Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Напорът на магмата

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с геофизиката.
Форма на Земята, гравитационни и магнитни полета, структура на Земята, тектоника, магмени генерации, вулканизъм, хидроложки цикъл, океани, атмосфера, йоносфера, магнитосфера.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284430
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Напорът на магмата

Мнение от Mozo »

РАЗРЕЗ НА ЗЕМЯТА
( Таню Иванов Танев, Варна/Възраждане )

Във връзка с казаното отпреди в разработката “ 3471 “ , нека направим
някои изчисления, реално какво се изменя вътре в Земята.
1. ОБЕМИ
Магмата във вътрешноста на Земята е заключена между нейните Ядро и долната част на Мантията. Обикновенно към Мантията причисляват и Магмата, тоест всичко от Ядрото до Кората. Би трябвало да има конкритност в наименованията на отделните части на Земната вътрешност: Ядро, Магма, Мантия, Астеносфера, Литосфера и Кора. Някои автори разделят Мантията на Горна Мантия, обхващаща
Кората, Литосферата, Астеносферата и полуразмекнатата част, всичко до 600 км. дълбочина; Долна Мантия, обхващаща Магмата от Ядрото до 600 км. дълбочина. Като се има в предвид, че точния превод на думата mantle е обвивка, струва ми се че е по-правилно да се подразбира наистина обвивката около Магмата, включваща Кората, Литосферата, Астеносферата и размекната част до 600 километра дълбочина. Всъщност това е Горната Мантия, наричана чисто и просто Мантия за разлика от Долната Мантия, която си е Магмата.
Има автори, които под наименование Литосфера разбират и Кората, включена в нея. А защо не Литосферата да не бъде междинен слой между Кората и Астеносферата.
Докато Земното ядро може да се приеме, че е Сфероид, то абстрахирайки се от реалната външна форма на Земната повърхност, приемаме че Кората е Елипсоид, като Литосферата под нея повтаря външната, повърхностна форма на Кората. Що се отнася за формата на Астеносферата, откъм страната на Литосферата тя повтаря в малкаа степен формата на последната, а откъм страната на Магмата е Елипсоид. Тъй като разликите между голямата и малката оси на Елипсоида е много малка, то приемаме че вътрешната повърхност на Астеносферата е също Сфероид. Долната част на Мантията също е Сфероид. Тук, от някои автори също има разбиране, че долната част на Мантията е част от Астеносферата.
Нека дадем цифрова информация относно гореспоменатите слоеве на Мантията.
Кората от 9 км. под Океанското дъно ( Тихия океан – 3 до 4 км. ) до 50 км под Континентите. Литосферата от 4 - 5 км. под Океанското дъно до 150 до 200 км.
под Континентите. Астеносферата от 100 км. под Океанското дъно до 400 км. под Континентите.

Целият материал:
Прикачени файлове
Напорът на магмата.rar
(1.58 MиБ) Свален 5 пъти
Прочетено: 626 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Геофизика”