Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Наркотични зависимости

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с биологията.
Биофизика, биохимия, молекулрна биология, морфология, цитология, хистология, ембриология, анатомия, физиология, генетика, онтология, геронтология, филогения, таксономия, палеонтология, екология, патология
Нова тема Отговори
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Наркотични зависимости

Мнение от Kotkata68 »

Наркотични зависимости

Разстройствата свързани със злоупотреба с психоактивни вещества са голяма група. Най-голяма социална значимост имат разстройствата при употреба и зависимост от алкохол, никотин, опиоидни и психоактивни вещества.
Психоактивните вещества са всяко природно и синтетично вещество, което може да предизвика състояние на зависимост и има стимулиращо или депресивно въздействие върху централната нервна система, предизвиква халюцинации или нарушения на двигателната функция, мисловната дейност, поведението, възприятието и настроението, както и други вредни въздействия върху човешкия организъм.
Психическата зависимост се среща при всички видове вещества.
Зависимостта е психико-физично състояние предизвикано от взаимодействието на организма с психоактивното вещество.
Към зависимост и злоупотреби са предразположени инфантилните, емоционално неустойчивите и хора с дезадаптивно поведение. Голямо влияние оказва и социалната среда.

ПРИСТРАСТЯВАНЕ И ЗАВИСИМОСТ

Някой наркотици създават физическа зависимост и тялото започва да изпитва наркотичен глад, също толкова силна е и зависимостта от приятните чувства и от начина на живот, който те създават.
Неприятните и болезнени усещания- абстинентни симптоми се появяват, когато ефектът на наркотика започне да отслабва и не се взима доза.
Много хора изпитват трудности, когато решат да спрат наркотиците, защото са се пристрастили към тях.
Тялото може да развие търпимост към някои наркотици и да се приспособи към тях, така че, за да се получи същият ефект, трябва да се поеме по-голяма доза. Но ако е налице привикване към даден наркотик, това не означава, че не може да се пострада от страничните му ефекти.
Наблюдават се два вида влечения:
- Компулсивни-настъпва внезапно и неовладимо.
- Обсесивно-натрапливо.Лицето има критично отношение към него и иска да го преодолее.

ДО КАКВО ВОДИ ВЗЕМАНЕТО НА НАРКОТИЦИ ?

Освен опустошителен ефект, който наркотиците оказват върху тялото, те създават и други проблеми.
Много наркотици променят поведението на хората и изкривяват мисленето им. Наркоманът може да стане опасен както за съответното лице, така и за околните. При продължителна злоупотреба с тях се появяват сериозни физически и емоционални проблеми. В някой случай те завършват и със смърт.
Никой не посяга към наркотиците с намерение да ги превърне в навик и не очаква, че ще започне да зависи от тях. Отказването обаче може да се окаже дълго и трудно.
Наркотиците са проблем, трудно е да се пребори човек с тях и е напълно не възможно да ги спре. Повечето хора се нуждаят от помощ, за да се справят със зависимостта си от наркотиците. Отказването от дрогата понякога означава , човек да промени начина на живот, с който е свикнал.
Под медицинско наблюдение на привикналите започват да се дават по-малки дози или по-слаби наркотици. По този начин постепенно и безопасно се намалява количеството на поемания наркотик, без наркоманът да премине през болезнените абстинентни симптоми.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ НАРКОТИЦИТЕ?

Наркотикът е вещество, което променя начина, по който функционира организмът.
Познат е на човечеството от хилядолетия и е бил често използван за религиозни и медицински цели. Част е от цивилизацията, културата и митовете на нашето време. Присъстват в живота ни, независимо дали приемаме съществуването и остротата на проблема, прониква навсякъде и никой, независимо от социален статус, образование, материална задоволеност или нищета не е предпазен от сблъсък с него.
Периодът на утвърждаване на личността е време на изострена чувствителност, на емоционални кризи на екзистенциални въпроси, появяват се дългите мълчания, отчуждения, отричане на норми и авторитети. Тогава личността прибягва, посяга към дрогата. В някои случаи увлечението преминава, наркотикът се оказва само временно бягство, експеримент. Наркотиците се превръщат в проблем, когато са необходими, нужни за продължаване на живота, а достъпът до тях не е проблем, хората разпространяващи го демонстрират благополучие, други са в плен на културата, която фетишизира дрогата.
Наркотичните вещества са и много полезни. Някои са дори жизнено важни за болни хора, използват се и за възстановяване на организма или за предотвратяване на определени заболявания, други ги употребяват, защото чрез тях изпитват приятни усещания. Но ако се използват неправилно, те стават опасни. Злоупотребата с тях може да се превърне в огромен проблем както за отделната личност, така и за цялото общество.
Към зависимост и злоупотреби са предразположени инфантилните, емоционално неустойчивите и хора с дезадаптивно поведение. Голямо влияние оказва и социалната среда.
Наркотиците със своята разновидност имат различна сила. Въздействието им зависи и от човека който ги приема, по неговото тегло, възраст, здравословно състояние за непривикналия към определен наркотик човек въздействието е по-силно отколкото за привикналия организъм. Някой хора пият много алкохол и не се напиват. На други са им достатъчни само няколко глътки. Много хора с удоволствие пушат цигари, пият алкохол и кафе, това също са наркотици.



ВИДОВЕ НАРКОТИЦИ:

Някой от психоактивни вещества са част от древната култура на Латинска Америка и Азия. Използвани са при религиозни ритуали. В Европа са познати от ХІХ век.
Има стотици видове наркотични вещества, които се срещат в различни форми, някой от тях са на прах или на таблетки може да са течни или дори изсушени растения.
Предписваните с рецепти наркотици, както и тези, които са позволени от закона, се произвеждат при спазване на строго контролирани стандарти за качество. При наркотични вещества, които се произвеждат незаконно, нямат такива предпазни мерки.
Влиянието на даден наркотик зависи от вида му, от силата му и от поетото количество. Влияние оказват също начинът и условията на вземане, здравословното състояние на човека, който го приема, а също и причините, поради които го прави. Понякога хората вземат повече от един наркотик, за да постигнат конкретен ефект. Тези коктейли са много опасни. Различните комбинации влияят различно.
През 1914 год. е посочен списък на веществата към които се създава зависимост.

АЛКОХОЛ - Най-разпространената дрога. Води до много различни заболявания, семейни проблеми, неработоспособност и др. Намира си в бирата, виното и другите алкохолни напитки. Действа отпускащо. Големите количества водят до “напиване”. Странични ефекти: “махмурлук”- гадене, главоболие, треперене. Действа като депресант - забавя реакциите на тялото. Отслабва контрола върху чувствата и поведението. Може да увреди нервната система и черния дроб. Употребата му може да доведе до пристрастяване. Много хора умират всяка година от злоупотреба с алкохол. Законен е в много страни, но съществуват възрастови ограничения за купуването му.
Терминът алкохолизъм за първи път е употребен от шведския лекар Мадпус Хус през 1852 год.
Същността на хроничния алкохолизъм е спорна, приема се, че е:
Психично заболяване, което принадлежи към голямата група на екзогенни психични разстройства.
“Морална слабост”
Дезадаптивно поведение

Психичните разстройства при острите алкохолни интоксикации могат да се разглеждат в границите на три клинични състояния:
Обикновено алкохолно опиянение
Усложнено опиване
Патологично алкохолно опиване

Вредна употреба от алкохол:

Психоорганичен синдром-разстройство на вниманието и паметта, забавен мисловен процес, нарушения в абстрактното мислене-емоционална неустойчивост, склонност към еуфорни и дистрофични реакции.
Увреждания на черния дроб, панкреаса, периферната нервна система и на други органи и системи.
Синдром на зависимост от алкохола е съчетание на физиологичните, поведенческите и когнитивните разстройства, употребата на алкохол е приоритет пред други видове поведение, с по-висока стойност.
Хроничният алкохолизъм се разглежда като алкохолна болест - психично и телесно разстройство има два вида хронична алкохолна интоксикация:
без зависимост
създадена зависимост
Най-силната зависимост се проявява сутрин когато болният се стреми да отстрани с нови количества спиртни напитки.
Психическият и физически дискомфорт придружен с тремор на ръцете.
При репрезентативни епидемиологични проучвания в България е констатирано, че около
25% от цялото население пият и не се напиват
15% злоупотреба със спиртни напитки
2.5% алкохолно болните страдащи от алкохолна болест
5% стават зависими от алкохола

Съотношението между алкохолно болните мъже и жени е 6:1.

Във възрастови граници от 25 до 35 год. са лицата злоупотребяващи с алкохол, а 35 до 45 год. са алкохолно болните.

Етиологията и патогенезата на синдрома на зависимост се определят от множество фактори които се разделят на 3 групи.
Индивидуални
Факторни на средата
Качества на алкохола
При индивидуалните голямо значение имат генетичните, биохимичните и психологичните.
Зависимостта от алкохол се среща 4 пъти по-често у лица чийто родители са алкохолици. Лицата с наследствена обремененост имат повишена поносимост към приемането на спиртни напитки, а това води и до по-голям риск към създаването на алкохолна зависимост.
Приемането на алкохол може да се свърже с чувството за малоценност, повишена самовзискателност, тревожност и емоционална неустойчивост.
Фактори честа причина на злоупотреба и създаване на зависимост към алкохола имат депресията, страхово-тревожните и фобиини разстройства.
Патологоаномалия при синдром на зависимост и при хронична алкохолна интоксикация без създадена зависимост се установяват токсични изменения в някои вътрешни органи и мозъка-алкохолна енцефалопатия, атрофия на кората на мозъка, вътрешна и външна хидроцефалия.
Зависимостта от алкохол води до загуба на апетита, разстройства на съня, повишена уморяемост, емоционална неустойчивост, раздразнителност и подчертана готовност към дисфорични реакции, оплаквания от тежест в чернодробната област, сексуални нарушения, чести конфликти в семейството и нередовно ходене на работа. Чести са полиневритните оплаквания- слабост и болка в краката, както и оплаквания от забравяне.
Лечението на синдрома на зависимост от алкохола трябва да съчетава медикаментозната терапия с психотерапията и социотерапията.
Прочетено: 5456 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Нова тема Отговори

Върни се в “Биология”