Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Микробиология

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с биологията.
Биофизика, биохимия, молекулрна биология, морфология, цитология, хистология, ембриология, анатомия, физиология, генетика, онтология, геронтология, филогения, таксономия, палеонтология, екология, патология
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Микробиология

Мнение от Mozo »

Бактериална стена – химичен състав и структура

Клетъчна стена – е изградена от един основен биополимер наречен пептидогликан . Той неприсъства в еукариотните клетки . Пептидогликана е изграден от повтарящи се въглехидратни мономери изграждащи вериги , като към всеки мономер има присъединен олигопептид . Веригите се разполагат успоредно по повърхността на балктериалната клетка и се свързват една с друга чрез олигопептидите . Според структурата на клетъчната стена бактериите се делят на две основни групи – грам-положителни и грам-отрицателни .
Грам-положителните притежават само цитоплазмена мембрана и дебел слой пептидогликан .
Грам-отрицателните притежават цитоплазмена мембрана , тънък слой пептидогликан и една особена структура наречена външна мембрана , която е изградена от специални молекули наречени липополизахариди (това са ендо токсините на грам-отрицателните бактерии) .

Вируси – химичен състав, репродрукция

Вирусите са съставени от нуклеинови киселини, ДНК, РНК и белтъчна обвивка (капсид), които заедно се наричат нуклезид. При някои вируси има допълнителна клетъчна обвивка (капсит). Нуклеиновите киселина участвущи в изграждането на вирусите са твърде разнообразни. Едноверижни или двуверижни с линейна или пръстеновидна форма, всички растителни вируси са изградени само от РНК. А вирусите, които предизвикват болести при човека, животните и бактериите съдържат и ДНК и РНК. Капситът е изграден от белтъци, липиди и въглехидрати.
Репрдукция на вирусите – вирусите се размножават само в живи клетки, които се наблюдават следните етапи на репродукция:
адсорбция или прикрепване към клетъчната стена на клетката – госстоприемник. То е строго специфично на определени участъци на клетъчната стна;
проникване на вируса в клетката и освобождаване на нуклеиновата киселина. На мястото на прикрепването се образува отвор в клетъчната стена, през който се излива нуклеиновата киселина на вируса, тъй като, за да настъпи индекциозен процес вирусът трябва да бъде освободен от белтъчната обвивка. Навлязлата в цитоплазмата на клетката неклеинова киселина презвиква пълно преустройство в метаболизма на заразената клетка. Прекратяване се синтезирането на ДНК на клетката – гостоприемник и синтеза на белтъци, започва синтеза на вирусна ДНК и вирусен капсид. Синтезира се и вирусни ензими от клетката – гостоприемник.
Латерален период. През него след като се изградят вирусните частици те излизат като вариони извън клетката. Има два начина за напускане на клетката.
първият е свързан с пълното ú разрушаване и излизане на варионите във външната им среда и се отнася за вируси без външна клетка.
Вторият е характерен за вируси, които са с липопротеинова обвивка (капсид). Те напускат клетка като не запазват жизнено способността си произвеждат вирусно потомство до пълното изчерпване на клетъчното съдържание.
Вън от клетката вирионите не проявяват признаци на живот. Тъй като им действат убийствено различните видове радиация, температура от 50 до 60 °C и ултравиолетовото лъчение.

Групиране на микроорганизмите според отношението им към температурата

Жизнените процеси при бактериите протичат в определени температурни граници: минимална, оптимална и максимална. Еволюционно отделните видове са се приспособили за развитие в определени температурни условия и се подразделят в три групи:
психрофили – размножават се в грациите от 0 – 30 °C с опитимум 10 – 20 °C. Повечето са свободно живеещи във водите и почивите. В Северните морета са открити бактерии, например Y.entorocolitica и L.momacytyenes също могат да се размножават при ниските температури (4°C), включително и продукти съхранявани в домашните хладилници. Това им свойство се използва за изолиране за изолирането им в чиста култура от клинични материали, които съдържат и друга морфология.
Мезофилни – развиват се в границите от 10-45°C и при оптимална температура 20-40°C. Тук се включват всички патогенни за човека и животните микроорганизми, естествена микрофолора на микроорганизма, а също и някои почвени и водни обитатели.
Термофилни – тук спадат микроорганизми живеещи в терминалните води, почвени бактерии, участващи в гнилостните процеси, които се размножават при 25-95°C и температурен оптимум 50-65°C.

Целият материал:
Прикачени файлове
Микробиология.rar
(9.45 KиБ) Свален 11 пъти
Прочетено: 283 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Биология”