Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Земетресения

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми свързани с геодезията и геологията.
Инженерна геодезия, висша геодезия, фотограметрия, картография, маркшайдерство, геодезична снимка, геодезичен план, скали, минерали, тектоника, радиоактивно датиране.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283704
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334007
Местоположение: Somewhere In Time

Земетресения

Мнение от Mozo »

ЗЕМЕТРЕСЕНИЯ

"По данни на Сеизмологичния център към Геофизичния институт на БАН днес 02.11.2008 г. в 02.32 минути е регистрирано земетресение с епицентър на около 320 километра югоизточно от София", съобщи БНР, цитирано от news.bg.

Земетресението е трептеливо движение на земната повърхност с неголяма продължителност вследствие на вътрешноземни причини. Сеизмологията е наука за земетресенията. Тя изучава сеизмичното поле на Земята и по-точно системите за наблюдаване и определяне на земетресенията, класификацията им, географското им разпределение и причините за възникване. Сеизмологията също така се занимава с изследване на вътрешния строеж на Земята, евентуално прогнозиране и въздействие върху земетресенията, както и за проучване и търсене на полезни изкопаеми.

Земетресенията възникват при внезапно освобождаване на потенциална енергия, натрупана вътре в Земята или на нейната повърхност ( примерно при ядрен взрив или удар с комета, метеор и др.) и превръщането и в кинетична енергия. Освобождаването на натрупаната енергия се осъществява в определен обем вътре в Земята, наречен огнище или фокус на земетресението. Центърът на тежестта на огнището се нарича хипоцентър. Проекциите на огнището и хипоцентъра на земетресението върху земната повърхност се наричат епицентър на земетресението. Разстоянието между епицентъра и хипоцентъра е дълбочина на фокуса на земетресението.

Обикновенно големите земетресения се предхождат от едно или няколко по-слаби земетресения, наречени форшок, и серия малки земетресения, следващи голямото земетресение, наречени афтършок.

Земетресенията се класифицират по тяхната сила и наблюдаван разрушителен ефект. Първата сеизмична скала с пет степени е предложена от италианците Пигнаторио и Саркони през 17 83г. От тогава до наши дни са предложени над 50 такива скали. Тук за пример ще цитирам една от най - често използваните скали т.н.

Магнитудна скала на Рихтер:
0 - 2,0 - така нарено микро земетресение, обикновенно такива земетресения има около 8 000 на ден в света;
2,0 - 2,9 - незначително земетресение, регистрира се от уредите, около 1 000 на ден;
3,0 - 3,9 - слабо земетресение, усеща се, но не нанася поражения, около 49 000 земетресения на годината;
4,0 - 4,9 - леко земетресение, осезаемо движение на мебелите, чува се хлопане, тропане. Няма забележителни поражения. Средно годишно стават около 6 200 бр.;
5,0 - 5,9 - средно по сила земетресение, нанася значителни вреди върху зле проектирани и построени сгради в малък регион. Има видими следи и върху другите сгради. за година в света стават около 800 земетресения;
6,0 - 6,9 - силно земетресение, нанася значителни разрушения върху сградите на разстояние около 150 км от епицентъра, около 120 бр. земетресения в света за година;
7,0 -7,9 - много силно земетресение, нанася сериозни поражения в голяма област, 18 броя на година средно в света;
8,0 - 8,9 - опустошително земетресение, сериозни разрушения на стотици километри разстояние от епицентъра, средно 1 път годишно в света;
9,0 - 9,9 - катастрофално, разрушения на хиляди километри, изменят се речни корита, образуват се езера и водопади, средно 1 път на 20 години;
10,0 + - епично, никога не е наблюдавано от човека.
Оценката на земетресенията по ефекта на тяхното въздействие върху земната кора е визвестна степен необективна. Резултатите от въздействието на земетресението в даден район са съществено повлияни от типа на скалите, вида на съоръженията, които са повредени, състоянието на подпочвените води и т.н. Често епицентровете на земетресенията се намират в акваторията на океанитеи моретата, като това доста затруднява оценката на земетресението.

По своя произход земетресенията се делят на тектонски и вулканични. По дълбочина на хипоцентъраНачалната точка, намираща се под земята в огнището) се делят на плитки (до 100 км), междинни (100-300 км) и дълбоки земетресения (300-700 км). Най разрушителни са плитките тектонски земетресения.

Ска̀ла на Рихтер е ска̀ла за определяне и сравняване силата на земетресенията. Ска̀лата на Рихтер показва енергията на земетресението или т. нар. магнитуд. Тя представлява десетобална логаритмична ска̀ла, получена от изчисление на логаритъма на общата хоризонтална амплитуда на най-голямото изместване от нулата насеизмографа.
Прочетено: 292 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Геодезия, геология”