Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Барометър на общественото мнение :) .

Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Винаги напред (Да)
2
17%
Не
10
83%
 
Общо гласове: 12

Потребителски аватар
Льо
Луд за връзване
Луд за връзване
Мнения: 13887
Регистриран: нед мар 10, 2013 09:19
Репутация: 47124
пол: Мъж
Местоположение: Пловдив

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Льо »

Ами ето, спестили са ти това правило, което е задължително при старите коли, на някоя от които евентуално си кормувала.
Прочетено: 740 пъти
"Много трудно се обяснява на глухи, показва на слепи и спори с идиоти"
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284127
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335173
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Mozo »

При положение, че нито първа, нито задна имат синхронизатор, какво е значението на коя от двете предавки ще тръгнеш? Или се преместват зъбите по вала и става по-лесно? Аз също не съм чувал такова нещо, а съм карал школа за С категория :roll:
Изображение
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Kotkata68 »

liolio написа:Ами ето, спестили са ти това правило, което е задължително при старите коли, на някоя от които евентуално си кормувала.
Пак не разбирам. Имаш проблем с включването на скорости, хъркат ти, еми отиваш на майстор. Нямаш проблем, включваш си каквото ти трябва и пътуваш. Не знам и за задължително такова правило, въпреки, че съм се учила на жигула. :-s

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Льо
Луд за връзване
Луд за връзване
Мнения: 13887
Регистриран: нед мар 10, 2013 09:19
Репутация: 47124
пол: Мъж
Местоположение: Пловдив

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Льо »

При престой на място и зацепен съединител, първичният вал на кутията се върти, а вторичният - не. При натискане на съединител, първичният вал продължава да се върти от инерцията и при опит за включване на задна, преди първичният вал да е спрял, има хъркане. Ако преди това се включи друга предавка, синхронизаторите и спират въртенето на първичния вал. Отнася се за всички кутии без синхронизатори на предавките.
Пък в уикито е обяснено що е то синх.

http://bg.wikipedia.org/wiki/Синхронизатор
"Много трудно се обяснява на глухи, показва на слепи и спори с идиоти"
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284127
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335173
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Mozo »

И какво става, ако сме запалили с натиснат съединител, както и е правилно?
Изображение
Потребителски аватар
Льо
Луд за връзване
Луд за връзване
Мнения: 13887
Регистриран: нед мар 10, 2013 09:19
Репутация: 47124
пол: Мъж
Местоположение: Пловдив

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Льо »

Правилно може и да е за камионите, но при колите основно се разтоварва стартера от дапълнителния товар на първичният вал и студеното масло, което пък от своя страна може да е съобразено със съответният сезон-зимни, летни и всесезонни масла. Не натискам съединителя като паля и къде пише че е правилно, като правилото е да се пали на свободна, освен ако заводските настройки на колата не го изискват /Реното на един приятел пали с натиснат съединител/.
Последна промяна от Льо на пон май 06, 2013 10:23, променено общо 2 пъти.
"Много трудно се обяснява на глухи, показва на слепи и спори с идиоти"
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Kotkata68 »

Разговорът стана много технически, за мен. :mrgreen:
Да си призная, от старите соц коли, ми се е налагало да пробвам първа-задна, ако не стане започвам да изреждам всички скорости и пак задна, така докато не стане, ама това са били доста стари и амортизирани коли. 8-[ Много хора все още използват двойно амбриране (все едно карат зил, а не кола :evil4: ), форсиране на двигателя преди да загасят, абе стари навици. :booty: За новите коли, това не е необходимо, просто включваш каквото ти трябва и потегляш. Само не забравяйте да натискате съединителя до долу, защото имам познати, които само си облягат елегантните обувки върху него и като им направиш забележка започват да спорят и демонстрират как го били натиснали, ама някак си, трябва да седнат по напред за да достигнат дъното. :lol:

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Льо
Луд за връзване
Луд за връзване
Мнения: 13887
Регистриран: нед мар 10, 2013 09:19
Репутация: 47124
пол: Мъж
Местоположение: Пловдив

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Льо »

Права си :thumbright: Обаче в момента се явявам на изпит и познай кой е изпитващият :lol: :lol: :lol:
"Много трудно се обяснява на глухи, показва на слепи и спори с идиоти"
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284127
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335173
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Mozo »

liolio написа:Правилно може и да е за камионите, но при колите основно се разтоварва стартера от дапълнителния товар на първичният вал и студеното масло, което пък от своя страна може да е съобразено със съответният сезон-зимни, летни и всесезонни масла. Не натискам съединителя като паля и къде пише че е правилно, като правилото е да се пали на свободна, освен ако заводските настройки на колата не го изискват /Реното на един приятел пали с натиснат съединител/.
Абсолютно - разтоварва се стартерът и не се налага да въртиш и валовете в скоростната кутия. Абсолютно задължително се пали с натиснат съединител. Има дори нови коли, които са направени така, че не палят без да го натиснеш :thumbright:

Kotkata68 написа:Много хора все още използват двойно амбриране (все едно карат зил, а не кола :evil4: )
ЗиЛ няма нужда от двойно амбрииране, кутията му е синхронизирана. Не го бъркайте с ГаЗ, който на много хора прилича на ЗиЛ :mrgreen:
Изображение
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Kotkata68 »

liolio написа:Права си :thumbright: Обаче в момента се явявам на изпит и познай кой е изпитващият :lol: :lol: :lol:
Жена ти? :не бях аз: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Mozo написа: ЗиЛ няма нужда от двойно амбрииране, кутията му е синхронизирана. Не го бъркайте с ГаЗ, който на много хора прилича на ЗиЛ :mrgreen:
Откъде да знам, да не съм ги карала, просто така съм чувала. :angel4:

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284127
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335173
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Mozo »

ЗиЛ е модерна машина, няма нужда при него :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
golgel
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1368
Регистриран: съб яну 08, 2011 20:17
Репутация: 3395
пол: Мъж

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от golgel »

Суеверието е лош съветник, особено в шофирането.Ами ако отпред е бордюр или ограда или колата на съседа?Разместваш всичко и пак напред-това е майсторлъка.
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24803
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115435
пол: Мъж

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от шони »

Винаги потеглям на задна скорост, защото вкарвам колата в гаража си напред. Не виждам логика тук- пак ли суеверия?
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Льо
Луд за връзване
Луд за връзване
Мнения: 13887
Регистриран: нед мар 10, 2013 09:19
Репутация: 47124
пол: Мъж
Местоположение: Пловдив

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Льо »

Запали колата и моментално включи задна! В 99% от случаите има "прехъркване" в кутията, поради липсата на снхронизатор на задна скорост, който да успокои първичният вал, увлечен от студеното масло. Обаче запалиш ли колата, натиснеш съединителя и изчакаш няколко секунди преди да превключиш от свободна на задна, то тези вредни действия и звуци в скоростната кутия липсват.
Няма никакви суеверия. Някои хора го приемат без да мислят, други мислят и пробват, трети им е все тая и т.н.
"Много трудно се обяснява на глухи, показва на слепи и спори с идиоти"
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19069
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36662
пол: Мъж

Re: Шофьори, потегляте ли първо на пред?

Мнение от Zeroadhesion »

Чувал съм за това "правило", но никога не го спазвам.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Анкети”