Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Изборът на бунтовника "На прощаване" Хр. Ботев

Безплатни есета, реферати, доклади, анализи и всякакви теми свързани с литературата.
Константин Преславски, Черноризец Храбър, Паисий Хилендарски, Любен Каравелов, Добри Чинтулов, Добри Войников, Петко Р. Славейков, Христо Ботев, Иван Вазов, Алеко Константинов, Пенчо Славейков, П.К. Яворов, Димчо Дебелянов, Елин Пелин, Гео Милев, Никола Вапцаров, Христо Смирненски, Атанас Далчев, Йордан Йовков, Никола Фурнаджиев, Елисавета Багряна, Димитър Димов, Димитър Талев, Веселин Ханчев, Йордан Радичков, Николай Хайтов, Блага Димитрова, Христо Фотев, Борис Христов и Виктор Пасков
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Изборът на бунтовника "На прощаване" Хр. Ботев

Мнение от Mozo »

Изборът на бунтовника
Съчинение разсъждение върху поемата "На прощаване" от Христо Ботев

Житейският избор на Ботевия лирически герой от поемата "Но прощаване" е борба и саможертва в името на близките и поробения народ.Мисълта за свобода,за достойно изживян живот е съкровена мечта и устрем за младия човек.
Бунтовникът е взел своето решение-да се бори за "правда и свобода".Осъзнал какво може да му донесе избраният път,лирическият герой желае да се прости с най-скъпия за него човек-майката,да поиска прошка за огромната болка,която ще й причини.
Ботевият герой мотивира пред майка си своето решение.Търси разбиране,пламенно я убеждава в правотата на своя избор.Внимателно,но неотстъпвайки от него,синът полага усилия да утеши и убеди своята майка.Тя трябва да разбере взетото решение,защото самата е участвала в този избор-възпитала е чедото си да бъде достоен човек:

Но кажи какво да правя,
Кат си ме,майко,родила
Със сърце мъжко,юнашко,
Та сърце,майко не трае
Да гледа турчин,че бесней
над бащино ми огнище:
там,дето аз съм пораснал
и първо мляко засукал;
там,дето либе хубаво
черни си очи вдигнеше
и с оназ тиха усмивка
в скръбно ги сърце впиеше;
там,дето баща и братя
черни чернеят за мене!...

Турчинът посяга на най-святото на българина-бащиното огнище.Анафората “там” разкрива трагедията на борците за свобода,прокудени от родния край.Синонимната градация”немили,клети,недраги” внушава непоносимото страдание на емигрантите .Поробителят е жесток,а безчинствата му са безнаказани.Лирическият герой не може да приеме ничие унижение-нито собственото,нито на близките и народа.Затова той избира да се включи в борбата за свободата на поробеното Отечество.
Напълно осъзнал какви биха били последиците,които може да му донесе направеният избор,бунтовникът представя на майка си две алтернативи-гибел или завръщане у дома "жив и здрав" като победител.В рамките на картината,пресъздаваща смъртта на героя,Ботев въоръжава майката на бунтовника със стоицизъм и твърдост:

И тогаз,майко,не плачи,
нито пък слушай хората...

Синът моли майката и за друго:

...Но иди,майко,у дома
и с сърце всичко разкажи
на моите братя невръстни...

Молбата на лирическия герой към майката е тя да предаде неговия завет на "братя невръстни"-да открият смисъл в продължението на борбата:

Дано ми найдат пушката,
пушката,майко,сабята
и дето срещнат душманин-
със куршум да го поздравят,
а пък със сабя-помилват...

Антонимичните епитети / “бяло месо” – “черни кърви” , ”стари гърди и млади” /, многократно употребеният епитет черен / “черна прокуда” , “черни очи” , “черни чернеят” , “черни ми кърви” , “земята...черната” / , обикновените, еднокоренните и синонимните повторения / контрастират съсс словосъчетания като “ бяла Дунава “, “ бяло ми месо “ и имат внушително въздействие за открояването на тежките преживявания на лирическия герой , от една страна ,а от друга – постигат напевност , която прави поемата мелодична
Младият бунтовник отправя своя завет към идните поколения: ”...силно да любят и мразят...” – “силно да любят” майката,либето,”бащиното огнище” и свободата,но “силно да...мразят” поробителя,да не скланят глава пред него,а да тръгнат и те по страшния , но славен път на борбата срещу вековния потисник.Този завет според лирическия герой трябва да бъде предаден на поколенията чрез разказа на майката , родила син “ с сърце мъжко , юнашко “, чието слово ще обезсмърти подвига , или чрез песента “юнашка” , която ще го направи достояние на целия народ , тъй като песента придава по-мащабно измерение на подвига.

Целият материал:
Прикачени файлове
Изборът на бунтовника "На прощаване" Хр.rar
(7.95 KиБ) Свален 19 пъти
Прочетено: 1370 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Литература”