Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Агрометеорологична характеристика на град Пловдив

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с географията.
Геоморфология, глациология, криолитология, климатология, хидрология, океанология, почвознание, ландшафт, картография, топография, атамосфера, биосфера, хидросфера, литосфера.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284026
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334913
Местоположение: Somewhere In Time

Агрометеорологична характеристика на град Пловдив

Мнение от Mozo »

Аграрен Университет- град Пловдив




Агрометеорологична характеристика на град
Пловдив



Научен ръководител: изпълнител:
Доц.Д.Иванова

Дата: гр.Пловдив


СЪДЪРЖАНИЕ:

1.Описание на физикогеографските условия
2.Характеристика на климата:
-зима
-пролет
-лято
-есен

3.Характеристика на агрометеорологичите условия през вегетационния период

4.Обща оценка на климата




1.Описание на физикогеографските условия
Град Пловдив се намира в Южна България.Градът е втория по големина в България.Разположен е в Горнотракийската низина. Около Пловдив се намират планините Западни Родопи и Средна гора.Пресечена е от река Марица.В близост до град Пловдив се намират язовирите Пясъчник и Кричим. Градът е застроен в подножията на седем сиенитни хълма, поради което често е наричан „Градът на тепетaта“(или „Градът на седемте хълма“).
Пловдив е на 160 м надморска височина с географска дължина 24’25 и северна географска ширина 42’9.
Градът се намира в преходния-континентален климат(климатичен район на Източна Средна България). Обхваща по-голямата част от низините на реките Марица и Тунджа,като на югоизток непострдствено граничи със континентално Средиземноморската климатична област. Това е най-обширния район. В този район континенталният характер на климата е значително смекчен,в сравнение с Дунавската равнина.Лятото е също така горещо,но по-добре изразена засушливост,особено през август и септември,които са най-сухите месеци за годината.Орографското въздействие върху режима на валежите е изразено най-добре в западните части на района,които са оградени от Родопите,Ихтиманската и Същинска Средна гора.Това въздействие се изразява в известно разминаване на студените фронтове от NW и N(Средна гора),а така също и на топлите фронтове през зимата(Родопите) в резултат,на което годишните суми на валежите в района на Пазарджик са едни от най-малките за цялата страна (около 480-500мм).
В Източните части на района(главно в долината на р.Тунджа)характерна климатична особеност представлява относително по-хладна пролет,а също така и силните северни и североизточни ветрове,които духат през студената част на годината,и които в най-източните части(Айтоско и др.)не само,че отвяват снежната покривка,но и причиняват тук значителни размери ветрова ерозия на почвата.
Почвите в района на град Пловдив са:алувиалнии алувиално-ливадни,нискодолинни(мощнохумични)силно излужени до слабо оподзолени(лесевирани),ливадни и торфено блатни и ливадно канелени.

2.Характеристика на климата:
-зима-за зима се приема периода,когато темп.на въздуха трайно се понижи под 5 С и продължава до трайното повишение на темп. над 5 С.Това е периода през който няма вегетация при зимните посеви и трайните насаждения,те се намират в зимен покой.Зимата има продължителност от 90 до 120 дни.

Целият материал:
Прикачени файлове
Агрометеорологична характеристика на град Пловдив .rar
(11.43 KиБ) Свален 7 пъти
Прочетено: 96 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “География”