Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пищови по ерозия

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми свързани с геодезията и геологията.
Инженерна геодезия, висша геодезия, фотограметрия, картография, маркшайдерство, геодезична снимка, геодезичен план, скали, минерали, тектоника, радиоактивно датиране.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Пищови по ерозия

Мнение от Mozo »

ЕРОЗИЯ И БОРБАТА С НЕЯ
1. Денудация. Общи понятия за почвена ерозия, причини, щети и борбата с нея-Ерозия-процес на разрушаване, отнасяне и отлагане на почвата и рохката скала под влияние на вятъра и водата. Причини-2 вида:-обществено-исторически-под влияние на човешката дейност.-естествено-исторически-релеф, почва, климат, растителност. Щетите са преки и косвени-Преки-разрушаване и отнасяне на почвата и рохката скала. Косвени-става прекъсване на някои видове дейности-транспорт, намаля добива от културите. Борба-залесяване на дърв.в-ве, растителни пояси, построяване на технико-укрепителни съоръжения.
2. Същност на ерозионния процес. Видове водна ерозия-Водна ерозия-сбор от процеси, при които движещата се вода разрушава земната повърхност и отнася разрушените м-ли в ниските места, където ги отлага. Видове водна ерозия-Древна-от нея са се оформили долини, ждрела и др. Съвременна-тази, която е възникнала преди около 100 год. Видове според начина на проявление-Площна-до 30см дълбочина на разрушаване; Линейна-разрушава над 30 см. Дълбочина. Според влиянието на човека-Антропогенна-когато човека влошава околната среда; Геологична-при естествени условия-дели се на слаба (при наличие на растителност) и силна (без нал.раст.). Видове въз основа на последиците от ерозията изразени във формиране на разни ерозионни форми-Равномерна-равномерно отнасяне на почвата; Неравномерна.
3. Площна ерозия и методи за определянето и-ПЕ-процес на разрушаване на земната повърхност под влияние на течащата вода по цялата повърхн.на терена-нарича се още сезонна, тъй като при нея се образуват струйки дълбоки до 30см, които се премахват след разораване. Методи-Експериментален метод на Соболев-за да се изчисли обема на струйките по хоризонталите не склона се залагат ленти с дължина 20-100м и широчина 1м. После се измерват напречните сечения на струйките и се намира площта на всяка струйка по отделно. Обема на изнесената почва се определя, като се умножи дължината на струйката по площта на сечението. Общия обем е сбор от обема на всички струйки. Профилен метод-правят се 4 почвени разреза по посока на оттока на най-характерните места. После по разликите в дебелината на почвените хоризонтали в сравнение с еталона се установява отока на ерозия. Стационарен метод-залагат се оточни полщадки.
4. Линейна ерозия. Стадии в развитието на линейната ерозия-ЛЕ е тогава, когато струйките които са получени в резултат на странична и дълбочина ерозия са по-дълбоки от 30см. Направленията в дейността се изразяват в подкопаване на бреговете встрани и продълбаване на леглото във вертикална посока. Стадии в развитието на ЛЕ. 1-ви образуват се микростъпъла върху зачимена повърхност и върху обработваема повърхност (тук се различават 2 етапа-1-ви образуват се струйки до 30см; 2-ри струйки до 80 см). 2-ри стад. Микростъпалата се сливат в прагове и се образуват ровове с дълбочина до 4м. Освен дълбочина, започва да се проявява и странична ерозия. Започва да се получава плъзгане и срутване на бреговете, отлагането започва да става и нагоре, докато се покрие леглото на ровината. 4-ри стад. При не го има само странична ерозия. Ерозията постепенно се ограничава.
5. Измеравне и оценка на ерозията-3 начина-Геодезичен път-при по-големи ерозионни форми-чрез снимки;-чрез експериментални водосбори-най-точно-позволява реално измерване на ерозираната почва, като се обхваща цялата водосборна повърхност;-чрез запълване на язовири-метод който се прилага при строежите на нови язовири, като се търси язовир аналог.
6. Дистанционно измерване на ерозията-прилага се за изследване ерозията на обширни територии. Предимствата са: фиксиране на състоянието на целия обект в един и същ момент; възпроизводство на наблюденията; бързина на изпълнение на операциите; повечето от операциите в лаборатория; възможност за автоматизиране; голяма точност и обективност на резултатите; 3 етапа: Планиране на процеса; Извличане на информация; Обработка на информация.
7. Влияние на естествено историческите фактори за развитие на ерозионните процеси-релеф и геоложки строеж-Скоростта и обема на ерозията зависят главно от релефа на даден терен. Тази зависимост се изразява в няколко вида: -зависимост от наклона на склона, влияние на формата на склона, влияние дължината на склона. Формата на склона може да бъде различна-изпъкнал склон, изпъкнало-вдлъбнат, вдлъбнат, вдлъбнато-изпъкнал, праволинеен, стъпаловиден и др.
8. Влияние на основната скала, почвата, климата, растителността и стопанската дейност върху ерозията- Разрушаването на скалата става по-бързо, когато тя е с по-голяма разтворимост, с по-разнообразна структура, с по-малка хим.устойчивост. Климътът влияе пряко и косвено. Пряко чрез валежи, въздушна циркулация, температура. Косвено-растителност, антропогенна дейност и др. Растителността може напълно да спре процеса на ерозия. Гората е най-подход.
9. Срутвания/сипеи/-откъсване на различни по форма и големина частици, които под въздействието на собственото си тегло се движат плавно, чрез плъзгане, търкаляне или свободно падане. Срутването се получава от разрушаването на скалите под действието на атмосферни фактори, като замръзване и отмръзване и др. Те се развиват върху стръмни брегове на водно течение или върху стръмни планински терени с наклони над 30-40 градуса. Видове: Брегови-срещат се по бреговете на действащи реки, под влияние на прокопаването на бреговете от водата. Спускови-наблюдават се, когато скалите се намират на стръмни терени и отдолу загубват опората си поради изветряне или измиване на скалната маса. Форма на сипеите-триъгълни, копиевидни, езиковидни, трапецовидни, крушовидни и др.

Целият материал:
Прикачени файлове
Пищови по ерозия.rar
(20.4 KиБ) Свален 25 пъти
Прочетено: 971 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Кинезитерапия - пищови
    от Mozo » пон май 01, 2023 22:58 » в Медицина
    2 РЕВМАТОИДЕН ПОЛИАРТРИТ

    Протича хронично, прогресиращо с постепенно обхващане на всички стави, като често завършва с деформация на ставите и...
    0 Отговори
    47 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    пон май 01, 2023 22:58
  • Пищови по физикална терапия
    от Mozo » вт сеп 12, 2023 23:57 » в Медицина
    Електричествто-насочено движение на електрони,създава се електромагнитно поле,токът има физиол.ефект в/у човека-прав,променлив ток,галваничен,прав...
    0 Отговори
    38 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    вт сеп 12, 2023 23:57

Върни се в “Геодезия, геология”