Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Фотосинтеза 2

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с биологията.
Биофизика, биохимия, молекулрна биология, морфология, цитология, хистология, ембриология, анатомия, физиология, генетика, онтология, геронтология, филогения, таксономия, палеонтология, екология, патология
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283773
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334117
Местоположение: Somewhere In Time

Фотосинтеза 2

Мнение от Mozo »

Фотосинтеза

В 1771 английският химик Пристли, доказал с помощта на прост опит, че животните правят въздуха непригоден за дишане, а растенията го “очистват”.
На прозорец осветен от слънце, ученият сложил под стъклен похлупак мишка. След няколко часа тя умряла, поради свършване на кислорода под капака.
Тогава той поставил под похлупак мишка и заедно с нея поставил растение. Този път мишката останала жива, защото растението отделяло нужния за дишане кислород.
В 1779 година, холандецът Я. Игенгауз уточнил и разширил опита на Пристли.
Той стигнал до изводът, че зелените растения очистват въздуха само на слънчева светлина.
А швейцарецът Ж. Сенеб в 1782 г. окончателно установил, че през деня на слънчева светлина, зелените растения отделят кислород. Той уточнил, че “очистването” на въздуха от зелените растения на слънчева светлина се дължи на това, че те се “хранят” с въглероден диоксид и отделят кислород, жизнено важен, за да дишат животните и човекът. Този процес се нарича ФОТОСИНТЕЗА.
Фотосинтезата се извършва в зелената лаборатория на растенията -в клетките, по точно в хлоропластите намиращи в тях.
От кореновата система се засмуква от почвата -вода и разтворените в нея соли, които се отправят до клетките.
Въглеродният диоксид от въздуха, преминава през устицата на листата и достига хлоропластите. До хлоропластите достига и слънчевата светлина. Тя се поглъща от хлорофила и енергията й се използва за образуване на органични вещества от постъпилата вода и соли и въглероден диоксид. Най-напред се образуват захари. Част от тях образуват скорбяла, която е най-важното запасно вещество на растенията.
Друга част от захарите се преработват в клетките до белтъци, мазнини др.
В зелените листа, освен фотосинтеза се извършва и процес дишане т.е. тези органични вещества, които се получават при фотосинтезата в клетките на зелените растения се окисляват и отделят същата енергия, която растението получава от слънцето. Тази енергия се използва за развитието им.
Или енергията не се губи, тя преминава от един вид в друг-ЗАКОН ЗА СЪХРАНЕНИЕ НА ЕНЕРГИЯТА.
И така колкото повече слънчева светлина се усвоява от растенията, толкова повече енергията на слънцето ще се използва за живот на Земята - и на растения и на животни.
Освен това, човекът използва не само тази слънчева енергия, която сега пада на земята, но и тази, която е падала преди милиони години.
Всичките каменни въглища в недрата на земята са от някогашните съществуващи растения.
Много учени смятат че нефтът и газта подобно на въглищата възникват от растенията.
Така че фотосинтезата при растенията е в основата на живота -физически и енергиен, на цялата ни планета и нейните обитатели.
Прочетено: 1583 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Биология”