Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Релеф и полезни изкопаеми на Африка

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с географията.
Геоморфология, глациология, криолитология, климатология, хидрология, океанология, почвознание, ландшафт, картография, топография, атамосфера, биосфера, хидросфера, литосфера.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Релеф и полезни изкопаеми на Африка

Мнение от Mozo »

Методическа разработка
на урок за нови знания на тема; ,,Релеф и полезни изкопаеми на Африка“ по география и икономика за 5 клас

Училище: .СУ .,,Христо Ботев
.................................................................. .......................................................

Дата: .........................
Клас: .V А,Б,В,Г.........................
Учебен час: ...............

I. Тема: ...Релеф и полезни изкопаеми на Африка.
II. Поставени цели
II.1. Главна цел: .Овладяване на базисни знания, умения и придобиване на ключови компетентности чрез изучаване на темата ,,Релеф и полезни изкопаеми“. Формиране на географската култура като част от общата култура на учениците. Изграждане
, формиране и развитие на умения, способности за прилагане на усвоените знания в следващите етапи от обучението.

II.2. Подцели
• За знания:
◦ ..Да се придобие географска информация и да се усвоят знания за главните черти на релефа на Африка, за подялбата на континента в зависимост от надморската височина на релефа. Типичните полезни изкопаеми на Африка и тяхното териториално разпределение.
• За умения:
-..Да се придобият умения за характеризиране на релеф и полезни изкопаеми на континент. Работа с КОНТУРНА карта.

• За компетенции:
-..Да се характеризира релефа и полезните изкопаеми на континента, влиянието на релефа и полезните изкопаеми върху живота и стопанската дейност на хората.


III. Използвана литература за подготовка на темата:
III.1. Научна литература:


III.2. Научно – методическа литература:
..Книга за учителя по География и икономика за 5 клас, автори; ЛЮСИЛА ЦАНКОВА, Е.ЛАЗАРОВА, Н.ГЕТОВА, Г.КОЦЕВ. изд.,, Просвета Плюс ЕООД“ София.


III.3. Научно – популярна литература

III.4. Алтернативни учебници:
..Учебник по География и икономика за 5 клас, автори; Р.ПЕНИН, В.СТОЯНОВА, Т.ТРАЙКОВ, Д.ЖЕЛЕВ изд. БУЛВЕСТ 2000 София

III.5. Електронни източници на информация


IV. Дидактически средства за часа

IV.1. Учебни дидактически средства:
• Учебник: .География и икономика за 5 клас, автори; ЛЮСИЛА ЦАНКОВА и колектив, изд. Просвета Плюс ЕООД“ 2017 г.
• Учебна тетрадка: .Тетрадка по география и икономика за 5 клас, ЛЮСИЛА ЦАНКОВА и колектив, изд. ,,Просвета Плюс ЕООД“2017г.
IV.2. Нагледни
• Атлас: .Атлас по География и икономика за 5 клас, Цветелина Пейкова, изд. ,,Просвета-София АД“2017 г. .
• Стенна карта:
• Други:

V. Ход на урока

Макроструктура

Мезоструктура

Микро-структура
I.Oрганизационен
момент
(2 мин)


Добър ден ученици. Проверка за отсъстващи ученици.

II.Въведение в географското мислене
( 3 мин)
В предходният урок вие научихте къде се намира континента Африка, какви са големината и бреговете на Африка, научихте за най-големия изследовател на Африка, Дейвид Ливингстън.

ІІІ. Проверка и оценка на знанията и уменията на учениците
(.................. мин)


IV.Преход към новата тема, поставяне и мотивиране
( 3 мин)
Знаете, че преди 130 млн. години големият континент ГОНДВАНА се е разкъсал на няколко ЛИТОСФЕРНИ плочи. Днес ще научите как са се образували Атласките планини и най-голямата пустиня на Земята-Сахара. Днес ще научите как се е образувал релефът на Африка и какви полезни изкопаеми има в континента Африка.
Новата тема;
РЕЛЕФ И ПОЛЕЗНИ ИЗКОПАЕМИ НА АФРИКА.

V.Разработване на учебното съдържание
( 30 мин)

1. КАК СЕ Е ОБРАЗУВАЛ РЕЛЕФЪТ НА АФРИКА.

Релефът и полезните изкопаеми на Африка са резултат от едновременното и непрекъснато действие на вътрешните и на външните земни процеси в продължение на милиони години. Тези процеси се проявяват и днес.
Африка обхваща централните части на Африканската плоча. В продължение на милиони години тази плоча е била стабилна зона. В нея не са се проявявали вътрешните процеси. Външните процеси са променяли създадените преди това форми на релефа. Така са се образували обширните равнини, крайбрежните низини, речните долини, котловините и заоблените планински била(Етиопската и Южноафриканската планинска земя). По границите на Африканската плоча, там където тя взаимодействала с останалите плочи, протичали активни вътрешни процеси(земетресения и вулканична дейност). В източната част на Африканската плоча земната кора се разкъсала на големи блокове-оформила се Източноафриканската разломна област. Отворете учебника на стр. 104 фиг.1 и разгледайте илюстрацията и да разберем къде се намира Източноафриканската разломна област. По някои от дълбоките разломи изригнали вулкани-Килиманджаро. На северозапад, при мощни вътрешни процеси, дебелите пластове седиментни скали се нагънали-образували се Атласките планини.

2. КОИ СА ГЛАВНИТЕ ЧЕТИ НА РЕЛЕФА В АФРИКА.
Голяма средна надморска височина-750 м. Това показва, че на континента има обширни планински масиви с високи върхове.
Преобладават платовидни и заравнени земни форми. Причината е, че по-голямата част от континента попада в стабилната зона на Африканската плоча, където са протичали външни процеси, формирали тези форми.
В зависимост от различията в надморската височина територията на континента се поделя на две части; Северна и Централна –ниска , и Източна и Южна-висока.
Ученици запишете подточка А
А( СЕВЕРНА И ЦЕНТРАЛНА АФРИКА.
Там преобладават равнините, котловините и платата. Изключение правят Атласките планини на Северозапад, действащият вулкан Камерун до Гвинейския залив и планините в Сахара-АХАГАР и Тибести.
Атласките планини са разположени от Атлантическото до Средиземноморското крайбрежие, в посока югозапад-североизток. На юг от тях се намира най-голямата пустиня-Сахара. Ученици отворете учебника на стр. 105 фиг. 4 от учебника и разгледайте илюстрацията, какво представлява пустинята Сахара. Повърхнината на пустинята е заета от пясъчни каменисти пространства. Южно от Сахара, до Екватора, е областта Судан. Релефът й е платовиден котловинен. Западната и част е равнинна с плодородни почви, богата на води. Източната част е пустинна. Пресича се от долината на река Нил. В средната и част е разположено голямото езеро Чад.
На юг от областта Судан е голямата Конгоанска котловина. Разположена е от двете страни на Екватора. Пресича се от пълноводната река Конго(Заир). Тя е висока, разчленена от многобройните притоци. на реката.
Ученици запишете подточка Б
Б( ИЗТОЧНА И ЮЖНА АФРИКА.
Те включват Етиопската, източноафриканската и Южноафриканската планинска земя. В Източноафриканската планинска земя се издига най-високата планина-Килиманджаро, с най-високия връх в Африка-угасналия вулкан УХУРУ (5895 м). В Южна Африка е разположена обширна котловина заета от пустинята Калахари. На запад от нея се намира пустинята Намиб, а на югоизток са Драконовите планини Важни за стопанска дейност са крайбрежните низини. Те заемат малки площи. Високите планини, действащите вулкани, пустините затрудняват изграждането на селища и пътища, живота и стопанската дейност на хората.

Целият материал:
Прикачени файлове
Релеф и полезни изкопаеми на Африка.rar
(14.68 KиБ) Свален 10 пъти
Прочетено: 159 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “География”