Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

"За" и "Против" джамия в София

Барометър на общественото мнение :) .

"За" и "Против" джамия в София

1. За
9
14%
2. Против
52
79%
3. Нямам мнение
3
5%
4. Не мога да преценя
2
3%
 
Общо гласове: 66

Потребителски аватар
sko4
Я елате пиленца при батко...
Я елате пиленца при батко...
Мнения: 9413
Регистриран: съб май 19, 2007 15:14
Репутация: 2744
пол: Мъж
Местоположение: ХС

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от sko4 »

Артур написа:
cvete_78 написа:Надявам се да бъда правилно разбрана.Аз попринцип,съм за това всеки да изповядва вярата на дедите си ,както в Истамбул има православни храмове.В градовете зад граница на всеки му се иска да има и българска църква.Аз съм пртив фундаменталисти и всякакви там други луди ,но нека не забравяме че ние 5 века сме се борили да не ни пречат да изповядваме вярата си .Тази вечер в новините слушах легенда за байрама и трябва ди ви кажа,че и в нашата религия има абсолютно същата притча.Така,че аз уважавам правото на всеки да посещава храм на религията която си е избрал.
Цвете, аз разсъждавам като теб, но в конкретния случай съм против. Броя на храмовете и техния капацитет трябва да е съобразен с броя на изповядващите съответната религия, още повече , че в случая става дума за религия, противоречаща на ценностите на основното население. Започвам да си мисля, че чрез джамиите, турците маркират територия така, както кучето, чрез препикаването й. Не ми харесва да препикават родината ми.
Християнство и ислям наистина имат общи неща, но се различават по един фундаментален въпрос. Християнството ни учи да обичаме ближния си, без да се интересува каква религия изповядва той.
Исляма учи да да се избиват неверниците( в случая такива, като нас), а жените и децата им да се привеждат в робство. И това е така наречения традиционен ислям.
Ехооо ,граждани и селяни , осъзнайте се !
Нека не искаме да правим това , което не искаме и на нас да ни правят !


Светът е многоооо широк. Има място за всички .
Има ли между вас някои , които имат за близки и приятели мюсюлмани ???
Уважавате ли се взаимно ???
Колко от вас не са на мнение че "Голямата екскурзия" беше грешка на правителството ???
Не са ли и мюсюлманите хора като нас ???
Колко от вас помнят 500,те години робство ???
От къде пък знаете за това робство ???
Защо не гледаме напред , а винаги назад ???
Какви са ни отношенията сега с Турция ???

Колко ли от вас , писалите в темата ще ме критикуват ???
Замислихте ли се преди да пуснете своето мнение в темата или пак по инерция си писахте???

И накрая искам да ви кажа : спестете си критиките към мене , аз просто си изказах мислите на глас.
Прочетено: 889 пъти
Старостта не е порок , порок е глупостта !
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от Mozo »

Скоч, не си много прав, защото зависи доста от малцинствената група, за това какво ще е отношението ни към нея. Аз също нито съм расист, нито нацист, но смятам, че голям процент от турците в българия не заслужават толерантно отношение и смятам, че няма нужда да ти обяснявам защо :idea: .
Изображение
Потребителски аватар
Kpuc
Тигърчо
Тигърчо
Мнения: 7894
Регистриран: съб ное 24, 2007 10:20
Репутация: 9617
пол: Мъж

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от Kpuc »

Светът е многоооо широк. Има място за всички . Ако продължаваме така ще си промениш мнението
Има ли между вас някои , които имат за близки и приятели мюсюлмани ??? Не
Уважавате ли се взаимно ??? Не
Колко от вас не са на мнение че "Голямата екскурзия" беше грешка на правителството ??? Пас
Не са ли и мюсюлманите хора като нас ??? Хора - да, като нас - не
Колко от вас помнят 500,те години робство ??? Аз
От къде пък знаете за това робство ??? Баба, дядо, учебници...
Защо не гледаме напред , а винаги назад ??? Лошите неща трудно се забравят
Какви са ни отношенията сега с Турция ??? Моите - лоши

Колко ли от вас , писалите в темата ще ме критикуват ??? Аз
Замислихте ли се преди да пуснете своето мнение в темата или пак по инерция си писахте??? Да

И накрая искам да ви кажа : спестете си критиките към мене , аз просто си изказах мислите на глас. И аз. Не очаквах това от теб, но щом си изнесе мислите за им отговарям
:обичам камината:
Потребителски аватар
sko4
Я елате пиленца при батко...
Я елате пиленца при батко...
Мнения: 9413
Регистриран: съб май 19, 2007 15:14
Репутация: 2744
пол: Мъж
Местоположение: ХС

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от sko4 »

Mozo написа:Скоч, не си много прав, защото зависи доста от малцинствената група, за това какво ще е отношението ни към нея. Аз също нито съм расист, нито нацист, но смятам, че голям процент от турците в българия не заслужават толерантно отношение и смятам, че няма нужда да ти обяснявам защо :idea: .
Mozo , аз пък да ти повторя че това си е мое мнение и се опитвам да съм толерантен към нас , българите.
Ако казваш че 2 милиона турци са малцинство , не е ли време да се замислиш за това колко процента представлява едно малцинство , според математиката .
А моето мнение е че голям процент от
цитат на Мозо
турскоезичното население в България не заслужават толерантно отношение
не е вярно , ама изобщо и много хора трябва да си променят своето мнение.
Много малък процент от
пак цитирам МОзо
турскоезичното население в България не заслужават толерантно отношение
.

И това са управляващите от тройната коалиция и по специално управляващите от ДПС.
Турското население е много трудолюбиво и не напразно много от неудобните и непривлекателни професии са дадени на тях.Наистина през соц.управление важеше принципа : Футболист и турчин комунист / или нещо подобно / .Но това беше изключение от правилото.Болшинството от турското население не можеше да се ползва от тези привилегии. Само богонамазаните се ползваха от тези привилегии.

Но минало-заминало.
Не е нужно да се връщаме назад 20-25 години назад.
Мозо , не забравяй че "Голямата екскурзия" минаваше през Хасково , направление ГКПП Кап.Андреево и аз бях на работа в това направление донякъде... през този период и мисля че имам доста повече информация от тебе по този въпрос.
се ла ви , както казваме ние българите на французки

ПС.
Виждам че Крис е пуснал мнение по повод моето изказване.Няма лошо.
Винаги съм казвал че :
цитирам Ско4 :
мнението е като дупето, всеки си го има
Сега цитат на Крис ;
И накрая искам да ви кажа : спестете си критиките към мене , аз просто си изказах мислите на глас. И аз. Не очаквах това от теб, но щом си изнесе мислите за им отговарям[/quote]

Много млад си Крис за да знаеш някои истини, това мога да ти кажа аз, чичо ти Ско4 , пък и не знаеш каква е била професията ми през този период:twisted:
Старостта не е порок , порок е глупостта !
Потребителски аватар
Kpuc
Тигърчо
Тигърчо
Мнения: 7894
Регистриран: съб ное 24, 2007 10:20
Репутация: 9617
пол: Мъж

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от Kpuc »

sko4 написа: Сега цитат на Крис ;
И накрая искам да ви кажа : спестете си критиките към мене , аз просто си изказах мислите на глас. И аз. Не очаквах това от теб, но щом си изнесе мислите за им отговарям[/quote]

Много млад си Крис за да знаеш някои истини, това мога да ти кажа аз, чичо ти Ско4 , пък и не знаеш каква е била професията ми през този период:twisted:
Опс, печатна грешка - "за" да се чете "аз"
Прав си, че съм млад, прав си че не знам много неща. Ти си по-възрастен и със сигурност знаеш повече, спор няма. Но от малкото ми срещи с турци съм ги намразил много. Гледат те да се уредят и за нас не им пука. В ТУ много често съм ги засичал. В момента английския факултет спокойно може да се нарече турски. Те дори не разбират какво искат, ама го искат. Аз напускам тази тези, че чая стана :дяволче:
:обичам камината:
Потребителски аватар
abadonka
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1199
Регистриран: ср окт 22, 2008 01:06
Репутация: 193
пол: Жена
Контакти:

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от abadonka »

Стига де, достатъчно сме толерантни. Имат си джамии и дори да построят още някоя,ще е добре да си пеят вътре. Не е нужно да ги слушаме. Или пък ако религията им е такава, че не може да се избегне викането, да си я направят някъде в покрайнините, дето няма да пречат.
shri1
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1288
Регистриран: ср фев 11, 2009 23:15
Репутация: 55
пол: Жена

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от shri1 »

Цвете, аз разсъждавам като теб, но в конкретния случай съм против. Броя на храмовете и техния капацитет трябва да е съобразен с броя на изповядващите съответната религия, още повече , че в случая става дума за религия, противоречаща на ценностите на основното население. Започвам да си мисля, че чрез джамиите, турците маркират територия така, както кучето, чрез препикаването й. Не ми харесва да препикават родината ми.
Християнство и ислям наистина имат общи неща, но се различават по един фундаментален въпрос. Християнството ни учи да обичаме ближния си, без да се интересува каква религия изповядва той.
Исляма учи да да се избиват неверниците( в случая такива, като нас), а жените и децата им да се привеждат в робство. И това е така наречения традиционен ислям. каза Артур


Успяхте да ме изкушите, особено Артур. Думата религия влиза в нашия език от лат. глагол, който означава - връщане към цялото, т.е. , към Бога. Нито една от трите религии: юдейство, християнство и ислям в основополагащите си принципи не отстъпва от основните нравствени правила отработени и формулирани от човечеството за последните 6 - 7 хилядолетия. За да уловим извращенията и фанатизма и да се освободим от тези, които манипулират вярващите за своя изгода, трябва да знаем на КОГО и ЗАЩО можем да вярваме.
Вяра е възможна само и единствено в Бог. Човеците подлежат на постоянна проверка и за жалост почти винаги се издънват. Истински вярващият човек не манипулира и не насилва душите на другите, защото цени своята душа.
До тук като начало изключихме насилието във всичките му форми в която и да е религиозна общност. Ислямът също не проповядва насилие в базисната си доктрина. Работата с човешката душа е много отговорно действие, а ние човеците сме удивително манипулируеми. Фанатизмът и агресията в религиозните общности са с цел използване човешкия ресурс на дадената общност. Обещанието за охолен живот и 70 девици в рая няма нищо общо нито с религията, нито с вярата в Бог.
Ние, българите от своя страна не сме забравили робството, а вероятно още много поколения няма да го забравят. Може би, без агресия трябва да следим да не се простират извън чергата си.
Няма нищо лошо в построяването на молитвен дом за общуване между човек и БОГ. Добре би било вярващите да са повече от безбожниците, защото последните обожествяват себе си и тогава става страшно.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от Mozo »

shri1 написа:Може би, без агресия трябва да следим да не се простират извън чергата си.
Точно за това говорим! Те са се простряли много, много отдавна и искат още и още. Не може да искат цялата държава за тях си. Я отидете в Якоруда, отидете в Кърджали, или въобще в Западни Родопи. Че там, ако не знаеш турски, хляб не можеш да си купиш! И това на какво прилича?!? Аз в Европа ли съм или в Азия?!? Да вземат първо да научат официалния език на държавата, в която живеят, да вземат да научат имената на тези, за които гласуват, а не да се подписват с хиксове и да сричат номера на бюлетината и тогава съм склонен на диалог! Все едно аз да отида в Индия и да искам православен храм по средата на града, че и да ми говорят на български. Еми, като не ме кефи, да си обирам крушите и кой от къде е. А те и претенции ми имат :evil: ! Че трябва и да търпим на Доган изказванията "всичките ще ви поробим" :shock: :shock: :shock: !
Изображение
Артур
Начинаещ
Мнения: 107
Регистриран: нед фев 15, 2009 22:53
Репутация: 34
пол: Мъж

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от Артур »

shri1 написа: Няма нищо лошо в построяването на молитвен дом за общуване между човек и БОГ. Добре би било вярващите да са повече от безбожниците, защото последните обожествяват себе си и тогава става страшно.
Обожествяващите себе си са страшни, така е. Фанатизираният вярващ, изповядващ нетолерантна към другите религия е още по-страшен. Обожествяващите себе си не могат да се обединят, по разбираеми причини. А сега си представи обединени от общата вяра, фанатизирани и нетолерантни към другите религии, вярващи. Ето на това му казвам страшно.
Ще се поровя из нета и ще открия, къде в Корана пишеше, че дълг на всеки правоверен е да избива неверниците.
Отношенията ни с Турция? Тя гледа на нас, като на своя западна провинция.
Българските турци? Те позволиха да бъдат използвани, като пета турска(даже не и мюсолманска) колона в България. А би трябвало да служат, като мост между двата народа за мирен и съвместен живот, взаимно зачитащи различията си.
Ето защо, а и поради общата ни граница с Турция, трябва много да внимаваме до къде да се разпростре прословутата ни толерантност.
shri1
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1288
Регистриран: ср фев 11, 2009 23:15
Репутация: 55
пол: Жена

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от shri1 »

Опитвам се да ви спестявам цитатите от Библията, затова и сега ще преразкажа. На не едно място в посланията си ап. Павел призовава към будност. В постоянно променящата се ситуация около нас да не допускаме да ни използват и тормозят. Колкото повече хора осъзнаят, че там където се върши неправда, където се насилват други човеци не може да се говори за религия и няма вяра, защото го няма и Божието присъствие.
Мюсюлманските общности повтарят образеца на веровата община в юдейството.Евреите по цял свят се чувстват едно цяло повече от три хилядолетия именно поради вярата си в един и същ Бог. Многобройните малки арабски племена преди повече от 1500 години не могат да намерят друга обща цел. Единственото, което може да ги обедини е обща вяра. Те се чувстват едно цяло именно в религиозната си идентификация.
Християнството има друга структура. Автономните поместни църкви са част от Едната Света Вселенска и Апостолска църква, но се запазва националното самосъзнание и православните никога не са били събирани под знамената, за да воюват с други верови общности.
При евреите обединяващата сила на вярата в Бог дава положителни резултати и те според думите на професор М. Алмалех се чувстват, като " една душа ", независимо къде се намират на планетата, защото целите на общноста са социални и не предполагат насилствено вменяване на вяра.Техните общноси са затворени с цел самосъхранение.
Преди около половеин хилядолетие Римокатолическата църква организира кръстоносни походи, за да налага вяра, пържи на клада собствените си пасоми на основание доноси, и клюки, алчност и високомерие. Това е периода на папоцезаризма в западна Европа, който е автор и на насилието над коренните жители на Америка.
В тази посока на мислене православието е толерантна религия, защото структурата на общноста не позволява организирането на големи групи хора и насочването им към безмислени каузи.

Различни сме в гледната си точка към вярата в Бог, но изхода е, поне според мен в постоянната будност, към която призовава ап. Павел.

Империите създадени на верова основа вече ги няма, а ние сме си тук на Балканите и ще продължим да си живеем тук.

p.s. Артур, когато намериш сурата от Корана, моля те изпрати ми я.
bad_d0g
Академик
Академик
Мнения: 7645
Регистриран: нед фев 22, 2009 20:36
Репутация: 9
пол: Мъж
Местоположение: Благоевград

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от bad_d0g »

НЕЕЕЕЕЕЕ ПРОТИВ !
Потребителски аватар
Stoiedno
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 844
Регистриран: чет окт 02, 2008 17:44
Репутация: 687
пол: Мъж
Местоположение: Варна (освен когато съм на път)
Контакти:

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от Stoiedno »

Съгласен съм със мнението на Скоч. Наскоро бях писал че се срамувам от събитията по "голямата екскурзия". По въпроса за 500-годишните кланета има един малко срамен факт, който упорито се премълчава - по време на завладяването от отоманците, собствените ни български владетели, така са си били "разпасали колана", че хората са пищяли. Ето защо (с малки изключения - като Търново), останалите ни крепости са паднали почити безпроблемно. По това време османската империя е добре организирана, с високи нива на познания в почити всички области. Едва по-късно (към 17в) изостава от европейските страни и започва да се явява като спирачка за присъединените народи, което логично довежда до разпалване на национално освободителните движения и освобождаването на голяма част от окупираните страни. Толкова за историята.
Нормално е при свобода на вероизповеданието всяка религиозна група да има храм, съобразен с числеността и нуждите и. Ето това ме кара, да не съм убеден, че е необходима нова джамия в София. Категорично съм против практиката на финансиране на предавания от националната телевизия на други езици - националния ни език е български. Който си иска предаване на чужд език, да си финансира частна телевизия. Недопустимо е в България, да има райони, където да не можеш да бъдеш обслужен на български език. На територията ни има места които са светини за българската история. Логично е, на такова място, да не се допуска изграждане на религиозни храмове с религия различна от православното християнство. С тези забележки, ако някой иска да си строи джамия или пагода - това си е негов проблем.
Това което ме тревожи в доста изказвания е ненависта към турците, която прозира там. Я си сложете ръка на сърцето и кажете кои от вас лично е пострадал от турчин. Не можеш да мразиш някого по национален признак - това е отвратително. Познавам страхотни хора турци и един от тях мога с гордост да нарека свой приятел. Като човешки ценности и морал може да сложи много българи в джоба си.
Трудно ни е основно поради безхаберното управление на българските ни управници. Всеки опит да се насочи насъбраното недоволство в друга посока, само затвърждава властта им. Ако сте недовлони от родната ни действителност, не им помагайте.
42
Потребителски аватар
mirmark
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2969
Регистриран: пон яну 12, 2009 09:24
Репутация: 151
пол: Мъж
Местоположение: Габрово
Контакти:

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от mirmark »

В София има една джамия. Основната религия е християнството, а не мюсулманството. В Турция колко църкви има?
elkass
Начинаещ
Мнения: 56
Регистриран: вт дек 30, 2008 10:31
Репутация: 50
пол: Жена

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от elkass »

Достатъчни им са !
Потребителски аватар
hrisito
Доктор
Доктор
Мнения: 5645
Регистриран: пон дек 29, 2008 12:02
Репутация: 240
пол: Жена
Местоположение: Brussels

Re: "За" и "Против" джамия в София

Мнение от hrisito »

Аз..попринцип съм доста толерантна и нищо против мюсюлмани и всички други вероизповедания...Живеят тука хората и трябва да има къде да отидат...Ако аз отида в Турция да живея и няма една църква...доста кофти!Но до колкото знам вече си имат в София,така че...не виждам защо да се строи втора...
На сърцето не можеш да заповядаш-то само си сервира вино и отрова, само си пали клада и си гори на нея !
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Анкети”