Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Геодезия - пищови

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми свързани с геодезията и геологията.
Инженерна геодезия, висша геодезия, фотограметрия, картография, маркшайдерство, геодезична снимка, геодезичен план, скали, минерали, тектоника, радиоактивно датиране.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284115
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335133
Местоположение: Somewhere In Time

Геодезия - пищови

Мнение от Mozo »

`1.Общи сведения за геодезията . Форма и размери на земята .
Обособява се като наука в древен Египед.Занимава се с формите и размерите на земята, с външното гравитационно поле, методи за измерване, инструменти за измерване и представяне на резултатите от измерванията .Геодезия = земеразделяне /от гръцки/.
Науките произлизащи от геодезията са: география, геофизика, математика.
Новите науки произл. От геодезията са :
-Фотограметрия и дистанционни методи-занимава се с земни и въздушни фотоснимки
- Инженерна геодезия – занимава се с трасиране и пректираене на различни съоражения.
- Геоинформатика
Земята е тяло със сложна и неправилна кълбовидна форма, чиято повърхност е силно разчленена.
Обиколката на Земята е 46250 км. А радиуса и е 7300 км.
Нютон стига до извода , че земята прилича на елипсоид но я нарича геоид.
Елементите на земния елипсоид са определени чрез градусни измервания на двойки дъги от земния меридиан и са : голяма полуос -a, малка полуос- b и сплеснатост α .
От резултатите на градусните измервания е изведена еденица мярка за дължина – метър. Повърхнината кам която се отнасят геодезичните измервания се нарича – референтна.
През 1984г. е приет универсален световен елипсоид – WGS 1984.

2 въпрос Влияние на кривината на земята върху геодезичните измервания
За геодезичните измервания при геоложките проучвания е важно определянето на размерите на участъците от земната повърхност в който съобразно с предварително зададената точност може да бъде пренебрегната земната кривина.
При проектиране на многоъгълник от сферичната земна повърхност в/у равнина се получава разлика м/у сумата от вътрешните ъгли на многоъгълника и сумата на ъглите на неговата проекция. Тази разлика се нарича сферичен ексцес ε“= ρ”.F/R2 - F- площ на многоъгълника, ρ” =206265” ,R –земен радиус. При измерване на хоризонтална дължина по земната повърхност се измерва не дължината на дадена дъга а нейната тангента.Грешката ще бъде Δ S = S3 / 3R2 а относ. грешка е ΔS/S=S2/3R2. Относителна грешка 1:1000 000 е допустима и поради това е прието ,че кривината на земята не влияе върху точноста на участък от 10км.при хоризонтални измервания. При определяне надморската височина на дадена точка ,грешката която ще се направи е много голяма и не може да се пренебрегне.При високопланински райони и дълбоки подземни рудници се касае за влиянието на височините при измерваните дължини. Поправката използвана при това измерване е известна като поправка за привеждане на определените хоризонтални разстояния към морското ниво. За точки лежащи над морското ниво поправката е отрицателна а за точки лежащи под морското ниво тя е положителна. При решаване на задачи в равнина тази поправка може да се пренебрегне, но при голями разстояния тя се използва във вида ΔS= hmS / R където hm е надморската височина.

Целият материал:
Прикачени файлове
Геодезия - пищови.rar
(53.21 KиБ) Свален 17 пъти
Прочетено: 538 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Пищови по физикална терапия
    от Mozo » вт сеп 12, 2023 23:57 » в Медицина
    Електричествто-насочено движение на електрони,създава се електромагнитно поле,токът има физиол.ефект в/у човека-прав,променлив ток,галваничен,прав...
    0 Отговори
    38 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    вт сеп 12, 2023 23:57

Върни се в “Геодезия, геология”