Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Повишаване на енергийната ефективност

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми, за които няма собствен раздел.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Повишаване на енергийната ефективност

Мнение от Mozo »

В и с ш е т р а н с п о р т н о у ч и л и щ е
„Т о д о р К а б л е ш к о в”
Гр. София

Катедра: МЕХАНИКА

ЗАДАНИЕ ЗА ЕСЕ на тема

Методи за подобряване на енергийната ефективност на компютъризиран офис

Дисциплина – Топлотехника и енергетика

Изготвил:
Специалност:
Учебна група:
Факултетен номер:


Обследване на енергийна ефективност на офис сгради


Дали отговарят офис сградите в България на изискванията за енергийната ефективност? - Това е въпрос, на който трудно може да се отговори. Видимо всичко е модерно и лъскаво. Какво е качеството му, може да се каже само след извършването на енергийно обследване. Има множество случаи, при които след извършване на енергийно обследване /оценка, анализ/ на новопостроена сграда, с цел подготовката на проектите за енергийни паспорти се установява, че има сериозни пропуски и че сградата не отговаря на нормите за Енергийна ефективност, а от там не са спазени и съществените изисквания за качество на строежите. Не се оценява разликата между Наредба № 7 за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради и Наредбата за енергийните характеристики. Важно е да се знае от инвеститорите, че за целите на определянето на енергийните им характеристики, сградите се разглеждат като интегрирани системи, в които разходът на енергия е резултат на съвместното влияние на основните им компоненти:
1. Сградните ограждащи конструкции и елементи;
2. Системите за поддържане на параметрите на микроклимата;
3. Вътрешните източници на топлина;
4. Обитателите;
5. Климатичните условия.
Основната причина е неразбиране важността на нормативните актове, които са свързани с проблемите на енергийната ефективност. Подценяване и пренебрегване от страна на инвеститорите и техните консултанти на законовите им задължения произтичащи от Закона за енергийната ефективност, Наредба №5 за техническите паспорти на строежите, Наредбата за енергийните характеристики на обектите и Наредбата за обследване за енергийна ефективност. Същността на енергийното обследване е разписана подробно в Наредбата за обследване на енергийната ефективност и има за цел:
1. Определяне на потенциалните възможности за намаляване на потреблението на енергия при осигуряване качеството на произвежданата продукция и микроклимата в сгради;
2. Предлагане на набор от енергоспестяващи мерки (ЕСМ) за повишаване на енергийната ефективност;
3. Обслужване процеса на съставяне на техническите, в т.ч. на енергийните, паспорти на сградите, както и сертифицирането на сградите.
Обследване за енергийна ефективност би трябвало да се извършва при всички случаи на:
• оценка за съответствието на проектите за енергийна ефективност;
• изготвяне на енергийния паспорт;
• сертифициране за енергийни характеристики на сградите.
Определено от непознаване същността на процеса, много инвеститори скоро ще разбират, че “евтиното излиза скъпо”. Това е така, защото са допускани кардинални грешки и пропуски в процеса на строителство, като най-честите са:
1. Масово обектите пуснати в експлоатация от 2005 година до април месец 2008 година не притежават сертификати за енергийна ефективност. Съгласно чл.4 ал.3 на действащата до април 2008 год., Наредба № 19 от 12.11.2004 год., за сертифициране за енергийна ефективност, е разпоредено, че сертификати за енергийна ефективност се издават при въвеждане на сградите в експлоатация съгласно глава ХІ на ЗУТ, при продажба или отдаване под наем. В чл.12 е указано, че сертификатът се издава до шест месеца от въвеждане на обекта в експлоатация или от датата на удостоверението за ползване.
На основание новия Закон за енергийната ефективност, собствениците на сгради, при продажба и отдаване под наем, следва да притежават енергиен паспорт или сертификат за енергийни характеристики /сертификат за енергийна ефективност/. Има не малко случаи, в които Възложителите по чл.161 от ЗУТ, събират допълнително пари за изготвянето на серификатите, което не е правилно, тъй като сертификата е част от строителните книжа и би следвало да се поеме като разход от същият този Възложител. Всички нови собственици могат да изискат въпросните документи, тъй като съгласно сега действащия Закон за енергийната ефективност, не може да се осъществяват сделки без тях. За неспазване на тези постановки има съответни санкции в Закона за енергийната ефективност.
2. Вторият голям пропуск е, че много от инвеститорите са се доверили изцяло на своите консултанти и надзорни фирми. Последните започнаха да подготвят и издават сами енергийни паспорти, без да са проучили същността на процеса.
Допуска се издаването на енергийни паспорти с невярно съдържание, без придружаващи ги доклади, без да се спазва Наредбата за обследване за енергийна ефективност. И по-точно: има издаден сертификат за енергийна ефективност на обекта. При обследването за технически паспорт се извършва и задължително енергийно обследване, което да покаже актуалните показатели за енергопотреблението на сградата. Това не се спазва, а се ползват данните от сертификата за енергийна ефективност.
3. Следващия проблем също е сериозен. Той обхваща това, че много от инвеститорите и възложителите не правят разлика между енергиен сертификат и енергиен паспорт.
• Сертификата е удостоверение за качеството на сградата по отношение на интегрираната й енергийна характеристика, оценена в съответният клас от скалата на енергопотреблението. Необходимо е при продажба на сградата или при отдаването и под наем купувачът или наемателят да са информирани за това качество на закупуваната или наеманата от тях сграда, което предопределя изискването сертификата да бъде неразделна част от собствеността на недвижимия имот или наемния договор.

Целият материал:
Прикачени файлове
Повишаване на енергийната ефективност.rar
(88.73 KиБ) Свален 5 пъти
Прочетено: 186 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Други”