Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

План-конспект на урок

Безплатни есета, доклади, анализи, реферати и всякакви теми свързани с българския език.
Конспекти, тестове, фонетика, езикознание, лексикология, морфология, граматика, правопис, пунктуация, глаголни времена, анализи, глаголни времена, морфема.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334863
Местоположение: Somewhere In Time

План-конспект на урок

Мнение от Mozo »

Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”
Факултет по хуманитарни науки
План- конспект
на урок по Български език

Тема : Смислова страна на думата. Речниково значение


Тема на урока: Смислова страна на думата. Речниково значение

Вид на урока: За нови знания

Методи: Лекция, беседа и самостоятелна работа

Цели на урока

а)Образователни цели

-учениците да получат разбиране и знание за същността и функциите на думите, за техните преки и преносни значения

-Овладяване на умения за лексикално-смислов анализ, речниково значение на думата

-учениците да се научат да водят успешно речево общуване

б)Възпитателни цели

- в съответната речева ситуация учениците да могат правилно да използват думите

-учениците да се убедят в богатите изразни възможности на българския език

в)Комуникативно-практически цели

- Развитие на умения за лексикално-смислов анализ на думата; за работа с учебник за възприемане и създаване на текст.

- да осъзнаят, че употребата на думите е изразно богатство на нашия език и че е необходимо да го овладеят в цялото му многообразие.


Ход на урока

Момчета и момичета вие сте в една прекрасна възраст, когато светът се открива пред вас, изпълнен с мечти и радостни очаквания. Когато бях на вашата възраст мечтите ме отнасяха в непознати светове, опознавах живота на непознати хора. На вашата възраст вече бях прочела много книги, сред които най-силно ме впечатли „Принцът и просякът“.
Нека да запишем (записвам на дъската, а те в тетрадките си)последното изречение, което казах.
На вашата възраст вече бях прочела много книги, сред които най-силно ме впечатли „Принцът и просякът“.
В: Кои времена използвах в това изречение и защо ?
О: бях прочела - минало предварително(сложно глаголно време), означава минало действие, извършено преди друго минало действие или преди минал ориентационен момент.
Впечатли- минало свършено време(просто глаголно време);действие, което е завършило в даден момент в миналото
В: А кои други сложни глаголни времена познавате ?
О: Минало неопределено- правил съм, чел съм, Диана е получила, ходил е , ти си питал.
Минало предварително – писал бях, бях прочела, бях правил.

Целият материал:
Прикачени файлове
План-конспект на урок.rar
(13.16 KиБ) Свален 8 пъти
Прочетено: 73 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Български език”