Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Биология-лекция

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с биологията.
Биофизика, биохимия, молекулрна биология, морфология, цитология, хистология, ембриология, анатомия, физиология, генетика, онтология, геронтология, филогения, таксономия, палеонтология, екология, патология
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Биология-лекция

Мнение от Kotkata68 »

1. Растителна цитология


Растителната клетка е основната функционална и структурна единица в растителното тяло, която се състои от твърда целулозна стена и протопласт, само протопласт (без клетъчна стена) или само клетъчна стена на клетка, чийто протопласт е загубил виталност.
Протопластът на растителните клетки е изграден от две групи елементи. Това са протопазмени и непротоплазмени компартменти.
Протоплазмени - основна част е цитоплазмата. В нея се намират ядро, митоходрии и пластиди.
Непротоплазмени - тези компоненти са свързани с функцията на протоплазмените и са техен продукт. Непротоплазмените компартменти се появяват по-късно в онтогенезата на клетката. Вакуолата и твърдите включения, които могат да бъдат както в цитоплазмата, така и във вакуолата са непротоплазмени компоненти и се наричат още ергастични компоненти.
Цитоплазмата е основното вещество на протопласта с голям обем в недиференцираната клетка. Обемът се редуцира в процеса на диференциация на клетката. В цитоплазмата се извършват много важни синтетични процеси: синтезират се захари, алкалоиди, гликозиди, може да бъде в състояние зол или гел. Типичното състояние за растителната клетка е золът. Преходът към състояние гел е свързан с повишаване количеството на Са+ йони. В цитоплазмата се извършват основните вътреклетъчни движения. Те са възможни само в състояние зол. Само при зрелите семена цитоплазмата е в твърдо състояние. Вискозитетът на цитоплазмата е от 2 до 3 пъти по-висок от този на водата. Основната характеристика на цитоплазмата е движение. В клетката се извършва първичното движение на цитоплазмата, характерно за клетки с висока обмяна на веществата и това движение се осъществява с помощта на цитоскелета (микротубули и микрофиламенти). Първичното движение зависи от ендогенни (вътреклетъчни) фактори и възниква при въздействите на екзогенни фактори. Тези движения се наричат динези. Най-често наблюдавани са фотодинезите. Смята се, че те се свързани с фоторецептори.

Основни видове движения на цитоплазмата
1. Кръгово - при диференциране на клетката се формира голяма централна вакуола. Тогава е възможно това движение като негови особености са липсата на синхрон и силното му влияние от ендо- и екзотермични фактори.
........................
Биология-лекция.rar
(77.22 KиБ) Свален 16 пъти
Прочетено: 202 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Биология”