Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Петрография - пищов

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми свързани с геодезията и геологията.
Инженерна геодезия, висша геодезия, фотограметрия, картография, маркшайдерство, геодезична снимка, геодезичен план, скали, минерали, тектоника, радиоактивно датиране.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284319
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335664
Местоположение: Somewhere In Time

Петрография - пищов

Мнение от Mozo »

Магмени скали
Магмените скали се образуват при кристализация на магматал,Като огнетечна стопилка застива в дьлбочина на земната кора,образуват зьрнести плутонични(дьлбочинни,интрузивни)скали.Плутоничните скали имат различни форми и размери,което се дьлжи на количеството,сьставаи физичните свойства на магмата,която постьпва в земната кора,а сьщо и от характеристиката на вместващите скали. При внедряване на магмата между плоскостите на напластяване се образуват сьгласни плутонични магмени тела.Такива форми са: сил,лаколит,лаполит,факолит. Плутоничните магмени тела,който заемат секущо положение,спрямо слоистостта на вместващити скали се отнасят кьм несьгласие.Такива са батолит,щок,дайки и апофиза.Разделят се на напречни,надльжни и диагонални.В д1лбочина на земната кора магмата се охлажда бавно и кристализира добре,поради което се образуват з1рнести агрегати.Скалообразуващи минерали са:натриево-калиеви фелдшпати,плагиоклази,кварц,пироксени,амфиболи,слюди и др.Главните минерали в магмената скала изграждат около 80-90% от цялата маса.Цпоред степента на кристалинност структурите са кристалоз1рнести,неп1лнокристалинни и криптокристалинни,а според едрината на з1рната се отделят макро структури и микро структури.различават се равномернно з1рнести и неравномерноз1рнести структури.Кристалите в скалата имат различна степен на идиоморфиз1м- идиоморфни,хипидиоморфни и ксеноморфни.Скалообразуващите минерали биват изометрични,призматични,плочести,люспести и иглести.Текстурата на магмените скали биват масивна,такситова,ивичеста,сферична.Морфологията на вулканските тела зависи от физичните св-ва.и степента на подвижност на лавите.Облом1чната лава се образува от разрушаването на кората на лавовия поток,блоковата лава е изградена от груби фрагменти,а пилоулавата се образуба при подводни изливания.При застиването на лавата се образуват пукнатини.Характерно е ст1лбовидното призматично напукване


Група на ултрабазичните скали
В химичния с1став на магмените скали от тази група се с1д1ржа Мg,Fe,Si до45% и ниско с1д1ржание на алкалий.Текстурата им е масивна.Структурата е порфирна,хипидиоморфоз1рнеста или панидиоморфноз1рнестта.Тези магмени скали са черни,зеленикавосиви до чернозелени,средно до едро зърнести.Формите на магмените тела са лополити,щокове и дайки.Наи-широко разпростаранените плутонични скали са-дунити(с1д.над 90%оливин),перидоити,пироксенити(над90% пироксен и10%оливин)

Група на Базичните скали

Хим.състав – SiO2 – 45-52%, MgO – 5-20%, Ai2O3 – 14-17%,FeO – 8-13%, ниско съдържание на алкалий.главни мин. В сьстава им са-основен плагиоклаз,оловин,пироксени,хром и др. Представители на плутонични скали: 1. Габро – 35-65% плагиоклаз/лабрадор/ и моноклинен пироксен – 35-65%, също и оливин, биотит и амфибол,
2. Норит – 35-65% плагиоклаз, ромбичен пироксен /хиперстен, бронзит,енстатит/ - 30-60%, оливин – 5% и др. 3. Анортозит плагиоклаз – 90-100% и до 10% пироксени. - Те са черни, тъмносиви със зелен отенък. Текстурата е масивна или ивчеста, структурата – габрова, порфирна или панидиомор финозърнестта, Морфологията на магмените им тела е: лополити, дайки или що кове.

Вулкански скали
1. Базалт и долерит - SiO2 – 46-53%, Na2O+K2O – 2-4,4%. Базалтите са най-разпространените вулкански скали, състава им е – плагиоклаз – 45-65%, пироксени – 15-45%, вулканско стъкло – 30-50%, оливин – 2-5%. Акцесорни минерали са магнетит, апатит и др. Базалтите са черни с масив-на,шлакова, пореста или миндална тек-стура. За доле-рит се приемат кристализира-лите разновид-ности на базалтите. 2. Диабаз – има състав като базалта и долерита, но има интензивни промени. Първичните минерали или са във вид на реликти или не са се запазили. Тъмнозелени на цвят.

Целият материал:
Прикачени файлове
Петрография - пищов.rar
(16.92 KиБ) Свален 14 пъти
Прочетено: 540 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Ортопедия първа част - пищов
    от Mozo » нед сеп 24, 2023 11:14 » в Медицина
    14. Кинезитерапия при травматични увреди на ротаторния маншион
    Ротаторният маншон се състои от 4 компонента: M.Subraspinatus, M.Infraspinatus M.Teres...
    0 Отговори
    82 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    нед сеп 24, 2023 11:14

Върни се в “Геодезия, геология”