Добре дошли! Регистрирането отнема няколко минути и е напълно безплатно, но ще ви даде повече възможности. Може да влезете направо с профила си от Фейсбук. Натиснете тук!

"Жена"-Блага Димитрова

Реферати, есета, доклади и всякакви документи свързани с литературата.

Модератор: Модератори

"Жена"-Блага Димитрова

Мнениеот Mozo на Пон Май 25, 2009 21:59

Жената - един необятен свят

1.Увод

Проблемът за жената в световната литература
Проблемът за жената в българската литература
Проблеът за жената в стихотворението на Елисавета Багряна “Потомка”
Проблемът за жената в стихотворението на Блага Димитрова “Жена”

2.Теза

1 Микротеза
В стихотворението “Потомка” е разкрит образът на жената, търсеща своите корени, стремяща се да се върне към миналото си .

2 Микротеза
В произведението “Жена“ на Блага Димитрова поетесата разкрива сакралния образ на жената, носителка на всички тежки отговорности, длъжна да роди, отгледа и възпита своите рожби .

3 Доказателствена част

1 Микротеза
В стихотворението “Потомка” е разкрит образът на жената, търсеща своите корени , стремяща се да се върне към миналото си

1. Прабабата – нейният образ разкрива, че непокорната кръв, течаща във вените на потомката, е наследствена.Тя е закърмена с непримиримостта и жаждата за живот. “Но усещам в мене бие древна,
скитническа, непокорна кръв.
Тя от сън ме буди нощем гневно,
тя ме води към греха ни пръв.”

2. Потомката – лирическата героиня с гордост изповядва кръвната си връзка с дедите. “Затова аз може би обичам
необхватните с око поля,
конски бяг под плясъка на бича ,
волен глас, по вятъра разлян.”
3. Българката е горда със своя произход “Може би съм грешна и коварна ,
може би сред път ще се сломя-
аз съм само щерка твоя вярна,
моя кръвна майчице-земя.”

Извод 1
Стихотворението утвърждава свободолюбието като върховна, универсална човешка ценност.

Преход
Както в стихотворението “Потомка” от Елисавета Багряна, така и в стихотворението “Жена” от Блага Димитрова се засяга проблема за нежната половина от човечеството, която заема важна роля в нашия “мъжки свят”.

2 Микротеза
В произведението “Жена“ на Блага Димитрова поетесата разкрива сакралния образ на жената, носителка на всички тежки отговорности, длъжна да роди,
отгледа и възпита своите рожби.

1. Разсъждения за неспокойствието
Жената носи живот пълен с мисли и тревоги. “Как тревожно е да си жена.
Красота и усмивка да бъдеш
Сред всекидневния сив кръговрат
вярност – срещу измъчения вятър,
нежност – в загрубелия сват.”
2. Разсъждения за дълга
Жената е носител на живота . Та трябва да роди,отгледа и да възпита децата си. “Отговорност е да си жена.
Бъдещето да носиш в утроба.
Да продължиш в един детски вик
Дългата мъчителна целувка.”
3. Разсъждения за саможертвата
Изразява божественото в жената, която е готова на пълно себеотрицание в името на семейството. “Саможертва е д си жена.
И до ранена, разбита гръд
Чистите извори да защитаваш-
Просто, за да съществува светът.”
4. Разсъждения за самочувствието
Жената е заслужила своето самочъвствие със важната си обществена роля на земята “Горда съм, че съм жена”

Извод 2
Стихотворението разкрива жената не само като човек, който е създаден единствено, за да отглежда деца, а кото човек със собствено право на избор и горд от своята същност.

Заключение:

Извод 1
Стихотворението утвърждава свободолюбието като върховна, универсална човешка ценност.

Извод 2
Стихотворението разкрива жената не само като човек, който е създаден единствено, за да отглежда деца, а кото човек със собствено право на избор и горд от своята същност.

Автори:
Георги Тодоров, Николай Вълчев и Християн Карастоянов VIII “e” клас
Сигнатура:
ИзображениеИзображение
Аватар
Mozo
Lame forum support
Lame forum support
Mozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутацияMozo изгражда репутация

Регистриран: 01 Юни 2007
Наличност: 1,423,782.20
Банка: 5,487,916.26
Най-високи резултати: 43
Статистика на победите: 0

Назад към Литература