Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Йордановден - традиции и обичаи

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми, за които няма собствен раздел.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Йордановден - традиции и обичаи

Мнение от Mozo »

Шуменски университет
„Епископ Константин Преславски”

Катедра “Туризъм”

Дисциплина „Етнография на България”

РЕФЕРАТ

на тема: “Йордановден (Богоявление) – обичаи и традиции”

Съдържание

1. Йордановден – информация за празника……………………………3
2. Традиции и обичаи……………………………………………………3
3. Леденото хоро в Калофер…………………………………………….6
4. Използвана литература……………………………………………….7
5. Приложение…………………………………………………………...8

1.Йордановден – информация за празника.
Кръщение Господне, също Богоявление, Водици или Йордановден е християнски празник, отбелязващ кръщението на Исус Христос в река Йордан, който се чества на 6 януари по Грегорианския календар.
Според православния календар празникът Йордановден ознаменува кръщението на Исус Христос от Йоан Кръстител в р. Йордан.
На този ден според библейската легенда е покръстен Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето “се отваря” и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: “Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение”. Оттук и названието на празника – Богоявление.
На този ден се извършва освещаване на водата. След службата в църквата свещеникът хвърля кръст във водата, а ергени го изваждат. Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив. Той обикаля с кръста селото, а всички го даряват. Има поверие, че ако хвърленият във водата кръст замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита.
С Йордановден е свързано поверието, че в нощта срещу празника небето се отваря и който в този момент си поиска нещо, то ще се изпълни. От днес започва и изпращането на сгледници и периодът на сватбите до Великденските Заговезни.


2. Традиции и обичаи.
На Богоявление се практикува обичаят да се скача в река, за да се извади хвърленият от свещеника кръст. Противно на общоприетото мнение, Православната Църква не забранява изрично жени да участват в ритуала. С този празник завършват т.нар. Мръсни дни.
Според народното вярване през нощта срещу Йордановден "небето се отваря". Който види това, всичко, което си пожелае се сбъдва. Затова някога хората не са спели през тази нощ. На този ден се извършва освещаване на водата. След водосвета свещеникът хвърля кръста във водата, а мъжете го изваждат. Този, който пръв стигне до кръста и го извади ще бъде здрав и щастлив. В по-стари времена този ритуал е още по-сложен. Този, който пръв хване кръста, обикаля с него из селото и всички го даряват.
Вярва се, че ако кръста замръзне, годината ще бъде здрава и плодовита. Там където е хвърлен кръста болните се изкъпват (напръскват), за да оздравеят. Също така и всички останали се измиват лицето и ръцете си "за здраве". Рано сутринта момите измиват домашната икона и палешника от каденето на реката или чешмата. Това се прави, за да е бяло житото, което ще се роди.
Името на празника - Мъжки Водици - идва от обичая да се къпят само младоженците и момченцата до едногодишна възраст. На места извършват и т.нар. „хаскане”, при който 5- 6 мъже обикалят къщите и къпят пеленачетата, младоженците и годениците . Ако този, който ще къпят е мъж, подхвърлят го три пъти и викат: "Х-а-а-а-са!" - от тук и името на обичая. Подобно къпане се извършва и на Ивановден. На този ден в някои райони обикалят и моми - водичарки. Те ходят по къщите и пеят песни за всеки член от семейството. Тези песни са подобни на коледните и лазарските.
В района на Македония се избира Богоявленски кум, който откупува кръста и ръси с него по домовете за здраве.
На Йордановден се гадае: след вечерята всеки чупи от кадените орехи и по ядките гадае за здраве. Здравата ядка е добър знак – здрави ще бъдат и хората в къщата. Ако ядката е изгнила- това предвещава смърт и болести. Ако времето е сухо и студено, годината ще е добра и спорна. За прогонване на злите сили преди Йордановден (в Търновския район) се изпълнява обичаят Совойница: група моми, в която има преоблечени „булка” и „младоженец”, обхождат къщите, пеят любовни песни, а „булката” ръси със совойнишка вода хората добитъка и постройките.

Целият материал:
Прикачени файлове
Йордановден - традиции и обичаи.rar
(13.83 KиБ) Свален 14 пъти
Прочетено: 363 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Други”