Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

» Нещата, които дават смисъл на нашия живот(Есе)

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с българския език.
Конспекти, тестове, фонетика, езикознание, лексикология, морфология, граматика, правопис, пунктуация, глаголни времена, анализи, глаголни времена, морфема.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

» Нещата, които дават смисъл на нашия живот(Есе)

Мнение от Mozo »

КОИ СА НЕЩАТА,КОИТО ДАВАТ СМИСЪЛ НА НАШИЯ ЖИВОТ

Какво означава „смисъл на живота”?Според мен това е нещото или нещата,заради които ние живеем,учим,работим.Различни хора намират смисъл на живота в различни неща.
За мен лично нещата ,които дават смисъл на живота ми са семейството,приятелите,училището и спортът.
Семейството е едно от нещата,осмислящи в най-голяма степен живота на всеки човек.Много малко са хората,които могат да живеят или са принудени да живеят без любовта на семейството,без уюта на семейния дом,без взаимната грижа и разбирателство между членовете на семейството.Има много хора,които посягат на живота си,заради загуба на член от семейството.Има и деца,изоставени от родителите си.Те намират смисъл на живота си в нещо друго,но липсата на семейство оставя отражение у тях за цял живот.
Училището също осмисля живота не само на учениците,но и на хората,които работят в него.Това е мястото,където контактуваме с връстници и споделяме проблемите си с приятели и учители.В училище получаваме така необходимите за живота и реализацията си знания.Няма човек,който да се чувства пълноценен,ако не се е реализирал в живота,ако няма работа.
Но има и хора,на които едничък смисъл в живота им е тяхната работа.Това са хора,които поради различни причини нямат семейства и приятели.Това са така наречените „работохолици”
Приятелите също са нещо много важно в живота ни.Това са хората,с които споделяме проблемите си,успехите и неуспехите си през нашето ежедневие.Истинските приятели са винаги до нас – в щастие и в нещастие,те винаги ще ти помогнат или ще те посъветват за нещо.Ако имаш истински приятел,то ти наистина си щастлив.Той може да те накара да повярваш в живота,когато си изпаднал в беда и да ти подаде ръка в нещастието ти.Не случайно съществува поговорката „Приятел в нужда се познава „.
Спортът за някои е хоби,а за други е професия.За мен лично спортът е важна част и придава смисъл на живота ми.Той ми дава основни неща като самочуствие,здраве,дисциплина и не на последно място - възпитава ме.
За да бъде един човек пълноценен,да се чуства полезен,той трябва да има смисъл в живота си.Повечето хора се стремят да имат семейство,работа и най-вече приятели.Аз мисля,че ако човек има всички тези неща,то той наистина има смисъл да живее.




ИМА ЛИ ГРАНИЦИ СВОБОДАТА
Свободата е възможността на човек или друго същество да проявява воля.
Всъвременното българско общество на всеки човек е дадена такава възможност,т.е. да бъде свободен,да се формира като личност.
Дали има граници свободата?
Не,свободата няма граници.Няма граници свободата на духа.Тя не би търпяла никакви граници.Нима някой може да забрани на един творец да се рее в света на въображението.Художникът притежава свободата да изразява чувствата си върху платното с цветове и форми,а поетът на белия лист – с най-подходящите, най-мелодичните думи.
Но ако разгледаме свободата на личността тогава – да,тя има граници.
Много хора,желаейки да бъдат свободни и независими избират грешния път към алкохола и наркотиците.Когато са под въздействието им,те смятат,че са напълно свободни – без грижи,без проблеми.Когато въздействието им отмине те осъзнават собствената си безпомощност и зависимост.Ето,това са границите на тяхната въображаема свобода.
В съвременното цивилизовано общество всеки човек притежава свобода.Но докъде и докога може да се простира тя?Един ученик например отказва да влезе в час или да си напише домашната работа.Граници на тази криворазбрана свобода поставя училищният правилник,защото ученикът не е дозрял да взима собствени решения.Затова грижа за него имат родителите и училищните власти.
Тийнейджърите като мен се чувстваме свободни,когато се съберем с връстници на дискотека или в парка.Но можем ли ние да употребяваме алкохол,да пушим,да чупим или да стоим там до сутринта?Не разбира се.Защото това няма да бъде свобода,а свободия.За съжаление много хора – подрастващи и малко по-възрастни бъркат тези две понятия.Това е резултат от погазването на правила през последните години на така нареченото „демократично общество”.
Границите в добрия смисъл на думата са правилата и законите.
Истински свободен е човекът,който проявява своята воля,спазвайки дадени правила.Само в този случай той няма да възприема правилата като граници,като нещо,което го притиска и ограничава.Такъв човек е свободен и ползотворен не само за себе си, а и за цялото общество.Независимо къде живее – в град, село или дори в друга държава.Независимо от това какво обрание има,или от това какво работи.
Времето,в което живеем предоставя на всеки разумен човек свобода – на духа, на личността,на словото.В определен смисъл може да има граници,а може и да няма такива.Особено важно е да не бъркаме понятието „свобода” със свободия.
Прочетено: 5867 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Български език”