Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Гражданинът и обществото

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с геополитиката.
Международни отношения, територия, климат, прироодни богатства, политология, икономическа активност.
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Гражданинът и обществото

Мнение от Kotkata68 »

ПЪРВА ЧАСТ
ГРАЖДАНИНЪТ И ОБЩЕСТВОТО

ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА МЕЖДУ ДВЕТЕ ХИЛЯДОЛЕТИЯ
Макар, че еуфорията от посрещането на третото хилядолетие все още не е заглъхнала, хората вече казват за събитията, станали дори преди няколко години: "Това се случи през миналия двайсети век". Може би това е малко прибързано, защото поне следващите няколко десетилетия неизбежно ще носят товара на наследеното от изминалото столетие. Съвсем нормално е, след като се извърви някакъв етап да се направи равносметка, с което се обяснява огромният интерес към събитията, предшестващи новия милениум и до голяма степен ще определят близкото бъдеще.
Оценките, които правят съвременниците за XX век, независимо от липсата на определена историческа дистанция, са многобройни, но по своя характер твърде противоречиви и силно поляризирани. На единия полюс са поставени достиженията, съпътстващи последните сто години, като се подчертава, че никога досега човечеството не е постигнало такива значителни резултати в производството, науката, техниката и културата, при това за толкова кратки срокове. Съвременното общество разполага с нечуван потенциал, откриващ широки перспективи за усъвършенстване на човешкия живот и постигане на всеобщ прогрес. Дори и при най-бегъл поглед върху научно-техническото развитие през XX век не е възможно да бъдат пропуснати такива открития като: създаването на реактивния двигател, излизането на човека в Космоса, овладяването на ядреното разпадане и ядрения синтез, радиото и телевизията, въвеждането на микрочипа, възхода на електрониката, кибернетиката и информатиката, световния обмен на информация (Интеренет), развитието на биотехнологиите, генетиката и клонирането на живи организми. Всичко това промени разбирането на човека за света и представите му за възможностите да влияе върху него.
На другия полюс стоят обаче, негативите натрупани през това време, които са причина за определянето на XX век като епоха на жестокости, насилие и мизерия; на кръвопролитни войни, донесли смъртта и страданията на милиони хора; на безразсъдна експлоатация на природата, достигнала до степен да се постави под въпрос самото съществуване на живота на планетата.
В известна степен хората са разочаровани, защото невероятният научно технически прогрес на XX век не само не отговори на очакванията за преодоляване на съществуващите злини, но добави голяма доза несигурност и безпокойството у тях. Вероятно поради тази причина началото на третото хилядолетие се посреща с голяма доза резервираност породена от страховете пред неизвестното бъдеще. Все пак, въпреки скептицизма, в настъпилия нов век има място, ако не за възторг, то поне за умерен оптимизъм. За това има основания, най-малкото, защото човешката цивилизация разполага с огромни ресурси за развитие, а грозящата човечеството повече от пет десетилетия ядрена заплаха, сякаш остана в миналото след края на Студената война през 90-те години на XX век.
.................
Гражданинът и обществото.rar
(170.41 KиБ) Свален 5 пъти
Прочетено: 678 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

Върни се в “Геополитика”