Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Лекции по геоморфология

Безплатни доклади, анализи, реферати, есета и всякакви теми свързани с географията.
Геоморфология, глациология, криолитология, климатология, хидрология, океанология, почвознание, ландшафт, картография, топография, атамосфера, биосфера, хидросфера, литосфера.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Лекции по геоморфология

Мнение от Mozo »

Лекции
по
геоморфология

Съдържание:
Тема №1 Същност, предмет и задачи на геоморфологията 3
Тема №2 Възникване и развитие на Геоморфологията като наука 8
Тема №3 Морфографски особености на релефа на Земята 15
Тема №4 Съвременни представи за строежа на Земята и земната кора 20
Тема №5 Тектоника на плочите и формирането на релефа 22
Тема №6 Релефообразуващата роля на ефузивния магматизъм (вулканизъм) 23
Тема №7 Релефообразуващата роля на земетресенията 27
Тема №8 Роля на тектонските движения при релефообразуването 34
Тема №9 Влияние на тектонските структури върху релефообразуването 45
Тема №10 Влияние на ерозионната устойчивост на скалите върху релефообразуването 48
Тема №11 Екзогенните процеси и релефообразуването. Изветряне и денудация 49
Тема №12 Ерозия. Ерозионни форми и наслаги. 56
Тема №13 Екзарация. Екзарационни форми и наслаги. 64
Тема №14 Абразия. Абразионни форми и наслаги. 73
Тема №15 Дефлация. Пустинни процеси и форми 81
Тема №16 Карст, карстообразуване и карстови форми 92
Тема №17 Морфоструктури и морфоструктурен анализ 99
Тема №18 Геоморфоложко изследване и картиране 105

Тема №1 Същност, предмет и задачи на геоморфологията
1. Същност и предмет на геоморфологията.
Геоморфологията (от гр. ge – Земя, morphe – форма и logos - учение) е наука, която изучава произхода, външния облик и закони на развитие на релефа на Земята. Следователно, обект на изучаване е релефа.
Релефът (от фр. relief, от лат. relevo - издигам) e разделителна повърхнина между слоистите обвивки на Земята. Той е съвкупност от различни по форма, размери, произход, възраст и развитие неравности по земната повърхност. Той е горна граница на литосферата и се образува в резултат на съвместното действие на земната повърхност на ендогенните (вътрешните) и екзогенните (външни) процеси на границата на литосферата с атмосферата, хидросферата, биосферата, криосферата и техносферата на Земята.
Геоморфологията е преходна наука между геологията и географията. Тя си служи с редица географски и геоложки методи за изследване и зависи от степента на тяхното развитие и усъвършенствуване. Със свой предмет и задачи на изследване науката геоморфология се оформя през средата на 90-те години на 19 век.
Нееднократно са се провеждали дискусии за статута на геоморфологията като самостоятелна наука, за обекта на нейното изследване и мястото й всред науките за Земята. Едни считат геоморфологията като единна комплексна геолого - географска наука, други предлагат да се разграничат геоложка и географска геоморфология, трети разглеждат геоморфологията като част или отрасъл на геологията и географията.
2. Основните научни и практически задачи на съвременнага геоморфология.
1. Изследване на морфографските, морфометричните (хоризонтално, вертикално разчленение, действителни наклони и др.) характеристики на съвременния релеф.
2. Дешифриране и типологизация на структурните елементи на релефа на историко-генетичен принцип и тяхното пространствено разпределение:
- Отделянето на планетарните структурни елементи (геотектурите), формирани при водещата роля на глобалните тектонски процеси - континенти и океански депресии.
- Отделяне на структурните елементи (морфоструктурите), формирани от взаимодействието на ендогенните и екзогенните процеси при доминиращата роля на ендогенните. Към структурните елементи се отнасят равнинните, котловинните и планиннските морфоструктури.
- Отчленяване на склуптурните форми на релефа, образувани от взаимодействието на вътрешни и външни земни сили при господстващата роля на външните. Към склулптурните форми на релефа се отнасят субструктурните елементи, речно-долинната мрежа, карстовите форми, еоличните и ледникови форми и др.
3. Изследване на погребания и остатъци от стария (реликтов) релеф с цел въстановяване последователността в еволюцията на релефа на дадена зона, регион или отделна форма.
4. Изследване на динамиката на съвременните екзогенни процеси и определянето на тяхното влияние върху моделирането и трансформирането на земните форми.
5. Изследване на относителната и абсолютната възраст на релефа на дадена територия.
6. Изследване на движенията на земната кора и тяхното значение за развитието на релефа в планетарен, регионален и локален мащаб.
7. Изследване на морфостратиграфските нива и генетично свързаните с тях корелативни наслаги.
8. Изследване локализирането на природни условия и ресурси на дадена територия.
3. Методи за изследване в геоморфологията.
В геологията и геоморфологията широко се използва принципа на актуализма (от фр. "актуел" - съвременен). Същността на този принцип се състои в изследване на миналото посредством анализиране на настоящето.
Морфографски и морфометричен метод за количествено и качествено изследване чрез пряко или дистанционно наблюдение на външните признаци на земеформите (пространствено положение, граници, големина, площ, надморска и относителна височина, действителни и средни наклони на релефа, хоризонтални и вертикални ъглови съотношение между отделните морфоелементи и пр.).
Палеогеоморфоложки метод за изследване на остатъчните форми като стари долинни дъна (речни тераси), стари абразионни повърхнини (морски тераси), следите от стари дюни, плажове, лагуни, лимани, следи от заледявания, склонови форми и наслаги(делувиално-пролувиални шлейфове), срутища, свлачища, карст, стари заравнени повърхнини и др.
Структурногеоложки методи (морфогеоложки, морфофациален, морфотектонски, морфодинамичен и пр.) за установяване на влиянието на различните скални типове и тяхните структурни особености върху образуването и развитието на релефа.
Геофизични методи за влиянието на различните гравитационни и други геофизични аномалии върху развитието на релефа, в частност при образуването на гравитационните структури.
Палеонтоложкият метод за определянето на относителната продължителност на релефообразувателните процеси и развитието на отделните земеформи.
Дистанционни методи – с помощта на аеро и космически снимки се изследват глобалните, регионалните и някои локални особености на релефа и взаимовръзките му със строежа на земната кора.
Археоложки метод за датиране на относителното развитие на релефа от палеолита до съвременноста въз основа на следите от останките и дейността на първобитния и древния човек.
Абсолютните геохроноложки методи за установяване на абсолютната продължителност на морфогенетичния процес въз основа на периода на полуразпад на радиоактивните елементи, натрупани в някои скали и организмите. За нуждите на геоморфологията най.често се използува анализа на разпада на С14.
Съвкупността на горепосочените методи или на определени подходящи комбинации от тях дава възможност за осъществяването на комплексния геоморфоложки анализ. Той се осъществява посредством полеви (експедиционни или стационарни), лабораторни и камерални (кабинетни) изследвания.
Експедиционните полеви изследвания целят набирането на теренна геоморфоложка информация от различни земеповърхностни точки при маршрутни или площни наблюдения.
Стационарните полеви изследвания (мониторинг) имат за цел периодичното набиране на еднотипна геоморфоложка информация от предварително фиксирани пунктове на земната повърхност.
Лабораторните изследвания предполагат съотвентия специализиран анализ на събраните при полевите изследвания проби.
Камералните (кабинетни) изследвания включват етапната и окончателната обработка на събраната и обработена геоморфоложка информация за постигане на целите на комплексния геоморфоложки анализ.
4. Връзки с останалите природни науки. Геоморфологията е възникнала и се развива като наука в пряка връзка с различни клонове от геологията (тектоника, литология, седиментология, петрография и др.), геофизиката, геодезияга, хидрологияга, хидрогеологията, климатологията, ландшафтознанието и различните отрасли на физическата (природната) география.
5. Структура на съвременната геоморфология. Тя се поделя на:
Обща геоморфология. Изучава общите закони за произхода и историята на развитие на релефа и процесите за неговите съвременни изменения. На съвременния етап от развитието на геоморфоложките познания и във връзка с по-задълбоченото изучаване на релефа възникна необходимостта от разделянето на общата геоморфология на две взаимносвързани направления: структурна и климатична геоморфология.
Структурна геоморфология. Изучава сложните взаимоотношения между геологическите структури и релефа, или закономерностите в развитието на релефа в зависимост от условията и пътищата на историческо трансформиране на геологическите структури. Основната задача на структурната геоморфология се изразява в разкриването на прякото, инверсното и унаследеното влияние на антиклинории, синклинории, линейни структури (разседи, възседи, отседи и линеаменти) и блокови структури (грабени, хорстове, сводови и куполни структури) върху формирането на релефа.
В структурната геоморфология се е оформирло морфоструктурното направление на изследване на релефа. Това направление изучава крупните елементи на релефа (морфоструктурите) образувани от дейността на ендогенната геодинамика и подчиняващи се на законите на геологическото пространство, на вътрешното състояние и геоцикличното развитие на нашата планета. Към структурната геоморфология се отнасят следните направления:
Палеогеоморфология. Изучава физикогеографската обстановка на Земята през минали геоложки епохи - разпределението на сушата и морските басейни, погребания релеф и остатъците от стария (реликтов) релеф - форми и наслаги. На основа на получените данни реставрира палеорелефа и палеоклимата на дадена територия.
Неотектоника. Изучава съвременния релеф и корелативните му отложения с цел отделянето на структурни форми по геоморфологически данни и реконструкция на младите геодинамични процеси. Изследва най-често движенията на земната кора през неоген - кватернерния етап и тяхното отражение в пластиката на земната кора.

Климатична геоморфология. Изучава развитието и моделирането на релефа под прякото влияние на климатичните условия - слънчевото греене, повърхностно течащите води, подземните води, вятъра, ледниците и др. Ето защо в климатичната геоморфология се е оформило и морфосклуптурното направление, което дава качествена и количествена оценка на влиянието на външните земни процеси върху релефа. Това направление изучава формите на релефа (речни долини, денудационни повърхнини, кари, въртопи, пещери, бархани и др.), които са резултат на екзогенни процеси, чиято динамика се подчинява на географската поясност и височинна зоналност и свързаните с тях климатични промени. Към климатичната геоморфология се отнасят следните направления:
Флувиална геоморфология. Изледва моделирането и трансформирането на релефа, под влияние на повърхностно течащите води.

Целият материал:
Прикачени файлове
Лекции по геоморфология.rar
(1.11 MиБ) Свален 108 пъти
Прочетено: 1420 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “География”