Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Тук ще ви обясня в лесни стъпки как можете да си направите бекъп или още както се казва - имидж на системата, с програмата fsarchiver. Fsarchiver е много удобен и бърз инструмент, с интуитивен интерфейс. Специално съм приготвил Live CD, в което съм инсталирал fsarchiver и съм изкарал икона на десктопа, за ваше удобство. Разбира се, всеки може да си буутне своя дистрибуция, но трябва да се инсталира всеки път програмата, а това след време става досадно.

Дръпнете Live CD - то и го запишете на диск или флашка:
ISO от elementaryos с Libuntu 18.04 от fifi:
Изображение
ISO от elementaryos с Lubuntu 18.10:
Изображение
Xubuntu 20.04 от Бат-Начо:
Изображение
root парола: xubuntu
ISO от Nikola Arch Linux Xfce:
Изображение
За направата на бекъп:

Буутнете от него, като нагласите диска или флашката, според това на какъв носител сте записали .iso - то и изчакайте системата да зареди. Когато всичко зареди напълно, което с флашка отнема по-малко от минута, на десктопа ще видите изкарания шорткът на програмата fsarchiver. Стартирайте я, ще се отвори терминал и ще ви поиска парола. Въвеждате я и програмата е стартирана. Сега ще обясня какво се прави в осем лесни стъпки:

1. Избирате "Partition Save with fsarchiver"
2. Махате чавката на Notes to the backup.
Офтопик:
Може и да го оставите, просто ще се появи и текстови файл заедно с имиджа, който може да се използва като ориентир, но на мен не ми е нужен и го триех. Благодарности на Montoya, който откри, че текстовият файл е свързан с тази опция.
3. Вляво избирате диска, който искате да бекъпнете.
4. Пак вляво отивате на папка media и я отваряте, за да ви листне партишъните/дяловете, които имате. Избирате къде да се запази имиджът/бекъпът. Аз съм направил папка с име Backup и я задавам нея. Практически може да се сложи навсякъде, стига да не е на дяла, който ще бекъпваме.
5. В полето "Number of processors cores for to be used fsarchiver" избирате броя на ядрата, които има вашия процесор. Колкото повече имате, толкова по-бързо става създаването на бекъпа.
6. На "Compression Method" избирате gzip standard.
7. Задавате някакво име на бекъпа.
8. Натискате "Stored Partitions", за да започне процесът по запазването и изчаквате процеса да завърши.

Изображение

За възстановяване от бекъп:

Възстановяването е още по-лесно, само в четири стъпки:

Отново буутвате от диска или флашката и стартирате програмата.

1. Избирате "Restore partition with fsarchiver"
2. Вляво избирате диска, върху който ще възстановявате.
3. Избирате бекъпа, който създадохме по-горе.
4. Натискате "Partition restore" и изчаквате системата да се възстанови.

Изображение

Програмата наистина е доста бърза, на съвременна машина работи учудващо бързо. При мен, имиджът ми е 2.6Gb и се възстановява за 35 секунди! Седмици труд се връщат за 35 секунди! Един изключително добър резултат, който не може да бъде постигнат от нито една от еквивалентните за Windows програми за възстановяване, било то платени или безплатни.

Можете да използвате и решението на Nicola от тук:
viewtopic.php?p=1076894#p1076894
Прочетено: 23380 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20571
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 111997
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Montoya »

С тези number of cores 8 и налично ssd бързо стават нещата явно :lol:
Пробвал ли си с тая програма да архивираш дял с инсталиран уиндоус ХР най вече и да сравниш като време колко отнема спрямо линукса?
Щото аз я пробвах на един компютър служебен с ХР и и някакво 3 гигахерцово амд процесор и отне доста време, може би над 40 минути, след 2 седмици обаче се оказа че дъното на въпросния компютър си е било в период на отиване към вечните ловни полета, седи и чака някой да му смени 3 надути кондензатора в момента, та не ми е актуално инфото как се справя програмата с архивирането на стар компютър.

Да добавя, че така създаден живия диск върши работа и при борба с вирусни гадинки настанили се в уиндоус средата
Офтопик:
Чак пък благодарности за една отметка :oops:
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Никога не съм го пробвал за Windows, винаги си използвам Гоуст - а. Аз съм му хардкор фен :mrgreen:
Офтопик:
Което си е, си е :p
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Само ми вкарваш мухи в главата 'начи :p

Norton Ghost - 2.01 минути.
Fsarchiver - 1.13 минути.
Офтопик:
Трябва да се има предвид, че все пак това е последната версия на fsarchiver, а на Notron е от 2006 - та :lol: :lol: :lol:
Един и същи дял е бекъпнат със съответната програма и възстановен с нея, без да се правят абсолютно никакви промени по въпросния дял и дори не е буутвано от него при теста. Времената са за възстановяване на системата. Fsarchiver създаде файл с големина 3.02 Gb, а NG - 3.26Gb. След това обаче възстановената ОС има доста проблеми. Не препоръчвам на никого да използва fsarchiver за бекъпване и възстановяване на Windows, защото има проблеми. То и хората сами казват, че тази опция е експериментална :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20571
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 111997
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Montoya »

Значи проблем, по принцип и аз си ползвам нортън призрак, там обаче е лесно да допуснеш грешка по невнимание, то и тука е лесно де....
Както и да е, тествано доказано и решено :съгласен:
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

С всяка една програма от подобен род може да се допусне грешка, затова се внимава и се гледа по няколко пъти :)

Забравих да допълня - пробата с друга програма от този вид не би била коректна, защото новите програми заместват само промените, които са настъпили спрямо бекъпа и нещата се случват доста по-бързо. NG всеки път трие всичко и слага отгоре, което е и предпочитания от мен вариант :)

Видимите проблеми при възстановяване на Windows чрез fsarchiver засега са - стартира ми се някакъв текстови файл със зареждането на ОС, със следното съдържание:

Код: Избери всички

[.ShellClassInfo]
LocalizedResourceName=@%SystemRoot%\system32\shell32.dll,-21787
На всичкото отгоре, точно този файл се е намърдал два пъти в куик ланча :lol: :lol: :lol: Абсолютно всички системни и несистемни файлове, които са били с атрибут на скрит файл, за загубили свойствата си и са станали видими, включително и буутлоудъра. Някои папки, на които съм сложил къстъм икони са си станали пак обикновени фолдъри. Няма да търся още поражения, добре че си имам NG :mrgreen: Така че, да обобщим - fsarchiver си е за Linux. При него няма абсолютно никакви проблеми, използвам го от години.
Изображение
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20571
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 111997
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Montoya »

Брех, при теб доста поражения нанесло, на тоя който му правих аз архив нямаше чак такива неща, не съм и забелязал, все пак той работи 2 седмици преди дъното да сдаде багажа.
То е ясно че въпросните програми действат различно и пипат по така хард фо файловата система и всеки път нещо различно е не както трябва.
Mozo написа:Така че, да обобщим - fsarchiver си е за Linux.
Точка на размислите по темата :headbang:
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
dredmen
Регистриран
Мнения: 11
Регистриран: пет юни 19, 2015 20:37
Репутация: 90
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от dredmen »

Благодаря за подробното описание .Направих си Бекъп от раз.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Да, не е никак трудно, а програмата върши чудесна работа :)
Изображение
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20571
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 111997
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Montoya »

Един въпрос, в момента имам 70гб дял с инсталиран минт на него и направен архив, както и архив на арч на същият дял. Ще стане ли номера, да го разделя дяла на 2 по 35гб и на двата дяла да върна двата архива.
Ясно е, че ще трябва да се ъпдейтва grub, други проблеми обаче дали ще има?
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Не съм го пробвал този вариант, но не виждам причина да не стане :)
Изображение
Потребителски аватар
p4p
Почетен член
Почетен член
Мнения: 1932
Регистриран: нед ное 29, 2015 01:35
Репутация: 27442
пол: Мъж
Местоположение: Царевци

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от p4p »

Montoya написа:Един въпрос, в момента имам 70гб дял с инсталиран минт на него и направен архив, както и архив на арч на същият дял. Ще стане ли номера, да го разделя дяла на 2 по 35гб и на двата дяла да върна двата архива.
Ясно е, че ще трябва да се ъпдейтва grub, други проблеми обаче дали ще има?
Няма проблем. Правил съм го няколко пъти.
Сложи Арч в дяла със същия номер и след това добави Минт в новия. Може да си инсталираш qt4-fsarchiver и да не ползваш флашката при работа с дял, различен от активния.
Пропуснал съм го тоя въпрос и затова не отговорих веднага. Успех!
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20571
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 111997
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Montoya »

Да, стана работата. Само че аз само смалих дяла с Минт и си го оставих там, арч го сложих на новия дял, въпреки, че фс архивер каза че е възможно да няма консолидация заради това, че архива е правен на дял sda2, пък аз го връщам на sda3. Ъпдейтнах груб и вече се стартира всичко, сега трябва да видя само този нов дял да го опиша в фстаб и всичко е ток и жица
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Потребителски аватар
p4p
Почетен член
Почетен член
Мнения: 1932
Регистриран: нед ное 29, 2015 01:35
Репутация: 27442
пол: Мъж
Местоположение: Царевци

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от p4p »

Изпробвах успешно qt5-fsarchiver_0.6.19.19 в Xubuntu16.04 - клонирах дела с openSUSE XFCE+Gnome - sda3 и 9.
Може да се изтегли deb пакета от http://ppa.launchpad.net/dieterbaum/qt5 ... sarchiver/ или да се добави репото и инсталира:

Код: Избери всички

sudo add-apt-repository http://ppa.launchpad.net/dieterbaum/qt5-fsarchiver-64-bit/ubuntu
sudo apt-get update
sudo apt-get install qt5-fsarchiver
При добавено репо може да се инсталира и с Synaptic.

Изображение

Изображение

wiki: https://wiki.ubuntuusers.de/qt4-fsarchiver/

livecd: http://sourceforge.net/projects/qt4-fsa ... ive-CD-DVD
Потребителски аватар
p4p
Почетен член
Почетен член
Мнения: 1932
Регистриран: нед ное 29, 2015 01:35
Репутация: 27442
пол: Мъж
Местоположение: Царевци

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от p4p »

Инсталирах qt5-fsarchiver_0.6.19.19 и в openSUSE.

download: https://sourceforge.net/projects/qt4-fsarchiver/

Код: Избери всички

sudo zypper install qt5-fsarchiver-0.6.19-19.x86_64.rpm
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”