Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

» Тютюнът(Доклад)

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с биологията.
Биофизика, биохимия, молекулрна биология, морфология, цитология, хистология, ембриология, анатомия, физиология, генетика, онтология, геронтология, филогения, таксономия, палеонтология, екология, патология
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

» Тютюнът(Доклад)

Мнение от Mozo »

Тютюнът е бил открит от Христофор Колумб през 1492 год., когато стъпил в Новия свят. Двама от неговите моряци го занесли в Испания. Дълго време инквизицията задържала разпространението на тютюн в Европа, като обвинявала пушачите в магьосничество. Днешните пушачи се изправят пред много сериозни проблеми. Употребата на тютюн е свързана с цял рояк болести, достигнали вече епидемични размери. Тютюнопушенето се е превърнало в един от най-големите и първостепенни проблеми не само в западния сват, но и в развиващите се страни. Тютюнът е коктейл на повече от 12 различни отрови. Главните то тях са никотин, каменовъглени катрани, въглероден окис, дианид, фуржурол и амоняк. Смеете ли да влезете в някой бар и да си поръчате коктейл от тези неща? На практика точно това купува пушача когато си даде парите за кутия цигари. Каменовъглените катрани в тютюна са главните виновници за развитето на рака у пушача. Основните им мишени са слизестите ципи на устата, вените, ларинкса, белите дробове, стомаха и пикочния мехур.

Въведение

През 1985 г. Националната Асоциация на лекарите-кардиолози в Австралия провела широкомащабна кампания с цел привличане вниманието на общественността към проблемите на пасивното пушене.Тази кампания се наричала”Вие за напушачи ли се считате?”В рамките на тази кампания,както в Австралия,така и зад граница били публикувани голямо количество научни статии и медицински отчети относно влиянието на пасивното пушене върху здравето на човека.Били предприети и конкретни административни мерки за защита правата на непушещите,забраняващи пушенето на работното място и в градския транспорт.Изочаването на общественото мнение показало пълна поддръжка на от страна на населението към тези начинания.

Резултатите от редица изследвания проведени през 1986 г. показаха наличието на определени взаимозависимости между пасивното пушене и заболяването рак на белия дроб,а също и редица респираторни инфекции при децата.Работата се състои не толкова в това да се докаже потенциалната възможност за развитие на гореспоменатите заболявания в следствие на пушенето.Изочава ли се мащабите и степента на въздействие на пасивното пушене върху големи групи от населението.

До сега,благодарение на новите данни,събрани от учените,беше установено,че наред с рака на белите дробове и респираторните инфекции,пасивното пушене е способно да предизвика сърдечно-съдови заболявания,които,както е известно,се явяват убиец номер едно в съвременния свят.

Вие за непушач ли се считате?

Всеки четвърти австралиец е пушач.Това са така наречените”активни “пушачи или хора,пушещи съзнателно.Едновременно с тях трима от четири австралийци не употребява тютюн.Те,по такъв начин,се отнасят към категорията на непушачите,в крайна сметка,така е прието да ги считат.В същото време много от тях се явяват като така наречените “пасивни” или “непроизволни”пушачи.В процеса на своята жизнена дейност те постоянно-намиращи се на работното място,в домашна обстановка или на обществени места-се излагат на въздействието на цигарения дим.Безусловно,рискът за здравето при пасивното пушене е по малък отколкото при активното,но това не го прави по-приемливо,в това число и затова,че то,като правило,се натрапва на човека без неговото съгласие.

Пасивното пушене и сърдечносъдовите заболявания

Продължават да се появяват все нови доказателства,за това че пасивното пушене влияе върху развитието на сърдечно-съдовите заболявания.Огромни изследвания,проведени от учени в САЩ,показали,че за непушача,постоянно намиращ се в обкражението на пушачи,рискът от възникване на сърдечно-съдови заболявания е около 30%.Този риск се увеличава пропорционално на количеството цигари изпушени от намиращите се около него пушачи.Освен това,било открито,че възприемчивостта на непушача към тютюна като цяло е по-голям отколкото при пушача.

Пасивното пушене оказва на сърцето двойно действие. предизвиквайки, наред с кратковременните нарушения на неговите функции и много по-сериозни и продължителни изменения (патологии). Като относително кратковременна загуба за сърцето в резултат на пасивното пушене били приведени следните факти: 1) нарушава се снабдяването с кислород на кръвта постъпваша в сърдечния мускол; 2)намалява се способността да се издържи физическо претоварване. Лабораторните изследвания показали също, че пасивното пушене спомага за възникването и ускореното развитие на атеросклерозата - заболявания свързани със запушването на артериите и в основата на които лежат болшинството сърдечно - съдови патологии.

Какво представлява атеросклерозата? С отчитането на съвременните данни, получени на клетъчно и молекулярно ниво, атеросклерозата следва да се разглежда като ”хронично” огнише на поражение на артериите, характеризиращо се с отлагане и натрупване по вътрешните стени на съдовете на мазнини (холестерин) и съпровождащи се с разрастване на съединителната тъкан и образуване на фиброзни струпвания в артериалните стени.Това довежда до значително намаляване сечението на артериалния съд и увеличаване дебелината на неговата стена. Намалява се пропусквателната способност от стесняване на съдовете и доставката на кръв към органите рязко се понижава.

Нека да разгледаме какво влияние оказва пасивното пушене върху развитието на атеросклерозата.

Никотинат, постъпващ в кръвта при пасивното пушене, увеличава способността на кръвните клетки-тромбоцити-към слепване, което може да доведе до образуване на тромби в съдовете.За образуването на тромби при пасивните пушачи способства и това,че при тях забележително се повишава съдържанието на фибриноген (белтък) в кръвта, участващ в съсирването и.

Вслучая, ако кръвният съсирек или тромб образувал се в една от артериите водещи към сърцето е възможно развитието на инфаркт на миокарда.Към горното следва да се добави,че никотина стимулира усилен излив на адреналин и близки на него вещества в кръвта,което води до повреждане на стената на съдовете.Стените стават чупливи и уязвими,което в крайна сметка увеличава предразположеността на съдовете към атеросклеротични поражения.

Учените и специалистите в САЩ дошли до извода,че пасивното пушене се явява третата основна причина за смъртността след активното пушене и злоупотребата с алкохол и че то предизвиква десеет пъти повече смъртни скучаи в сранение с рака на белите дробове. В Австралия,например, от пасивно пушене ежегодно загиват 1000 човека.Подобен род изводи и заключения имат голямо значение за изработване на международна стратегия за защита правата и здравето на непушачите.

Други последствия от пасивното пушене върху здравето

Кратковремени последствия

Много хора, които не пушат, в резултат на въздействието на цигарения дим изпитват общ дискомфорт и болезнено раздразнение.При изучаване на групи от непушачи,подложени на въздеиствието на цигарения дим,било разкрито, че седем от десет запитани отбелязали раздразнение на очната лигавица, три от десет се оплакали от главоболие и у всеки четвърти се появила кашлица.

Дългосрочни последствия

Пасивното пушене и ракът на белите дробове

Изследвания, проведени сред различни групи от население, потвърдили факта на връзката между пасивното пушене и рака на белите дробове.С изучаването на този проблем се занимавали такива известни и авторитетни организации,като Националния съвет на здравето и медицинските изследвания на Австралия, Асоцияцията на хирурзите в САЩ, а също така и Агенцията за защита на околната среда на САЩ, които, в частност, в резултат на 24-те проведени епидемиологични изследвания, предложили да класифицират вещества, съдъражащи се в изпусканата струя цигарен дим като канцерогенна група А (Характеризираща се с негативно въздействие върху здравето на човека). Всъответствие със статистическите данни, рискът от развитие на рак на белите дробове при хора,издложени на пасивно пушене е с 25 % по-висок,отколкото при тези които нямат непосредствен контакт със пушачи.

Пасивното пушене и здравето на детето

Бременност.Цигареният дим оказва вредно влияние на здравето на детето още от момента на зачеването. Още нероденото дете може да се разглежда като пасивен непушач, тъй като чрез кръвта на майката то получава огромно количество вредни вещества,явяващи се отпадни продукти на тютюнопушенето. Многобройни доказателства показват,че пушенето по време на бременност може доведе до мъртво раждане или спонтанен аборт, а също така и да предизвика различни заболявания и даже смърт в първите месеци от живота на детето. Други данни свидетелстват за това,че пушенето по време на бременност влияе на последващото физическо и умствено развитие и поведение на детето чак до 11 годишна възраст.

Респираторни инфекции.Цигарения дим представлява за детето по-голяма опасност, отколкото за възрастния човек, тъй като детето поглъща повече никотин и неговите дробове, намиращи се в процес на формиране,са по-уязвими от външните дразнители. Децата на пушещи родители имат по-голяма вероятност да се разболеят от респираторни инфекции, такива, като пневмония и бронхит, особено в течение на първите години от живота им.При тях също често се наблюдава стерторозно дишане и кашлица. Тежестта на подобен род въздействие върху организма на детето се увеличава в зависимост от честотата и интензивността на пушене на родителите, особено на майката.

Функция на дробовете. При децата,чиито майки пушат имат забавено развитие на белодробните функции в сравнение с развитието на дробовете.Това, като правило, се отразява отрицателно върху здравето на човека в по-зряла възраст. В случая, ако той сам стане активен пушач,при него ще се развие повишена чувствителност към белодробни заболявания . Редица изследват показват, че пушенето по време на бременност се отразява негативно на развитието на белодробната тъкан у плода,което в последствие способства за понижаване съпротивляемостта на респираторни инфекции.

Пасивното пушене и неговото влияние върху протичащите вече в него заболявания.

Астма, емфизем, бронхит, хронически синозит, алергични реакции, сърдечно-съдови заболявания-това е далеч не пълен списък на болести, протичането на които може значително да се обостри под въздействието на пасивното пушене.

Астма .много болни от астма забелязват,че ако във вдишвания от тях въздух присъства цигарен дим то в тях възниква усещането за задушаване в областта на гърдите и затруднено дишане.Наличието на тези симптоми се потвърждава и от лекарите.

Сърдечно-съдови заболявания и хринични заболявания на белите дробове.Човек, страдащ от подобен род заболявания,изпитва остра потребност от чист въздух и кислород, затова пасивното пушене оказва особено вредно въздействие върху неговото здраве. Цигарения дим увеличава концентрацията на въглеокис,който попадайки в кръвта предизвиква нарушаване снабдяването с кослород на клетките на организма,разстройва работата на сърцето. Медицинските изследвания показват, че в следствие повишеното съдържание на въглероден окис във въздуха при пациенти със сърдечно - съдови заболявания се наблюдават засилени гръдни болки. При наличие на атеросклероза,при такива пациенти, рискът за развитие на инфаркт на миокарда и на други видове коронарни заболявания е особено висок.

От какво се състои цигареният дим?

Цигареният дим се явява токсичен продукт и съдържа до 4 000 химически вещества,много от които са отровни в буквалния смисъл на думата.




Химически вещества,предизвикващи ракови заболявания (канцерогени).
В цигарения дим са открити по последни данни :
43 канцерогенни веществя.

(Моно) окис на въглерода или въглероден газ.

Този вид отровен газ нарушава снабдяването и транспртирането на кислород от кръвта.

Никотин .Основно наркотично вещесъво, в резултат на което се формира зависимост от тютюна.

Радио.активни съединения.

Притежават канцерогенно действие.

Циановодород(HCN).Циановодорода в концентрацията в която се съдържа в цигарения дим,поврежда ресничките на епитела(покриващи дихателните пътища), изпълняващи функции по очистването на дробовете от чужди частички.

Какво вдишва човек който на пуши в резултат на пасивно пушене?

Цигарения дим,излизащ от горещият край на цигарата в моментите между всмукванията,е прието да се класифицират като отпаден поток от цигарения дим. Основния поток се формира по време на всмукванията, преминава през цялата дължина на цигарата,попада в дробовете на пушача и след това се издишва в околния въздух.Количеството на цигарения дим,вдишано от човека при пасивно пушене,зависи от количеството цигари,горящи едновременно,близостта на човека до източника на дим,а също от размера, конфигурацията и режима на проветряване.Отпадният поток на цигарения дим частично се разтваря във въздуха,затова пасивният пушач вдишва по-малко дим отколкото активния.Някои от химическите компоненти,съставящи отпадния поток дим,са още по-опасни,в сравнение с химическите вещества в основния поток,което се обяснява с различия в химическия състав и размерите на частиците.

Основния поток на цигарения дим съдържа много големи частици и микроелементи,които се задържат по стените на дихателните пътища.Отпадният поток се състои от голчмо количество малки частици и газове,които достгат отдалечените участъци на дробовете и се намират в организма много по-дълго време.

Както се вижда от таблицата по-долу в отпадния поток дим също се съдържа и повишено ,в сравнение с основния поток,количество отровни вещества.

Съдържание на отровни химически вещества в отпадния поток дим:

Химически вешества Съотношение на отровните химични вещества

в отпадния и основен поток дим.



Въглероден окис 15

Никотин 21

Формалдехот(нарушава работата

на ресничестия епител) 50

Бензо(а)пирен(канцероген) 20

В-Нафталамин(канцероген) 39

4-Амино дифенил(канцероген) 31

Диметилнитрозамин(канцероген) 130

Амоний 170



Степен на вредно въздействие при пасивно пушене

Очевидно,че влиянието на пасивното пушене върху здравето на различните хора значително се различава.В същото време тютюнопушенето се явява толкова разпространено социално явление,че с въздействието на цигарения дим на работното място,вкъщи и на обществени места се сблъсква всеки.За голяма част от хората големината и честотата на това въздействие могат да се окажат много пагубни.

Когато хората говорят за замърсяване на въздуха,те обикновенно имат предвид откритото пространство извън домовете си.Около 90% от своето време човек,като правило, прекарва в помещения,следователно,голяма част от живота си той вдишва въздух,който се намира там.В течение на последните 10 години бяха проведени около 50 изследвания за измерване концентрацията на цигарен дим в помещения.

Учените достигнали до извода,че цигарения дим в условия-та на затворено пространство се разпространява бързо, съхранява своето въздействие продължително време след преключване на пушенето и често се явява като основен източник за замърсяване на въздуха в помещенията.

Проведените изследвания показали,че концентрацията на много отровни химически вещества и канцерогени в местата на постоянно пушене е недопустимо висока и общото ниво на замърсяване в опушените помещения превишава нивото на замърсяване даже и от улиците на екологически замърсените градове.И така,даже про пушене в добре проветряеми помещения концентрацията на въглероден окис в много случаи превишава максимално допустимите норми и три пъти превишава съдържанието на това химическо съединение в местата,намиращи се близо до оживена автомагистрала.Концентрацията на никотин в дома на пушачите е многократно по-висока отколкото у непушачите.Същото може да се каже и за бензопирена, опасно замърсяващ агент,съдържанието във въздуха на който се контролира от екологичните служби в градовете.

Открито е,че това химично вещество се среща в домовете на пушачите в концентрации 50 пъти по-високи отколкото там където членовете на семейството не пушат.

Степента на вредното въздействие от пасивното пушене върху човека може да се оцени,като се измери количеството на цигарения дим във въздуха,вдишван от пасивния пушач или провеждайки анализ на кръвта или урината на пасивния пушач,тъй като е доказано,че химическите компоненти на цигарения дим се поглъщат от организма и могат да достигнат вредни за здравето концентрации.

Съществуват различни подходи за изучаване на този проблем.Те често се отличават един от друг в оценяването продължителността и специфичните условия на въздействие,а също и по въпроса за избора на химическите компоненти на цигарения дим.Някои спецелисти определят степента на вредно въздействие преравнявайки го към условно количество”изпушени”цигари,и по този начин поставяйки непушача на една плоскост с пушача. Представителите на този подход,видимо, не дооценяват комплексното влияние на пасивното пушене върху здравето на непушача.Много не пушачи,например,могат да имат много ниска поносимост към тютюна,кото е особено характерно за хора,страдащи от определени заболявания, такива,като астма,хронично главоболие или имащи различни алергични реакции.Освен това,е установено,че степента на въздействие на тютюна въру сърдечно-съдовата система на пушача и непушача е различна.

При работа, където се използва принципът”еквивалент на условно изпушени цигари”,преди всичко се взема под внимание и се анализира съдържанието на никотин във въздуха като при това не се отчитат другите токсични компоненти на тютюневия дим.Но,както е известно никотинът доста бързо се сляга и се отделя от въздуха, затова той не може да служи като надежден показател при оценката на сумарното вредно въздействие.Други изследвания в съшото време показват,че въпреки вредното въздействие на порцията дим върху пасивния пушач, никотиновата величина която съставлява приблизително две “условно изпушени цигари”на всеки 24 часа,поради други опасни токсини,съдържащи се в тютюневия дим, ”вредни”в резултат може да бъде много по осезаем. Например,в съответствие с изводите на група учени изучаващи състава на въздуха в работни помещения”офиси” на едно учреждение,където в съседство работели пушещи и непушещи служители,било открито,че непушещият сътрудник получавал ежедневно вредна доза,равняваща се на пет “условно изпушени цигари”във форма на различни частици,съдържащи се в тютюневия дим,много от които по своята природа са канцерогени.

Канцерогените,предизвикващи раковите заболявания,са предмет на особена загриженост на учени и медици,тъй като за тези химически вещества на съществуват безопасни концентрации и тяхното количественно съдържание в отпадния поток цигарен дом е много по-високо,отколкото в основния поток. Един от тестовете показал,че непушач намиращ се в опушена стая, в течение на есин час вдишва толкова диметилнитразамин, опасен канцероген, съдържащ се в тютюневия дим, колкото получава пушачът, изпушвайки един пакет цигари с филтър. При подобни обстоятелства, дръго вещество, предизвикващо ракови заболявания, бензопирен,открито в организма на непушача в количество, равно на изпушени четири цигари.

Без значение, че общата действителна доза на вредните токсини при пасивното пушене е по-малка в отпадния поток дим, отколкото в основния, трябва да се помни, че активното пушене (където преобладава основния поток) продължава само няколко минути, докато пасивното пушене продължава през цялото време на престой в замърсената атмосфера.

Поради това, че замърсяването на въздуха от тютюнов дим протича с голяма скорост и се запазва в продължение на много време, простото разделение на пушачи и непушачи в едно помещение (например в ресторант или дискотека), се явява малкоефективно и не може да обезопаси непушача от вредното въздействие на тютюневия дим. Вентилацията и използването на климатици също не решава проблема, доколкото действието на тютюневия дим превъзхожда по сила възможността на вентилацията.

Какво е отношението към проблема на пасивното пушене в света?

Авторитетни медицински организации от различни страни в света с право считат пасивното пушене, наред с активното,като сериозен проблем на общественото здраве. В съвременните развити общества то е признато като една от главните причини за заболеваемостта и преждевременната смърт. Сочат за опастноста от пушене по време на бременността, повишеният риск от възникване на рак на белите дробове и сериозна опастност от респираторни усложнения за децата. Към числото на организациите поставящи този проблем са: Националният съвет по здравеопазване и медицински изследвания на Австралия, Асоциацията на хирурзите в САЩ, Националният център за изследвания на САЩ, Агенцията за защита на околната среда на САЩ, Кралския медицински колеж в Лондон, Световната здравна организация. Всички те отстояват политиката на защита на непушещата част от населението от вредното въздействие на пасивното пушене.

До колко са сериозни доказателствата за вредата от пасивното пушене?

Експерти от американската Асоцицияя на кардиолозите твърдят, че е необходима максимална защита на непушещата част от обществото от пасивното пушене- да не се допуска при никакви условия. Многобройните данни от научните изследвания свидетелстват с пълна яснота за влиянието на пасивното пушене върху развитието на сърдечно – съдовите заболявания и рака на белите дробове, за което, в частност, говори докладът на Асоциацията на хирурзите на САЩ (1986 г.).С изключение на предствителите на цигарената индустрия, малко са тези които в настоящия момент могат да отрекат този факт, че пасивното пушене представлява потенциална заплаха за човешкото здраве.

Колко е голям риска за пасивния пушач и при какви условия той се проявава преди всичко?

Рискът от последствията на пасивното пушене напълно зависи от погълнатата сумарна доза тютюнев дим. За активния пушач този показател може да буде въведен при отчитане общата продължителност и стаж на пушене и количеството цигари, изпушвани средно на ден, при отчитане възрастта в която е започнало пушенето. При определяне дозата, получена в продължение на живота на пасивния пушач, трябва да се отчита възрастта, при която е започнало вредното въздействие, количесвото и средната продължителност на еднократното вредно въздействие и редовността на случаите от вредно въздействие в продължение на живота. Като цяло, дозата, получена от средния пасивен пушач, винаги е по-малка в сравнение с дозата на типично активния пушач.

Що се отнася до географията на вредното въздействие, то може да се отбележи, че за деца най вероятното место на съприкосновение с пасивното пушене се явява домът, ситуацията зависи преди всичко от техните родители. За възрастният непушач най-голямата дял на вредно въздействие проистича на работното място. Това е свързано с общият брой пушачи на работното място, които обикновенно значително превишават количеството на такива в дома.Във връзка с това учените не дооценяват мащабите на проблема от пасивното пушене, тъй като до сега основно внимание беше отделяно само за изочаване степента на вредното въздействие на тютюна в семейството, където един от членовете е пушач.

Проблемът пасивно пушене и общественото мнение

Събраните доказателства за вредата, нанесена върху здравето на човека при пасивно пушене, съществено промениха отношението към този проблем като цяло. Даже във вътрешен отчет, които бил направен на съвещание на ръководители от цигарената промишленост на САЩ, има такива думи: ”Така както пушещият човек се разпорежда със своя живот и това е предмет на личен избор и предпочтание, но когато става въпрос за пряко и косвено влияние на пушача върху здравето на непушача, тогава нещата значително се променят”.

Допитване до общественото мнение, проведено в Австралия,показало разстящо безпокойство сред хората от опасността възникваща във връзка с проблема от пасивното пушене. Хората одобрявали стъпкит, които се предприемали за защита на непушачите. И така, 79 % от запитаните се изказали за въвеждане на ограничение, касаещи пушенето на работното място, а 83 % счита, че трябва да се разделят пушачи и непушачи в ресторанти, барове и кафенета. Даже болшинството от пушачите от запитаните се съгласили за целесъобразността на подобни нововъведения.

Аналогичен въпрос показал,че 90 % непушачи и 60 % пушачи вярват във възможността за развитие при някой хора на заболявания в резултат на въздеиствие от тютюневия дим. Повече от 40 % непушачи отнасят рака на белите дробове в числото на възможните последици от пасивното пушене.

Как се решава проблема с пасивното пушене?

Започвайки от 1985г., все по широк мащаб приемат усилията на различни държави и обществени организации за защита на непушачите от въздействието на цигарения дим на работното място и на обществени места. В същото време Американската Асоцияция на кардиолозите провежда първата национална кампания по борба с пасивното пушене и в много страни по света се появяват научни публикации по този проблем.

В 1986г. Националния съвет по здравеопазване и медицински изследвания на Австралия публикувал доклад, съдържащ ред прсдложения, който трябва да се вземат под внимание от всички служби и организации на общественото здравеопазване. В това число се отнасят ограничения и забрани за пушена на обществени места, на работа, в болници, ресторанти и в обществения транспорт. Тези препоръки в настоящия момент активно се претворяват в живота.

Единственото сериозно препятствие по пътя на развитието на подобни инициативи може да бъде от страна на цигарената индустрия. Действията на някой нейни представители могат да попречат за предвижването на пред, но не могат напълно да спрат движението. Очевидно че обществената загриженост от проблема за пасивното пушене представлява най-голямата заплаха за жизнеността на цигарената индустрия.
Прочетено: 46 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Биология”