Протокол
На наблюдаван урок по Български език, III клас
Тема на урока: Правопис на глаголите
Вид на урока: за затвърдяване;
Цел на урока: затвърдяване и усъвършенстване на правопис на глаголите;
Задачи:а) образователни: 1.изговарят правилно глаголи, в който ударението пада на крайната сричка;пише правилно глаголите, в който ударението пада на крайната сричка (или крайната сричка е без ударение)
б)възпитателни:1.възпитаване на положително отношение към българския език и възпитаване на правоговор;
в)развиващи: 1.развитие на умението да прави разлика между изговор и правопис на глагол, в който крайната сричка е с или без ударение.
Методи, форми и средства на обучение:
а)методи: беседа, самостоятелна работа;
б)форми: индивидуална, колективна;
в)средства на обучение: учебна тетрадка;
Подготовка за урока:
• На учителя: запознат с правилата за правопис на глаголите;
• На учениците: запознати с правилата за правопис;
Ход на урока
Основни компоненти на урока
Дейност на учителя
Дейност на учениците
Забележки
1.Организация на класа за работа
Благодаря ви! Здравейте, ученици!
Седнете по местата си и се подгответе за часа.
Клас стани, клас мирно! Г-н Камбуров, III а клас е готов за часа по Български език
Здравейте, г-н Камбуров!
2.Актуализация на опорни знания и минал опит
Учителят е подготвил игра, чрез която да припомнят правописа на глаголите.Чете на учениците глаголите плета, мета, лежа, пера, събера, да реша, кова, съблека, строя, вървя, обичат, тичат, питат, плуват, реват, крадат, а тяхната задача е да кажат как правилно се пишат и изговарят.
Учениците се справят със задачата, имат познания по темата, справят се с правописа на глаголите.
Чрез играта подготвя учениците за предстоящата им работа, припомня минали знания.
3.Съобщаване на темата и мотивация
Учителят съобщава темата на урока:” Правопис на глаголите”, записва заглавието на урока на дъската и изисква от учениците да запишат в тетрадките си.Съобщава им, че в този час ще упражнят правописа и правоговора на глаголите.
Учениците пишат заглавието на урока в тетрадките си.
Мотивира учениците за работа по новата тема.
4.Възприемане, осъзнаване, осмисляне
Изисква от учениците да отворят учебниците си на стр.14 и да прочетат условието на първо упражнение.
От текста, учителят изисква от учениците да извадят глаголите и да съставят изречения с тях.
Изисква прочит на следващото упражнение 3.
Иска учениците да открият сгрешените глаголи,да ги редактират и да препишат текста в тетрадката. Оставя време за самостоятелна работа.
Стигат до 4 упажнение.
Изисква глаголите да се запишат в колонка под условието.
Учителят избира кой ученик да прочете условието на упражнение 5. Иска учениците да работят самостоятелно, след което да разкажат какво знаят за дъждовните капки.
За упражнение 6 трябва да се открият 6 грешки, учителят стимулира учениците като им казва, че който първи е готов ще прочете текста.
След като са ги прочели и разбрали кои са грешките трябва да ги препишат правилно в тетрадките си.
Учениците четат условието, анализират устно какво трябва да се направи в това упражнение и всеки самостоятелно попълва липсващите букви в текста.Обсъждат как са се справили.
Учениците четат изреченията, които са съставили.Следва прочит на 2 упражнение от ученик и обсъждат кой как е образувал множественото число на глаголите: расте – растат; ръмжи – ръмжат; тежи – тежат; бере – берат;
Лети – летят; носи – носят; пази – пазят; мисли – мислят;
Плете – плетат; кълве – кълват; пише – пишат; мете – метат .Ученик чете:” Редактирайте текста и го препишете правилно.”
Всеки самостоятелно работи в тетрадката си. Правят устна проверка.
Ученик чете условието. „Подредете глаголите по азбучен ред с помощта на правописне речник.” Четат глаголите: Убоде; увива; угасва; усмивка;
Образува; одраска; опашка; опора;
Записват и правят устна проверка, обсъждат реда на подреждане.
Ученик чете условието
Първият готов чете текста
Преписват думите превилно в тетрадките си.
Четат условието на упражнение 7. Трябва да открият в кои ред има правописна грешка, дадени са им 3 подточки, обсъждат всяка от тях и стигат до извода, че глаголите във в) са сгрешени.
Плавен преход към следващият компонент.
Използва целенасочени методи и средтсва на работа.
Поощрява учениците.
Докато работят учителя минава покрай всеки ученик и следи как работи.
„Браво, виждам, че не се затруднявате с задачите до момента”-стимулира учениците.
5.Поставяне на задачи за домашна работа
Поставя домашната работа-от сборника упражненията на страница 38 и 39
Записват в тетрадките си.
6.Преценка за работата на учениците по време на часа
Припомня какво се е случило в часа, с какво са се занимавали, за какво са говорили, как е протекъл часа, кой е бил активен и е вземал участие.
Отговарят на въпросите на учителя, свързани с работата в часа и с това с какво са се занимавали.
Бележки от конферирането:
Положителни страни: Урокът е организиран, обмислен, учителят се вмести във времето, учениците бяха активни и имаха познания по темата, показаха инициативност и готовност за работа в часа.
Целият материал:
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Протокол на наблюдаван урок по български език за 3-ти клас
- Mozo
- Skynet Cyber Unit
- Мнения: 295288
- Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
- Репутация: 365050
- Местоположение: Somewhere In Time
Протокол на наблюдаван урок по български език за 3-ти клас
- Прикачени файлове
-
Протокол на наблюдаван урок по български език за 3-ти клас.rar
- (9.6 KиБ) Свален 206 пъти

-
- Подобни теми
- Отговори
- Преглеждания
- Последно мнение
-
-
Windows 11 на Български език
от fifi_fifito » нед апр 20, 2025 18:01 » в СофтуерЗдравейте,инсталирах Windows 11 чрез настройките го направих на Български език,но наполовина си остана на Английски. - 12 Отговори
- 223 Преглеждания
-
Последно мнение от Валсо
вт апр 22, 2025 10:16
-
-
-
План-конспект на урок по музика, 1-ви клас
от Mozo » съб дек 07, 2024 21:49 » в ПедагогикаТРАКИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ
ПЕДАГОГИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ
Катедра Предучилищна и начална училищна педагогика
Дисциплина: Методика на обучението по музика в I – IV... - 0 Отговори
- 267 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
съб дек 07, 2024 21:49
-
-
-
Шампионът Семен Новиков: Ако претендираш за златен медал, трябва да знаеш химна! Научих български език сам (Видео)
от Mozo » пет авг 09, 2024 12:52 » в Любопитни новиниМинали са над 3 часа, откакто Семен Новиков е получил златния си олимпийски медал. И близо 4 часа, откакто борецът обикаляше кръга на тепиха с... - 0 Отговори
- 60 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
пет авг 09, 2024 12:52
-
-
-
Протокол по музика в детската градина
Детска градина: ДГ „Слънце“ Възрастова група: III
Музикален педагог: Магдалена Делова – ст. учител по музика.
Тема: „Оркестър“
Темата да бъде... - 0 Отговори
- 160 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
пон ное 25, 2024 00:41
-
-
-
Протокол по музика - танци, песни, за празници чудесни
Протокол по музика - танци, песни, за празници чудесни
ЦДГ:31 Слънце ВЪЗРАСТОВА ГРУПА:6 год.
Базов учител: П.Арабаджиева
ТЕМА:„ Танци, песни, за... - 0 Отговори
- 144 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
пон ное 25, 2024 00:43
-