Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Хранителни среди за култивиране на биопродуценти

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с биологията.
Биофизика, биохимия, молекулрна биология, морфология, цитология, хистология, ембриология, анатомия, физиология, генетика, онтология, геронтология, филогения, таксономия, палеонтология, екология, патология
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Хранителни среди за култивиране на биопродуценти

Мнение от Mozo »

Химикотехнологичен и Металургичен Университет

Реферат


На тема: Хранителни среди за култивиране на биопродуценти. Характеристика на суровините и материалите, използвани за изготвяне на хранителни среди за култивиране на продуценти на биопродукти

За култивирането на микроорганизмите се използват специални хранителни среди. За да растат и да се развиват, микроорганизмите трябва да получават от окръжавашата ги среда всички вешества, необходими за синтезата на структурните компоненти на клетките и за получаване на енергия. Затова в средата, в която се развиват микроорганизмите трябва да се съдържат всички хранителни вешества в количества, съотведстваши на специфичните потербноси на даден микроорганизъм. Хранителните среди трябва да са оптимална среда за обитание на микроорханизмите по физикохимчни условия. Съставът на дадена хранителна среда трябва да удовлетвоарява изискванията на микроорганизмите, които зависят от особеностите на конструктивния и енергетичния им метаболизъм. Физиолого-биохимичните особености на микроорганизмите са изключително разнообразни, затова са разнообразни и специфичните им потребности от хранителни вешества.
Видове хранителни среди
В зависимост от консистенцията им, хранителните средди биват течни и твърди. Течните хранителни среди намират прилжение за култивиране на микроорганизми при получаване на различни биопродукти като клетъчна биомаса, витамини, ензими, аминокиселини, антибиотици и др. Твърдите (агарови) хранителни среди се използват за изолиране на чисти култури, за поддържане и съхранение на микробни култури. Хранителните среди се делят на синтетични и природни. Синтетичните са с точно определен химичен състав. Природните се получават при съответната преработка на природни субстрати – месо, мляко, растения и др. Точният химичен състав на природните хранителни среди не е известен. В зависимост от предназначението им харанителните среди се делят на обикновени, селективни, и диференциално-диагностични. Върху обикновените хранителни среди се развиват много микроорганизми. Селективните хранителни среди осигуряват преимушествени развитие на определена група микроорганизми. Те се използват за изолиране на микроорганизми от естествените им местообитания. Деференциално-диагностичните (индикаторни) хранителни среди съдават възможност за бързо диференциране на едни видове микроорганизми от други или за откриване на някои техни особености. [1]
Суровини за преработка от микроорганизмите
При микробните процеси суровините представляват 50-100 пъти умножено крайното тегло на получения продукт. В сравнение с другите индустрии изискванията за количество и качество на суровините, използвани за получаване на микробни продукти, са значително по-високи. На качествения контрол на суровините е отделено специално внимание, тъй като повечето от крайните продукти се използват преимуществено в медицината и хранителната индустрия и микроорганизмите-продуценти са много чувствителни на количеството на микроелементите в суровината. Суровините се използват за подготвяне на хранителни суровини, за изолиране на продукти и тяхната преработка в крайна форма. Функцията на хранителната среда трябва да посреща основните изисквания за протичане на биохимичните процеси. Такава подходяща среда се съставя чрез трансформиране на отделни суровини в течна форма, въпреки че в някои случаи се използват твърди или газообразни субстрати. От биохимична гледна точка субстратите се разделят на основни (съдържат ниско количество енергия – CO2, O2 и N2), вискокоенергетични или макроергични и средни (интермедиерни). За всеки индустриален процес цената на суровините е с определящо значение и трябва да се получава чрез широко мащабна продукция на евтини продукти или продукция в ограничени мащаби на скъпи продукти. Това дали една суровина е подходяща зависи от:
нейната цена;
нуждата от преработка на материала преди използването му;
наличието и стабилността му;
необходимост от енергия и вода;
качество на крайния продукт;
възможности за конкурентно използване на суровините за други производства.
Преимуществата на микробиалните процеси в сравнение с други индустриални операции се крият във възможността да се използват няколко типа суровини за една и съща цел. Ако съществува алтернативна химична синтеза то тя се въвежда на мястото на микробиологичната. Много важно условие е суровината, необходима за микробния процес, да е налична целогодишно.

Видове суровини
Вода
Подготовката на хранителните вещества и промиването на микробната биомаса при микробните процеси се извършва с питейна вода. Техническа вода се използва за охлаждане, регулиране на температурата, измиване на апаратурата за култивиране. Качеството на водата може да варира и трябва да се регулира чрез химически или биологически тестове. Води, контаминирани дори със следи от амоняк, амониев триоксид, амониев диоксид не са приложими. Високо съдържание на тежки метали във водата инхибира микробния растеж и причинява корозия на устройствата за култивиране. Медни и магнезиеви йони затрудняват използването на някои хранителни вещества от микроорганизмите.
Суровини с растителен произход
Включват натурални материали, получени от селското и горско стопанство – семена, коренища, грудки, пулпа и др. материалите могат да бъдат разпределени в няколко групи:
Първични (главни) – захариди, полизахариди, растителни масла – те са по-добре дефинирани. Лигноцелулозните материали са по-слабо дефинирани.
Вторични (второстепенни) – меласа, сок от житни стебла и др. Те са с относително дефиниран състав.
Отпадъчни материали – сулфони, луги, промивни води от консервната промишленост (плодове и зеленчуци). Имат силно вариабилен състав с високо съдържание на вода.
Съществуват и отпадъци с много ниско водно съдържание – твърди селскостопански
Отпадъци, отломки от семена. Второстепенните и отпадъчните материали след подходяща преработка могат да се използват успешно в микробните процеси.

Целият материал:
Прикачени файлове
Хранителни среди за култивиране на биопродуценти.rar
(19.75 KиБ) Свален 13 пъти
Прочетено: 1203 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Биология”