця¬лата древногръцка култура, в това число наука, философия, литература, театър, изобразителни и приложни изкуства и др. достига своя апогей; Елинистичен период (края на IV в. пр. Хр. до I век пр. Хр) е характерен с краткият подем след кризистната ситуация в робовладелското общество, обединяването на робовладелската класа и последвалото ги създаване на империи като Македонската и Римската, под които падат гръцките градове- държави.
Освободени от задължението да създават произведения на изкуството, които да прославят единствено непобедимата мощ на полубожествените си владетели, елинските артисти посветяват майсторството си изцело на човешкия образ и на неговата красота. Пътят обаче от техните първи плахи опити до съвършенството на художествената форма, постигнато през V век пр. Хр. е дълъг и сложен. Още от самото начало възприемането на азбуката ок. 730 г. пр. Хр.дава възможност на създалата се неопределена общност, която тепърва ще процъвтява, да засвидетелства своя на-съществен, споделен наратив – „Илиада“ на Омир – разказ за много племена, събрали се да обсадят Троя в североизточната част на Егейско море, подпомагани или възпирани от своите богове.

Целият материал:
Прикачени файлове
Изкуството на Древна Гърция.rar
(66.3 KиБ) Свален 4 пъти
Прочетено: 15 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Други”