Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Регионална икономическа политика 3

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с геополитиката.
Международни отношения, територия, климат, прироодни богатства, политология, икономическа активност.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284426
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Регионална икономическа политика 3

Мнение от Mozo »

Тема 24: Регионална икономическа политика
Произведеният брутен вътрешен продукт ( БВП ) общо за страната през 2003г. е 32.335 милн. лв. На Югозападният район за планиране се падат 39% от този обмен. В този район се намира облсат София, където е концетрирана най-голяма част от икономическата активност в страната и поради това на нея се падат 29,2% от произведения БВП. Най-малкият относителен дял от обема за страната е произведен в Северозападния район – 5,3. Област Видин, влизаща в този район, е с най-нисък принос сред областите в БВП за страната – 1%. През 2003г. Югозападния район е с най-високо равнище на БВП на човек от населението (5952лв/човек) – с 44% повече от средното за страната ( 4109лв/човек). Всички останали райони имат равнища под средното за страната, като с най-ниско е Южният централен район.
Структурата на икономиката във всички райони на страната се характреризира с най-голям относителен дял и тенденция на нарастване на услугите. Изключиение от тази тенденции прави Югозападният район, където този дял намалява след 1999г. Най-динамичните отрасли в този сектор през последните години са съобщенията и финансовите услуги. След 1998г с темпове, близки до средните за страната, секторът на услугите се развива в Северен централен, Северозиточен район и Югоизточен район, с по-ниски темпове от средните в Северозападен и Южен централен район, и с най-високи – в Югозападен район.
Традиционните изследователски центрове в България са университетите, научните институти и звена на БАН, аграрните институти, както и малкото останали ведомствени изследователски структури. Мрежата от изследователски центрове в страната обхваща голям брой за мащабите и университети (42) и самостоятелни колежи (9), в които през 2002/3г се обучават съответно 211 272 и 14 801 студенти.
Информационните и комуникационни технологии предлагат нови възможности за фирмите и регионите и са важен фактор за регионална конкурентоспособност, влияещ в/у скоростта на промените в регионите и териториалното разпределение на икономическата активност. Интернет пазарът бележи стабилен ръст м/у 97-02г. По данни на Министерството на транспорта и съобщенията стойността на услугите по линия на интернет е нараснала от 5,2 милн $ ( 1997) до 56,8 $, или над 10 пъти. Преодоляването на изостаналостта по отношение на технологичното развитие, икономиката на знанието и информационното общество е от решаващо значние за развитието на регионалните икономики и реалигиране на интензивен разстеь през следващите години.
Състояние на инфраструктурата – териториалното разпределение на пътищата от висок ранг е от решаващо значение за мобилността на населението и транспортната достъпност до услугите от високо качество. Преобладаваща част от тези пътища в страната са изградени на територията на Югозападен, Южен централен и Североизточен район за планиране. Това се обяснява с местоположението на особено важните центрове на селищната мрежа – София, Югозападен, Пловдив, Варна. Покритието на националната територия с пътища от висок клас с неравномерно – направлениеята изток-запад са по-силно вазвити, отколкото направленията север-юг, като е влошено обслужването на периферините територии. Познаването на настоящото състояние на регионалната и местната икономика е от решаващо значение, за да се помогне на заинтересованите страни да формулират подходяща стратегия за бъдещото развитие. Границите на анализа при извършване оценка на местната икономика не трябва да се ограничат до 1 терирориално-административна единица като община например, а да се определят в зависимост от иконическите връзки в географската територия, например метрполия, център на съсредоточаване на заетост или град и прилежащите му селски райони. Предварителният анализ на икономиката се основана на познаване на количествените и качествените параметри на познаване на количествените и качествените параметри на ползваните източници, на структурата и тенденциите в производството и заетостта, пофесионалната квалификация и умения и на други ресурси, които могат да помогнат определянето на правилната посока за развитие на местната икономика. Тази информация ще ни подскаже също така какви програми и проекти трябва да се реализират, за да укрепне икономическата база на местната икономика. Посредством оценката на местната икономика можете да определите :
Силните страни = местните активи
Конкурентни нива на запащане, квалифицирана работа ръка, образователни и изследователски институции, добре развита транспортна система, зона на сигурност, съществъващи производствени фирми, близост до суровини или други природни ресурси.
Слаби страни = пречки пред растежа
Увеличаващи се бедност, сложни регистрационни и регулаторни процедури, непригодна инфраструктура, ограничен достъп до кредитен ресурс, здравословни проблеми, ласаещи работната ръка.
Възможности = благоприятни фактори на външната среда
Технологични промени, нови спогодби за м/ънародна търговия. Или макроикономическо/планиране развитие, водещо до разширяване на пазарите.
Заплахи=неблагоприятни тенденции на външната среда
Демограски прмени, глобална рецесия или загуба на пазари, водещи до закриване на местни производства. Оценката следва да определи също така публичните, бизнес и неправителствени ресурси, да събира и анализира съществуващите или нови, важни количествени и качествени данни и да установи какви системи за управлние на ноу-хауто ще се използват в бъдеще за нуждите на наблюдение и оценката на изпълнението.
Подобряване на местния инвестиционен климат
Мерките за подобряване на местния инвестиционен климат включва подобряване на процедурите и процеса на административна обработка за фирмена, данъчна и осигурителна регистрация на бизнеса от страна на местната администрация. Тези мерски следва да допълнват и гарантират последователност в реформите на национално/държавно ниво за подобряване на инвестиционния климат. Инвестиране в тежка, структутоопределяща инфраструктура. Едно от преимуществата на регионалното икономическа развитие, основаващо се на сътрудничество, е възможността да се насочат капиталовите инвестиции, обслужващи приоритети на общбистта, към развитие на бузнес, генериране на подходи и на основни услуги, като по този начин се максимизира възвръщаемостта на инвестициите.
Прочетено: 651 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Геополитика”