Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Регионална икономическа политика 2

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с геополитиката.
Международни отношения, територия, климат, прироодни богатства, политология, икономическа активност.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283185
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Регионална икономическа политика 2

Мнение от Mozo »

Регионална икономическа
политика


Развитие на тезиса:

„Методология на разработка на стратегията на развитие на даден район”


Стратегията се явява съществен елемент при управлението. Тя представлява процес на вземане на решения относно бъдещи събития. При нея може да се наблюдава взаимодействие между идеите и действията.
Прехода към пазарна икономика налага разработването на регионални стратегии, които се извършват на макроравнище (национално и транснационално) и микроравнище (област;община;райони и кметства). Това произтича от новата ситуация, при която се търсят нови начини за анализиране и регулиране.
При разработването на стратегията за развитие на даден район задължително трябва да се вземат под предвид дейностите (култура,образование,здравеопазване и други), на които може да се повлияе, както и съгласуваността на стратегиите между фирмите, групирани по отрасли, които се развиват в дадения район. Наличието на такава стратегия е необходимо с цел подобряване на условията на живот във всичките му аспекти на дадената територия, което се постига чрез рационално използване на материалните ресурси, природните дадености, чрез повишаване на жизнения стандарт и т.н.
При разработването на стратегията на даден район се следват някои основни принципи като например изискването стратегията да е съвместима с националната стратегия за регионално развитие. Друг принцип се изразява в това тя да е реалистична и изпълнима по отношение на необходимите ресурси. От съществено значение е също така стратегията да е съобразена с изискванията и критериите на Европейския съюз в различни области. Стратегията трябва да е научнообоснована и да е съставена при отчитане на влиянието на редица екзогенни и ендогенни фактори, прогнози, анализи и редица закономерности.
Необходимо е тя да е конкретна, компактна и представителна.
Разработката на стратегия за развитие на даден район включва поредица от действия.
Първоначално се извършва ситуационен анализ. Тук се взимат под предвид териториалните фактори и условия, тенденциите на развитие в района, икономическите, социалните и екологичните аспекти.
На следващия етап се анализират обкръжаващите макро- и микросреда. От външните фактори се разглеждат законодателството, различни нормативи и стандарти и т.н. От съществено значение са и икономическите, социалните, културните, технологичните, екологичните, етнически, религиозни и т.н.
В третия етап се прави анализ на отраслите и се формират отраслови прогнози. Тук се анализират равнището и конкуренцията на отраслите, тяхната култура и технико-технологично ниво, развитието на номенклатурата от продукти и услуги, възвращаемостта на инвестициите и т.н.
По-нататък се осъществява анализ на стратегическите групи отрасли, формиращи структурата на регионалната икономика. Анализират се също осигуреността с финанси и ресурси .
Следва формиране на една обща глобална цел, впоследствие и на отделни цели разпределени по сфери, отрасли или дейности, които са последвани от формулиране на стратегия за развитието на района и отделните стратегии по сфери, отрасли и дейности.
Прави се оценка на целите, стратегиите, както и на етапите на актуализирането им, дължащи се на непрекъснато променящата се среда.
Така се стига до определяне на необходимия бюджет, който да гарантира осъществяването на формулираните цели и стратегии.
Ефективността на една такава стратегия за развитие на даден район е в зависимост от отношенията ъ с националната стратегия за развитие на страната, както и от стратегиите на различните фирми, организации и ведомства, които се намират в района.

Възможностите при взимане на решения са или да се има за пример националната стратегия, или да се състави собствена стратегия, която да е в унисон със конкретните условия в района, като тя разбира се не може да е в противовес с направленията посочени в националната стратегия.
Основното съдържание на една стратегия за развитие на даден район се състои в определянето на глобални виждания за развитие на всички онези дейности, за които първоначално може да няма осигуреност на необходимите ресурси, а основната цел на такава стратегия се състои подобряване на условията на живот на хората.
Прочетено: 593 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Геополитика”