Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пищови по геодезия

Безплатни анализи, реферати, есета, доклади и всякакви теми свързани с геодезията и геологията.
Инженерна геодезия, висша геодезия, фотограметрия, картография, маркшайдерство, геодезична снимка, геодезичен план, скали, минерали, тектоника, радиоактивно датиране.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Пищови по геодезия

Мнение от Mozo »

(33) Какво разбирате под понятието ср. квадратна грешка на функция от неза-висими величини? Формула. Какви видове задачи могат да се решават? Ср. кв. гр. е вид случайна грешка, която не може да бъде избегната, тя се определя по формулата на Гаус
“Мy” е СКГ, “mi” е СКГ на измерени величини Xi.. За да се определи “My”трябва да са известни СКГ на измерените величини. Тези грешки се опр. предварителни чрез съответни изчисления с точност до 1 знак след десетичната запетая.Df/dx е частна производна на функцията и се изчислява до 1 знак повече от измерените величини..Има 3 вида СКГ: 1.определяне СКГ на ф-ункцията при известни СКГ на аргуме-нтите; 2.обратното, при него се използват 2 принципа- на равното влияние;- на пренебрежимо малкото влияние;определяне условия-та, при които СКГ е минимална.

(34) Какви величини търсим при обработка на многократни равноточни измервания на една величина. Как се получа-ват?
Резултатите от многократните измервания на една величина се наричат равноточни( с приблизително равни СКГ), когато са извършени при еднакви условия на работа от един и същ наблюдател и с един и същ инструмент.Обработката им цели да се намери най вероятната стойност на измерената величина и да се направи оценка на точността на измерванията.Най-вероятната стойност е средно аритметично от всички измервания.Нека l1,l2,l3…l n, са n на брой изме-рвания на величината “l”, извършени с еднаква точност. 1во се изч. ∆li= l i-x0, 2ро- най-вероятната стойност Х (с чер-та отгоре) x = x0 + [∆l]/n, където х0-най-малката величина.3то изч. се поправките “v” необходими за опре-деляне на ср.кв.грешки. v i = x – l i .има две контроли;[v]=0, [vv]= -[v∆l], контролите са верни само когато [∆l] се дели без остатък на n Ако делението е извършено със закръгляне са в сила следните формули [v]=nб, [vv]= - ([v∆l]- ∆l].б). б= [∆l]/n(прието)- [∆l]/n(точно); 4то изч. се ср.кв.гр. на измерената величина  m=√[vv]/(n-1), 5то изч. се ср.кв. гр. на най-вероятната стойност  M=√[[vv]/n(n-1)]

(35) Какви величини търсим при обрабо-тка на многократни измервания на една величина с различна точност. Как се п-олучават? *Търсим най-вероятната стойност на Х (с черта отгоре), *тежестта на измерването “Мю” *ср.кв.гр. i-то измерване на mi;* СКГ на най-вероятна стойност на mx.
1.Определя се x0 и се изчисляват разликите ∆li=li-x0; 2.Изчисляват се тежестите “Pi” Pi=k/mi2. k където „к”, обикн. Е с 2 дес. знака..3.Изчислява се общо средно аритметично x(черта)=х0 +[p∆l]/[p];4.Изчисляват се поправките vi=x(черта)-li;5.Проверява се дали са изпълнени контролите [pv]=0 и [pvv]=-[pv∆l],контролите са верни ако [p∆l] се дели без остатък на [p].6. Измерва се СКГ с единица тежест Мю=√[[pvv}/n-1];7. Изчислява се СКГ на отделно измерена величина mi= Mю/√[pi];8.Изчислява се СКГ на най-вероятна стойност М=√Мю/[p].

(36) Дефинирайте понятието тежест на измерена величина. Пример за опреде-ляне на тежестта. Чиско, което характе-ризира точността на отделните измерв-ания. За да могат по точните измервания да окажат по голямо влияние в/у най-вероятната стойност се въвеждат тежести на измерванията. Тежеска е число, което характеризира надеждността на измерването.Озн. се с Pi. Pi=k/Mi2 където К е подходящо избран коефицент ,а mi e СКГ на i-та измерена величина, i=1,2,3...n. Тежеста се се опр. най-малко 2 дес.знака. К е такова число че стойността на тежеста е близка до 1.
При-мер нека m1= 10 сс, m2= 25 сс, m3= 50 сс, m4= 100сс са ср.кв.гр. на един ъгъл изм-ерен в 4 самостоятелни серии. => прие-маме к=1000. => m22, p1=1000/ 100, p2=625, p3= 2500, p4= 1000


(37) Абрис на станция-предназначение. Пример.

Абрисът се съставя за станция която има известни кординати.,като операторът измерва RAB и RAC поне към 2 даде-ни точки В и С от снимачната основа. От коорд. на т.А и т.В може да изчисли посочения ъгъл άAB на направлението м/у тях. Ориентировъчен ъгъл е посоче-ния ъгъл OA (=разликата м/у ъгъл άAB и измерената посока на това направление) на нулевото направление на хориз. кръг в правоъгълната коорд. с-ма XY.
OA = άAB - RAB.
(38)Как се изчисляват посочните ъгли на полигонов ход? Начертайте схема на вкл. Пол. Ход и означете дадените и измерените елементи?

Целият материал:
Прикачени файлове
Пищови по геодезия.rar
(120 KиБ) Свален 18 пъти
Прочетено: 1292 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • Кинезитерапия - пищови
    от Mozo » пон май 01, 2023 22:58 » в Медицина
    2 РЕВМАТОИДЕН ПОЛИАРТРИТ

    Протича хронично, прогресиращо с постепенно обхващане на всички стави, като често завършва с деформация на ставите и...
    0 Отговори
    40 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    пон май 01, 2023 22:58
  • Пищови по физикална терапия
    от Mozo » вт сеп 12, 2023 23:57 » в Медицина
    Електричествто-насочено движение на електрони,създава се електромагнитно поле,токът има физиол.ефект в/у човека-прав,променлив ток,галваничен,прав...
    0 Отговори
    27 Преглеждания
    Последно мнение от Mozo
    вт сеп 12, 2023 23:57

Върни се в “Геодезия, геология”