Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

[линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Барометър на общественото мнение :) .

[линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Cinnamon
8
13%
GNOME/GNOME Flashback
7
11%
Deepin
1
2%
KDE
22
35%
MATE
4
6%
Budgie
1
2%
Enlightenment
1
2%
LXDE
1
2%
LXQt
4
6%
Sugar
0
Няма гласове
XFCE
10
16%
EDE
0
Няма гласове
Equinox
0
Няма гласове
Liri
0
Няма гласове
Lumina
1
2%
Moksha
0
Няма гласове
Trinity
0
Няма гласове
Pantheon
0
Няма гласове
Друга
3
5%
 
Общо гласове: 63

Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от beggginer »

Пайк написа:
вт май 07, 2019 18:05
Вече KDE Plasma.
Всички да четат и да се учат! :evil3:
Прочетено: 3670 пъти
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5099
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34332
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Shaker »

Избирам KDE, защото тази графична среда бие и мачка всичко наред. На второ място е XFCE, защото не е прехвалена и натрапвана като GNOME и Cinnamon, а е супер лека и функционална. На трето място е Deepin, защото е красива на външен вид и използва Qt. Другите среди са за хора, които се мъчат да направят нещо, ама накрая - нищо :mrgreen:
Офтопик:
Кой луд е гласувал, че използва GNOME :shock:
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от бат-начо »

LXDE, XFCE, Enlightenment
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Nico
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1138
Регистриран: чет авг 29, 2019 19:22
Репутация: 6127
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Nico »

Плазма
Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 378
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от ROKO__ »

Gnome, xfce, cinnamon, mate и всичко де що е GTK.
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 378
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от ROKO__ »

Shaker написа:
съб май 11, 2019 20:10
Избирам KDE, защото тази графична среда бие и мачка всичко наред. На второ място е XFCE, защото не е прехвалена и натрапвана като GNOME и Cinnamon, а е супер лека и функционална. На трето място е Deepin, защото е красива на външен вид и използва Qt. Другите среди са за хора, които се мъчат да направят нещо, ама накрая - нищо :mrgreen:
Офтопик:
Кой луд е гласувал, че използва GNOME :shock:
Аз бих казал че лудите гласуват за QT.
Аз гласувах за гном :> Само там работи wayland.
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от beggginer »

За чий ти е тоя wayland?
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5099
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34332
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Shaker »

ROKO__ написа:
съб сеп 07, 2019 13:37
Аз бих казал че лудите гласуват за QT.
Аз гласувах за гном :> Само там работи wayland.
Да, да, ама.... не съвсем :evil4:
Иначе GNOME са по-напред от KDE с поддръжката на Wayland, тук спор няма. Но на това извращение на софтуерното инженерство му помагат много компании (Red Hat, Canonical и т.н.) и то най-вече в частта за Wayland. KDE разчита единствено на общността, която се справя много добре :clap:
GNOME си сбъркан още в зародиш, но това са възможностите на GTK. Тази среда много хляб трябва да изяде, за да настигне Qt по възможности. Лошото е, че GNOME се натрапва навсякъде и процентът на Linux потребителите в десктоп сегмента няма да мръдне нагоре от 2%. От там страдаме всички ние, защото много малко професионален софтуер има за Linux. Надявам се, че през ноември двете общности ще се разберат най-накрая, ама като ги знам GNOME колко много са корпоративно зависими, пак всичко ще се върне в изходна позиция.
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 378
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от ROKO__ »

Потребителите харесват повече Гном.
А и съвсем скоро с появата на гном 3.38, ще бъде включен по подразбиране новия GTK4.
Гном е много по-удобен и подреден, доста по-интуитивен, и не е гладен за ресурси като KDE и неговото QT което пече дори и мощните процесори. :>
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5099
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34332
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Shaker »

ROKO__ написа:
нед сеп 08, 2019 13:42
Потребителите харесват повече Гном.
А и съвсем скоро с появата на гном 3.38, ще бъде включен по подразбиране новия GTK4.
Гном е много по-удобен и подреден, доста по-интуитивен, и не е гладен за ресурси като KDE и неговото QT което пече дори и мощните процесори. :>
Глупост, ама огромна глупост. GNOME е най-тежката и ресурсоемка графична среда в момента.
За удобно и подредено да ми даваш пример графичната среда Гном е също пълна глупост. Колко проекта се разклониха от GNOME - Mate, Cinnamon, Budgie и т.н.
Потребителите, които харесват GNOME, се броят на пръсти.
Такава GTK пропаганда не минава тук. Виж, в kaldata може и да мине :съгласен:
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Mozo »

Роко, тролиш, м :twisted: GNOME е всеизвестен с папането на RAM и това всички го знаят. GNOME пък сам по себе си е доста некадърна среда и е много далеч от определението удобен. Докато Plasma стана ултра лека и предлага хиляди възможности, слонът дебелее все повече и предлага все по-малко. Да, в последно време се опитват да го сложат на диета, но не им се получава особено. Виж, рязането на функции им се удава идеално :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 378
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от ROKO__ »

Mozo написа:
нед сеп 08, 2019 14:04
Роко, тролиш, м :twisted: GNOME е всеизвестен с папането на RAM и това всички го знаят. GNOME пък сам по себе си е доста некадърна среда и е много далеч от определението удобен. Докато Plasma стана ултра лека и предлага хиляди възможности, слонът дебелее все повече и предлага все по-малко. Да, в последно време се опитват да го сложат на диета, но не им се получава особено. Виж, рязането на функции им се удава идеално :mrgreen:
Нищо не троля, Гном ползва малко повече рам, но не пипа процесора като КДЕ.
По-важно ми е процесора да е свободен.
Явно имаме различни разбирания за удобства.
А тая бъркотия в КДЕ, не е никак удобна. :> Ползвам го за сега, ама е все едно да си направя суха клизма ползването на КДЕ, за това има избор, за всекиго по нещо.

Изображение
Последна промяна от ROKO__ на нед сеп 08, 2019 15:55, променено общо 1 път.
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5099
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34332
пол: Мъж

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Shaker »

Последният път в който използвах Gnome, ей така за пробата, вентилаторорите на лаптопа ми нон-стоп въртяха и анимациите бяха покъртително зле. Моят процесор беше яко натоварен и батерията падаше много бързо.
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от Mozo »

ROKO__ написа:
нед сеп 08, 2019 14:23
Mozo написа:
нед сеп 08, 2019 14:04
Роко, тролиш, м :twisted: GNOME е всеизвестен с папането на RAM и това всички го знаят. GNOME пък сам по себе си е доста некадърна среда и е много далеч от определението удобен. Докато Plasma стана ултра лека и предлага хиляди възможности, слонът дебелее все повече и предлага все по-малко. Да, в последно време се опитват да го сложат на диета, но не им се получава особено. Виж, рязането на функции им се удава идеално :mrgreen:
Нищо не троля, Гном ползва малко повече рам, но не пипа процесора като КДЕ.
По-важно ми е процесора да е свободен.
Явно имаме различни разбирания за удобства.
А тая бъркотия в КДЕ, не е никак удобна. :> Ползвам го за сега, ама е все едно да си направя суха клизма ползването на КДЕ, за това има избор, за всекиго по нещо.
Наличието на много опции няма как да не е бъркотия. Но поне имаш избор и получаваш опции, които няма никъде - не само в Linux - никъде :)
Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 378
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: [линукс] Коя десктоп среда предпочитате?

Мнение от ROKO__ »

Mozo написа:
нед сеп 08, 2019 15:03
ROKO__ написа:
нед сеп 08, 2019 14:23
Mozo написа:
нед сеп 08, 2019 14:04
Роко, тролиш, м :twisted: GNOME е всеизвестен с папането на RAM и това всички го знаят. GNOME пък сам по себе си е доста некадърна среда и е много далеч от определението удобен. Докато Plasma стана ултра лека и предлага хиляди възможности, слонът дебелее все повече и предлага все по-малко. Да, в последно време се опитват да го сложат на диета, но не им се получава особено. Виж, рязането на функции им се удава идеално :mrgreen:
Нищо не троля, Гном ползва малко повече рам, но не пипа процесора като КДЕ.
По-важно ми е процесора да е свободен.
Явно имаме различни разбирания за удобства.
А тая бъркотия в КДЕ, не е никак удобна. :> Ползвам го за сега, ама е все едно да си направя суха клизма ползването на КДЕ, за това има избор, за всекиго по нещо.
Наличието на много опции няма как да не е бъркотия. Но поне имаш избор и получаваш опции, които няма никъде - не само в Linux - никъде :)
Много не означава хубаво :>
За разлика примерно xfce няма почти никакви, а е перфектен десктоп. :)
ПС: Вечната българщина е голям проблем.
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Анкети”