Международни стокови борси Изпит – тест 10-15 открити въпроса
Тема 1 Характеристика и видове организирани пазари
Борсите са най-крупните представители на организираните пазари.
1.Същност и характерни особености на организираните пазари
Обособяването на пазарите по критерия степен на организираност е сравнително ново за системите на пазарна класификация в икономическата наука, което допринася за обогатяване на тази класификация. Според критерия степен на организираност се разграничават основна два тип пазари – неорганизирани и организирани. Главната х-ка на неорганизирания пазар е липсата на конкретни изисквания към правилата на търгуване и процедурите за сключване на сделки и участниците в тях с изключение на най общите нормативни ограничения в търговията, които са залегнали в общото търговски законодателство. За разлика от тях организираните пазари функционират чрез описани предварително утвърдени в тях конкретни правила и определени изисквания към участниците. Организираният пазар е постоянно или периодично действащ на определено място в установено време и съгласно законни изисквания и обичайно приет ред и начин на сключване на сделки за покупко-продажба на стоки и услуги.
Организираните пазари се разграничават на законово регламентирани и незаконово регламентирани.
Незаконово регламентираните пазари се създават и работят без приемането на специален закон за тях,а функционират в рамките на общо търговско законодателство за съответната страна.
Законово регламентираните се създават в съответствие с изискванията залегнали в специален закон за функционирането им и от своя страна според нормативизирането им могат да се обособят в две групи – организирани и високо организирани пазари (борси).В Б-я законово регламентирани организирани стокови пазари са стоковите борси и стоковите тържища, чиято правна уредба е Закон за стоковите борси и тържищата.
Основните видове организирани пазари са борсите, аукционите, стоковите тържища и търговете. От тези видове борсите са високо организирани пазари.
2. Борсите като вид организиран пазар – борсовата търговия е особен вид търговия на едро, възникнала още в средновековието, но достигнала разцвета си в епохата на индустриалното общество. Въпреки, че тя е рожба на индустриалната цивилизация в Европа, борсовата търговия постига най-голям успех в последните две десетилетия на 20 век, т.е в периода на зараждане на пост- индустриалното общество. Върхът на развитието си борсовата търговия достига в САЩ. Специфичните за борсовата търговия улеснения са насочени към осигуряване на бързина при сключването на многобройни и еднообразни сделки с предварително определени борсови стоки. Те се постигат чрез стандартизация, типизация и унификация на обекта и обхвата на сделката и на условията по нейното сключване. И все пак главната особеност на борсовата търговия от технологична гл. т. се заключва във факта, че принципа на посредничество при нея е издигнат в култ. Съгласно борсовите правила на борсата могат да сключват сделки сам специално акредитирани на нея професионално подготвени борсови посредници-брокери. В зависимост от обекта на сделките борсите биват:
1. стокови обект на сделки са материални стоки
2.фондови – обект на сделки са различни ценни книжа
3.валутни – обект на търгуване са валути
4.трудови борси – обект на търгуване е работната сила.
3. Стоковите тържища като вид организиран пазар
Стоковото тържище е място, на което търговецът организиращ тържището, предоставя за възмездно ползване складови, хладилни, търговски площи и др. материални активи на производители, вносители и търговци за продажба на едро на налични хранителни продукти и животни, осигурява достъп на купувачи на тържището, създава необходимите условия защита на интересите на производителите и потребителите и за постигане на възможно най-ниски разходи при извършването на продажби. Характерното е,че организаторът на тържището трябва да осигури равни условия за дейността на всички търговци на тържището, съобразно вида на търгуваните от тях стоки. Държавният орган за регулиране и контрол върху дейността на стоковите тържища е Държавната комисия по стоковите борси и тържища. На стоковите тържища целогодишно се осъществяват сделки с всички основни хранителни стоки, млечни произведения, плодове и зеленчуци, колбаси и пилета и алкохол. У нас броят на лицензираните стокови тържища надвишава 80.
4. Аукционът като вид организиран пазар
Аукционът е периодично действащ организиран пазар за търговия на едро с налични стоки, които притежават специфични индивидуални качествени х-ки. Търгуването се извършвана на принципа на наддаването като конкуренцията е между купувачите при условия зададени от продавачите. Съвременните аукциони са институционално организирани, т.е регистрирани са като фирми, най-често със статут АД или ООД. Основните обекти на аукционна търговия са следните групи:
- продукти с индивидуални специфични х-ки като дивечови кожи, необработен дървен материал, живи коне, чай и тютюн на листа, подправки и др.
- Произведения на изкуството и антики
- Произведения на художествените занаяти
Процеса на организиране и провеждане на аукционна включва следните етапи:
1.подготовка на аукционна – преминава през следните подетапи:
- Изпращане на съобщения до евентуални продавачи
- Транспортиране на стоките до складовете на аукционна и сортирането им в сравнително еднородни по качество партиди наречени лотове
- Подбиране на мостри от отделните партиди и подреждането им в специални изложбени зали
- изработване на каталог на аукционна
- организиране и провеждане на рекламна и информационна кампания посветена на аукционна
2. преглеждане на стоките от потенциалните купувачи
3. провеждане на аукционния търг – най често се провежда чрез механизма на наддаване, като се тръгва от определена стартова цена. Организаторът представя всяка стока по реда на номерата в каталога или в списъка на стоките. Обявява се начална цена и стъпка на наддаване (нарича се бид)
4.оформяне на сключените сделки и тяхното изпълнение
5. Търгът като вид организиран пазар
Търгът е състезателен способ за привличане на конкурентни оферти за доставка на определени продукти, предоставяне на услуги или изпълнение на различни дейности при предварително зададени от организатора на търга условия за изработване на офертите и участие в търга. Чрез търг могат да се реализират различни видове стоки, най-често масовистки доставяни за изпълнение на държавни поръчки, за общински поръчки. В съвременната търговска практика на търг се предлагат следните основни продукти:
- инженерингова дейност – проучване, технико-икономическа помощ, маркетингова дейност и др.;
- произведения на машиностроителната индустрия
- суровини, материали, горива,хр.стоки и др.
Търгът се организира от крупни инвеститори или купувачи, държавни ведомства или институции или частни предприятия с цел привличане на голям брой конкурентоспособни продавачи, стимулиране на пряка конкуренция между тях и в следствие на това снижаване на цената при гарантиране на достатъчно високо качество.
Според начина на организиране търговете биват открити и закрити.
Според характера на участващите оференти търговете биват национални и международни.
Според характера на тръжната процедура биват едностепенни и двустепенни.
При двуетпенните тръжната процедура предвижда два етапа – първи кръг е предварителна квалификация на оферентите, втори – участие на допуснатите в самия търг оференти. Подготовката и провеждането на същинския търг обхваща следните фази:
1. разработване на тръжната документация
2. разработване на тръжната оферта
3. представяне на тръжната оферта – насочва се към организатора на търга
4. отваряне на тръжните оферти – международната практика познава три основни варианта на тази процедура – открито отваряне на което присъстват тръжната комисия, представители на оферентите и други заинтересовани лица; отваряне с ограничено присъствие, на което се допуска участието само на тръжната комисия и представителите на оферентите; закрито отваряне, което се извършва само в присъствието на тръжната комисия. Видът на процедурата по отваряне може да бъде предписан от действащото законодателство, но ако няма нормативни изисквания решението се взима от организатора на търга.
5. анализи на оценка на тръжните оферти- извършва се от тръжната комисия. Тя извършва следните действия – предварителен преглед за установяване на съответствието с формалните изисквания за вид комплектност, пълнота, подписи и техническо оформление.
6. детайлна оценка на оферентите по предварително определени критерии.
7. преговори с оферентите представили най-добрите оферти. Тръжната процедура приключва с представянето на протокол на тръжната комисия, който съдържа класирането на оферентите в низходящ ред, имената на оферента или оферентите, представили най-добри оферти и подробна информация за действията и резултатите от провеждането на търга. Решението да се сключи договор с един или няколко оференти или търга да бъде закрит без да се възложи поръчка се взема от организатора на търга.
За разлика от аукционна търгът не е институция, т.е не се регистрира в някаква юридическа форма. Търгът има епизодичен или инцидентен характер на действие.
Тема 2 Същност видове и развитие на стоковите борси
1.Същност и х-ка на стоковите борси
Стоковата борса е постоянно действащ организиран пазар на едро, на който се търгуват масови еднородни партидно заменяеми стоки в големи количества.Тя е институция, чиято юридическа форма най-често е особен вид акционерно дружество, което не формира печалба и не разпределя дивиденти.
Съвременната стокова борса има следните х-ки:
1.на нея се извършва покупко-продажба не на стоки за на контракти за тяхната доставка.
2.контракти се търгуват само за стандартизирани видове стоки, които могат да се продават на крупни партиди по образец или техническо описание.
3. регулярност на борсовите кръгове
4. равнопоставеност на всички участници в борсовата търговия
5.свободно движение на пазарните цени, формиращи се под влияние на реалното съотношение между търсене и предлагане.
6.осъществяване на търговията по единни борсови правила
7.непосредствено участие в търговията на борсовите посредници
Борсовите стоки имат следните основни х-ки:
1.те са масови
2. имат известни потребителни свойства
3.подлежат на стандартизация и типизиране
4.те са взаимно заменяеми.
Преобладаващ дял сред борсовите стоки имат селскостопанската продукция, хранителни стоки. Важен дял заемат и минералните суровини и полуфабрикати. През последните години на стоковите борси се появява и готова продукция. Основните международни стокови борси са концентрирани в най-големите търговски центрове предимно в три държави САЩ, Великобритания и Япония. Световен център на стоковата търговия е Чикаго с двете си основни борси Чикагската стокова ( за търговия със зърнени храни) и Чикагската търговска борса за стоки от животински произход.В Ню Йорк функционират 19 стокови борси като по-важните от тях са борсата за кафе какао и захар, борсата за петрол и нефтопродукти и металната борса. Втори световен и първи европейски борсов център е Лондон, където се намира най-голямата в света борса за цветни метали. Наред с нея има още 6 стокови борси за нефт, зърнени храни, текстилни суровини и др. Япония е третия световен център на борсова търговия със 17 стокови борси от които с водещо значение са борсите за текстилни суровини, естествен каучук, захар, зърнени храни и индустриални стоки. Борсите там са концентрирани в Токио, Осака, Кобе и Нагоя.
2.Развитие на стоковите борси в Б-я
Зараждането на стоковите борси в Б-я започва в началото на 20 век, а именно първата стокова борса е създадена през 1902г. във Варна. През 1912г. се създава стокова борса в Бургас и 1913г. в Русе. И трите са за търговия със селскостопанска продукция.
Чак през 1928г. се създава софийска стокова борса. През 1928г. се приема закон за стоковите борси, основан на немския закон. След 9-ти септември борсовата търговия в Б-я се забранява и се отменя закона за стоковите борси. (така е до 1991г.) тогава е възстановява борсовата търговия у нас най-напред с възстановяване дейността на софийска стокова борса.До 1996г. стоковите борси у нас никнат като гъби и наброяват 36. С влизането в сила на закона за стоковите борси и тържища от ноември 1996 се регулира създаване и дейността на стоковите борси у нас, те подлежат на лицензиране от държавен орган и той издава лицензи през 1998г. само на три стокови борси. Това са и в момента легитимните борси-Софийска стокова борса. Пловдивска стокова борса и Русенска стокова борса.
3.Класификация на стоковите борси
1. В зависимост от принципа на организация т.е каква е ролята на държавата в създаването на борсата
По този критерий биват публично-правни, частно правни и смесени.
- Публично правните борси се наричат борси от европейско-континентален тип.
- Борсите с частно правен характер се наричат борси от англо-американски тип. Създават се по решение на общото събрание на акционерите и няма специален закон за тяхната дейност.
- Смесените също са характерни за някои европейски страни, но този тип е характерен при създаването на фондови борси.
2.В зависимост от правния статут Акционерни дружества или ООД
3.Според начина на участие в сделките: открити и закрити
-при закритите борси в борсовата търговия участват само членове на борсата и борсовите посредници. Такива са доминиращия дял от борсите.
- при откритите борси в търговията участват освен постоянните членове и външни продавачи и купувачи.
4.Според специализацията – специализирани и универсални
5.Според мястото и ролята на борсите в световната търговия – международни и национални.
6. в зависимост от сключваните борсови сделки – борси за реални стоки, фючърсни борси, опционни, борси за фючърсни и опционни сделки (срочни борси)
4.Ограничения и гаранции в борсовата търговия
Ограниченията се налагат от обстоятелството борсата да бъде организиран и публичен пазар, който защитава интересите на участниците в борсовата търговия.
1.Относно клиентите на борсата
2.относно стоките, които се предлагат за търгуване – само стоки с доказана собственост и притежаващи определен стандарт за качество.
3.относно количеството стока което може да се купува и продава, като борсата определя максималното количество от дадената стока търгувана в определена борсова сесия, което може да се изкупи от един клиент.
4.границите на движение на цената на всяка борсова стока, на всяка борсова сесия, т.е търгува се в рамките на определени граници на цената.
Чрез гаранциите на борсата се цели да се обезпечи реалното изпълнение на поетите ангажименти от участниците –да няма ощетена страна. Механизмите за гарантиране на борсовите сделки са два:
Общи гаранции
- изграждане на клирингова къща, която е призвана да обслужва финансовите разплащания между участниците в борсовата търговия.
- Правила на борсовата търговия
- Капиталовата адекватност на борсата - съгласно ЗСБТ стоковата борса трябва да се регистрира с минимален капитал от 250 хил.лв.
Конкретни гаранции-специфични за всяка борса и се решават от нейното общо събрание.
- маржин сметката, която всеки брокер трябва да открие в клиринговата къща, за да може брокерът да сключва сделки на борсата от свое име. Тя е предназначена да покрие евентуална претърпяна загуба от брокера и да гарантира неговите действия на борсовия кръг. От нея се оформят два вида гаранции – първоначален маржин (всеки брокер трябва да има финансови средства по сметката си в размер на минимална сума, определена от ръководството на борсата) и вариационен маржин (различна сума, влияеща се от заетите позиции от брокера на борсата и от разликата между контрактната цена и борсовата цена)
- маржин депозит – предплатата, която се заплаща при борсовите сделки за покупка или продажба на срочни контракти.
- Гаранция „пи-бонд” нейната цел е да гарантира внесената оферта срещу преждевременното й оттегляне, както и при неаргументиран отказ от признаване на сключената сделка.
-
Гаранции се предоставят и от клиентите на борсата.
- Всеки клиент, който възлага изпълнението на дадена борсова сделка трябва да внесе парична гаранция на името на избрания от него брокер.
- Банкови гаранции-дадена търговска банка гарантира по определен начин за изпълнението на задълженията на определен клиент на борсата.
Тема 3. Организационна и управленска структура на борсите
За да възникне стокова борса съгласно изискванията на търговското законодателство и ЗСБТ е необходимо следното:
1. Изграждане на учредителна инициативна група, която да подготви цялостната документация по регистрирането на борсата като стопански и правен субект.
2. Инициативната група трябва да определи величината на необходимите инвестиции. При определяне на капитала трябва да се изходи от изискванията за капиталова адекватност за регистриране на борсата.
3. учредителите трябва да определят номиналната стойност на акциите и броя на акциите.
4. учредителите трябва да определят процентното съотношение между обикновени и привилегировани акции
5. учредителите трябва да решат дали капиталното снабдяване на борсата ще се осъществи единствено чрез продажбата на емитираните от борсата ценни книжа.
6. инициативната група трябва да разработи проекто- устав на борсата.
7. учредителите разработват правилник на борсова търговия.
8. разработване на проекто-правилник за арбитражния съд
9. насрочване на УС на бъдещите акционери на борсата, които са записали акции. Акционер в стоковата борса не може да притежава пряко или чрез свързани лица повече от 5% от нейните акции. Стоковата борса издава само поименни акции с право на 1 глас.
Органите на управление на стоковата борса са ръководни, изпълнителни и помощни.
Ръководни органи на борсата са: Общото събрание на акционерите и общите събрания на членовете на борсовите кръгове. Изпълнителни органи на борсата са съветът на директорите на борсата и председателите на общите събрания на членовете на борсовите кръгове. Помощни органи са постоянните и временните комисии на членовете на борсата.
Видове борсови членове
В световната практика се делят на 2 групи- основни и асоциирани.
@ Основните членове са учредителите на борсата като институция.
@ Асоциирани – не са учредители, а са допълнително включени.
И учредители и всеки конкретен асоцииран член имат определени права и задължения, които биват имуществени и неимуществени.
Имуществени права са:
@ Право на участие в капитала на борсата
@ Право на ликвидационен дял
@ Право на безплатна информация - ценова и прогнозна
@ Право на обезщетение за всички нанесени им щети от ръководството
@ Право да търсят неустойки и глоби от др. членове поради неуредено задължение
Неимуществените права са:
@ Право на участие в Общото събрание с право на глас
@ Право на участие в управленските органи на борсата
@ Право на достъп до информацията и документите
@ Право на проучване дейността на определен член
@ Право да изисква отмяна на Общото събрание на борсата
Имуществени задължения са:
@ Всеки акционер да определи срок за внасяне на 100 % от стойността на закупените акции
@ Ежегодно да внасят членски внос
@ Точно и в определен срок да погасяват определени възникнали стокови и парични задължения от осъществени борсови сделки
@ Да поддържат изискванията на борсата за маржин
@ Да участват във формирания гаранционен фонд
Неимуществените задължения са:
@ Да спазват устава и правилата на борсата
@ Да участват в Общото събрание на борсата
@ Да бъдат коректни спрямо клиентите
@ Да спазват утвърдените форми и стандарти на документите чрез които се оформят борсовите сделки и поръчки
Тема 4.Борсови посредници
Брокерът е основен елемент на борсовия механизъм, но той не е елемент от организационната структура на конкретната борса и не е част от нейния персонал. Брокерът е абсолютно независим по отношение на борсата макар да е нает от някой неин член. За успешната работа на брокера на борсата той трябва да има следните компетенции:
1. добре да познава активите , които се явяват обект на сделката;
2. да знае правилата за търговия на борсата;
3. да умее да прогнозира тенденциите в борсовата търговия;
4. да намира най-правилен подход към клиентите, които представлява на борсите;
5. да определя доходността от сделките, в които участва;
Борсовият посредник може да се разглежда като частен случай на общата категория търговски посредник. Борсовото посредничество възниква още с първите борси. В началото то се свежда само до свързването на купувачите и продавачите на борсовия под. По това време на брокера е забранено със закон да сключва сделки и задачата му е била да ускори оборота на борсовите сделки чрез скоростно намиране на съответен контрагент за получените поръчки и своевременно свързване със заявителя им. Този вид борсови посредници се наричат маклери и притежават изключителното право да посредничат при сключване на борсови сделки. Маклерите в миналото често са били държавни чиновници, ползващи се с обществено доверие и изпълняващи нотариални функции. Свободните брокери, наречени свободни маклери се появяват на борсите в Европа през първата половина на 19 век, те обединяват в едно търговеца и посредника, наричайки себе си комисионери и започват конкурентна дейност с официалните маклери. Те имат право да сключват сделки на борсата от свое име и за чужда сметка. Постепенно започва бурно утвърждаване на комисионерите , съчетано с професионализацията на борсовия посредник. Налага се и трайна тенденция към концентрация на комисионерските или брокерските къщи. Официалните функции на брокерите са свързани с оказване на различни услуги на клиентите, а именно:
@ приемане и изпълнение на поръчки на борсовия под,
@ внасяне на депозит по откритата маржин сметка,
@ водене на отчетност
@ предоставяне на информация за състоянието на борсовия и извън борсовия пазар
@ консултиране на клиентите и др.
Отношенията между брокера и клиентите възникват по инициатива на последните но брокерът не трябва пасивно да чака контакт с потенциалните клиенти. Основният канал, с помощта на който, брокерската къща може да привлече клиенти за сътрудничество е рекламната кампания. Всички борси по света и техните регулиращи органи предявяват определени изисквания към участниците в борсовата търговия, като тези изисквания са най-стриктни към борсовите посредници на фондовите борси.
Видове борсови посредници
Според обхвата на представителната власт, която посредниците получават от своите възложители По този критерий борсов посредник, който встъпва в борсовите операции от свое име и за своя сметка се нарича дилър. Той може да бъде само юридическо лице, което притежава лиценз за такъв тип дейност. Към правата на дилъра за отнасят сключване и финализиране на борсови сделки, консултиране на клиенти, получаване на информация за тяхното финансово състояние и др.
Друг вид посредници са брокерите – сключват сделки от свое име за чужда сметка.
Според функциите, които изпълняват в борсовата търговия борсовите посредници биват:
Търговци на пода – такива са дилъри или маклери, осъществяват сделки от свое име и за своя сметка и имат право на самостоятелно осъществяване на котировки на стоките.
Комисионни брокери - имат основна функция да посредничат при осъществяване на сделки на клиенти, които нямат право на пряка търговска дейност на борсата. Комисионните брокери нямат право за самостоятелно котиране на цените, а имат задължение точно да изпълняват нарежданията на клиента, които са документирани в специална борсова поръчка.
Служебни брокери – назначават се от управителните органи на борсата и задължението им е да подпомагат брокерите на членовете на борсата в пикови моменти. Служебните брокери контактуват с брокерите на членовете и от тях получават поръчки за изпълнение. За да бъде назначен служебен брокер дадено лице трябва да притежава висше икономическо или юридическо образование и лиценз за брокерска дейност. На тези брокери се издава удостоверение от съответната борса.
Специалисти - борсови посредници, които се специализира в търговията със строго определени стоки или ценни книжа и за осъществяване на точно определени сделки. Те съчетават функции на дилъри и брокери. Един специалист трябва да има правоспособност на дилър да е одобрен от управата на борсата и да притежава необходимите средства по маржин сметката. Специалистите само котират цените на стоките.
Джобъри – възприемат се като търговци на едро, които търгуват с големи количества стоки и контактуват пряко с членовете на борсата. Основната им задача е да съдействат за сближаване на търсенето и предлагането на борсовия пазар и достигането на равновесна цена. Присъствието им на борсата създава условие за монополизъм, затова управлението на борсата регулира джобърите.
Тема 5 Борсов кръг:мястото където протича борсовата търговия.Има специални места където се сключват борсовите сделки по време на борсовите сесии .На територията има няколко борсови кръга.Всеки един е предназначен за търговия с точно определени стоки.При борсовият кръг всички участници са разположени на едно равнище ,а при борсовата яма е налице амфитеатрално разположение.Брокерите се подреждат на стъпала в кръгообразна форма,като всяко стъпало означава месеца на доставка на контракта.Това улеснява сделките при борсовата сесия.Всеки борсов кръг има собствени членове и органи за самоуправление(комисии,комитети).Пълен член на борсата е търговец или фирма членуваща във всички борсови кръгове.
Елементи на борсовата търговия:борсовия кръг,КК,брокерска къща и котировъчен комитет.
Клирингова къща:основно звено на борсовата търговия-без нея няма сделки,правен и стопански обект.самостоятелен данъчен субект,който изготвя самостоятелна отчетна документация и може да участва като страна по сделки и съдебни спорове.
КК е акционерно дружество,функционира самостоятелно на борсата и има определена величина на капитала.Изпълнява функциите на банка,която обслужва осъществените борсови сделки на точно определена борса.Всеки член на борсата трябва да е член и на КК като закупи определен брой акции емитирани от нея.Всеки член да е във формирането на гаранционен фонд да декларира съгласието си всички борсови сделки да разплаща чрез КК.
Основни функции на КК:1/гарантиране на борсовите сделки посредством маржиране.2/формиране на резервни капитали които тя използва когато даден КК клиент не може да покрие поетите от него задължения.резервните капитали се формират от таксите които се заплащат от клиринговите членове,а също и заплатените неустойки..Гаранционният фонд е да покрива неизплатени задължения на клирингов клиент,изпаднал в несъстоятелност или фалит.КК използва в този случай не само вноските на този клиент, но и тези на другите членове.При напускане на член внесените суми се съхраняват още 9 месеца.3/счетоводно отчитане на всеки борсов член.КК открива сметка на всеки един и чрез тях отразява възникналите вземания/задължения на всеки един участник в борсови сделки..В края на работния ден се изработват 2 вида отчети за продажбите и покупките.КК осъществява ревизия на всеки един неин член и установява взаимната задлъжнялост между членовете на КК.5/управление на риска.2 аспекта:а/всекидневно съблюдаване на изискването за минимални парични средства по маржин сметките;б/КК е задължена да извършва анализ на платежноспособността и ликвидността на всеки клирингов член.Анализът се основава на счетоводно документиране,което съхранява КК.Показателите за финансовото състояние на всеки член се съпоставят със заетите от него позиции на борсата.Ако е в лошо състояние КК въвежда общи позиции,държани от няколко КК члена.КК може да закрие своите позиции на КК член,а също може да разсрочи във времето заетите позиции,докато членът се стабилизира.По този начин КК управлява и разпределя риска от борсовите сделки.
Брокерската къща:не е елемент от структурата на борсата,но е много съществено звено от механизма на борсовата търговия.Тя е самостоятелен юридически субект,който може да приеме статута на АД,ООД,СД или ЕТ.БК се изгражда от който е закупил акции и е придобил брокерски места на дадена борса,на която той акредитира свои брокери.Финансовите взаимоотношения на БК с борсата не са преки,а чрез КК.Взаимоотношенията между ръководителя на БК и брокерите се оформят юридически с трудов или граждански договор.Крупните финансово силни компании клонят към наемане на брокери на трудови договори,а младите компании предпочитат наемане на граждански договор.БК гарантира в определена степен на брокера ангажименти по свое усмотрение.
Котировъчен комитет:е елемент на организационното-управленческата структура на борсата.Възприема се като звено(отдел),чиято основна задача е да набира информация за цените на различни стоки в различни точки на страната и света.Анализира събраната информация и на тази база определя минимални и максимална граница за движение на цената на всяка борсова стока на всяка борсова сесия.
Тема 7
Борсова поръчка:е вид нареждане от клиента до избрания от него брокер за осъществяване на покупка/продажба на определени стоки (ценни книжа) при конкретни условия.
Основни елементи:
• Фирмен знак и седалище на клиента
• Вид на нареждането покупка или продажба
• Наименование на стоката
• Количество на стоката
• Срок за осъществяване на поръчката
• Цена или граници на движение на цената по която следва да се осъществи сделката
Срокът и цената може да не фигурират в някои поръчки,а да се подразбират от наименованието им.Всяка борса сама определя формата,съдържанието и разположението на реквизитите в една борсова поръчка.Стремежът е да се изработват стандарти на поръчките,които са възприети в световната борсова търговия и създават условия за електронна обработка на информацията.
3 основни функции:
1/информационна-поръчката отразява интересите на клиента,т.е. указва каква позиция желае да заеме в борсовата търговия.
2/доказателствена-поръчката е документ,съдържащ информация чрез която се определят отговорностите и задълженията на всяка от страните,участващи в сделката.Тя е и основание да се търси имуществена и наказателна отговорност от виновните лица-има юридическа сила.Документът важи при съдебни спорове.
3/заповедна-изискванията на клиента,отразени в борсовата поръчка – брокерът трябва безусловно да изпълни.
Класификация на борсовите поръчки:според различни признаци:
А.според начина на търгуване:
а/поръчки за присъствено търгуване(с посредник на живо)
б/поръчки за електронно търгуване
Б.в зависимост от срока на изпълнение
а/дневна
б/седмична
в/месечна
г/годишна
В.в зависимост от вида на борсовата сделка
а/поръчки за търгуване на спот пазара-класически борсови сделки
б/поръчки за търгуване на срочна борса-срочни борсови сделки
Г/според предоставената свобода на борсовия посредник
а/неограничени поръчки,клиентът изцяло се предоверява на избрания от него брокер-дава му пълна свобода на действие
б/лимитиращи поръчки-клиентът има резерви към избрания брокер и се опитва да защити интересите си,определяйки граници на цената и времето за търгуване на поръчката
Д/според конкретното съдържание-най-съществения признак за класифициране на поръчките
а/пазарна поръчка-дневна и неограничена,тук се посочва само актива и неговото количество,без цена и срок.названието й означава,че се търгува в деня на регистриране на борсата и по цената,валидна за този борсов ден.най-популярни поръчки
б/фиксирана поръчка-фиксира се цената по която да се осъществи сделката или срока за осъществяването й.
в/спешна поръчка-клиентът използва моментите веднага след отваряне или непосредствено преди затваряне на борсата.
г/отворена поръчка-валидна до получаване на друг вид поръчка.Вида и количеството на активите,без да са зададени цена и срок за изпълнение.
д/стоп поръчка-преустановява действието на друга поръчка подадена преди нея
е/поръчка отстъпване/предаване-свързана е с различна отговорност,избрания от клиента брокер може да отстъпи поръчката на друг брокер.
ж/разпределена поръчка-за големи количества стоки,разпределя се във времето на отделни части,за да се реализира по цена защитава интересите на клиента.
з/купи стоп нареждане или продай стоп нареждане-определят се границите на цената,до която се купува,цената под която не трябва да се пада при продажба.
Движение на борсовите поръчки:тръгва от клиента,който я предава на брокерска къща,брокерът като член на борсата я внася в регистрационната система на борсата,ако борсата има КК се изпраща съобщения до нея.регистрационната система класира/подрежда поръчките,които ще се търгуват на борсовия кръг и ги подава на котировъчния комитет-който, определя кои поръчки ще се търгуват за деня.След това ги внася в борсовия кръг,където се търгуват по време на сесия.,следва обратна информация-достига до клиента и той изпълнява задълженията си по покупко-продажбата на стоката.
а/пазарни-поръчки за покупка или продажба на определено количество ценни книжа,които се изпълняват по най-добрата насрещна цена в момента на въвеждането им.
б/лимитирани- поръчки за покупка или продажба на определено количество ценни книжа по посочена лимитирана цена.Според валидността си:моментални,валидни за деня и валидни до отмяна.
Тема 8 Борсова сделка – начина по който :
1/се сменя статута на собственост върху материално-веществените и финансови активи.
2/прехвърля и разпределя риска съпътстващ сделката
3/гаранцията по кой начин се осъществява
4/финансовите разплащания между участниците
Колкото е по-голям риска толкова е по-доходна е сделката.
Класическа борсова сделка-реални доставки,целят реализиране на активите в определен срок,не по-дълъг от месец,ниска степен на риск,стандартизация и унификация на условията по сделките,индивидуално се определят обектите на търгуване,количеството,цената,срокът и условията на доставка.
Видове:спот,промпт,флотан,фоурдни.
Спот:-незабавна доставка,веднага след сключване на сделката-още същия ден,стоката да се отправи към купувача.Нисък риск,ниски доходи.
Промпт:доставка до 14 дни,нисък риск,нисък доход.
Флотан:-2 варианта:1/ стоката е натоварена на кораб и той е в открито море
2/стоката се товари на кораб който още не е отплувал
И в двата случая сделката се извършва с документа за собственост върху стоката –коносамент чрез джиросване .
Фоурдна:покупко-продажба на стоки,валута,ценни книжа в определен момент в бъдещето по цената договорена при сключване на сделката.обикновено срокът е от 3 месеца до 1 година,има изключение 2 години.Пазарът на краткосрочните фоурди е по-ликвиден.Фоурдният контракт е частично стандартизиран,условията подлежат на конкретизиране от страните по сделката.Дълъг срок,стоката не е произведена,но трябва да е в наличност при падежа на сделката(„сделки на зелено”).Борсата не гарантира изпълнението им-високо рискови.Предимство е ,че са ниско разходни в момента на сключване.
Срочни:стоки.валута,ценни книжа по утвърдени цени/курсове-определени по време на сключване3 на договора.Доставка за по-късен период-няколко месеца.2 цели:1/реално доставяне на активите; 2/ спекулативна с цел печалба от благоприятното изменение на цените ,покупко-продажба на финансови права,над 90% от сделките са такива.Стандартизирани документи,актива,цената,количеството,срока,падежа,стъпката на движение в цената;почти анонимни отношения между купувач и продавач посредник задължително е Клиринговата къща-всяка от страните може да излезе от сделката преди падежа без да иска разрешение от другата страна.Закрива сделката с обратна (офсетна) операция с КК.Чрез срочните стокови борси се разпределя риска между участниците ,което е тяхно предимство.
Фючърсни и опционни сделки:стоки,валута,ценни книжа по твърди цени,определяни по време на сключване на договора,доставката е за по-късен период няколко месеца.
Разликата между срочни и класически сделки е :срочните строго унифицирани и стандартизирани на всички документи по сделката.
Тема 9 Фючърсна сделка:безусловни срочни сделки които се сключват за реализирането на печалба от изменението на цените на базовия актив на фючърсния пазар през периода от сключване на сделката до изпълнението й.Нямат за цел реална доставка,но не изключват и такава възможност.Страните поемат безусловно задължението да я изпълнят в определен от договора бъдещ период по условията договорени при сключването,независимо от пазарната ситуация в момента на изпълнението.
Основни предпоставки са :1/високи рискове при производството-производителите да сключват такива сделки да защитят интересите си;2/високата нестабилност на пазарите и цените по които се придобиват ресурсите;3/високата нестабилност на паричните пазари и на лихвените проценти по кредитите;4/възможността за извличане на спекулативна печалба.
Условия за успешна фючърсна борсова търговия са:1/изграждане на КК и подходящ механизъм на разплащане между участниците;2/система за финансово гарантиране(маржиране);3/съответна документация и правила за търгуване.
Обекти по фючърсните сделки са:1/материалните активи отговарящи по на следните условия:единиците в стоките,които ще се търгуват да са хомогенни и еднородни;търсенето и предлагането да са в големи обеми;да има нестабилност в търсенето и производството;стоките да притежават свойството трайност.3/финансови активи;4/валута;5/деривати.
Субекти по фючърсните сделки са:2 групи: хеджори и спекуланти.
Хеджорите са тези субекти които се включват във фючърсните сделки,за да защитят определена цена на ресурсите.
Спекулантите участват,за да натрупат огромни спекулативни печалби.
Хеджорите продават риска,а спекулантите го купуват и влагат рисков капитал.
...
Прочетено: 3308 пъти
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |
Международни стокови борси
-
- Глобална котка-идиотка
- Мнения: 29946
- Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
- Репутация: 58101
- пол: Жена
Международни стокови борси
Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!
Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!
Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!
-
- Подобни теми
- Отговори
- Преглеждания
- Последно мнение
-
-
Европейските и азиатските борси последваха срива на Уолстрийт
от Mozo » вт мар 11, 2025 12:29 » в Любопитни новиниИндексите на фондовата борса в Токио се понижиха и днес, макар и да изтриха част от по-големите си загуби по време на търговията, на фона на... - 0 Отговори
- 30 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
вт мар 11, 2025 12:29
-
-
-
Сериозен спад на световните борси заради Nvidia и митата
от Mozo » пет фев 28, 2025 12:26 » в Любопитни новиниПовечето от индексите на Нюйоркската фондова борса на Уолстрийт регистрираха значителни понижения снощи. Основна причина за това бяха акциите на... - 0 Отговори
- 38 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
пет фев 28, 2025 12:26
-
-
-
Европейските борси тръгнаха нагоре след изборите във Великобритания
от Mozo » пет юли 05, 2024 13:08 » в Любопитни новиниИндексите на водещите европейски борси се повишиха на фона на резултатите от изборите за членове на парламента във Великобритания, предаде Си Ен Би... - 0 Отговори
- 37 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
пет юли 05, 2024 13:08
-
-
-
Европейските борси потънаха отново след влизането в сила на митата
от Mozo » ср апр 09, 2025 12:51 » в Любопитни новиниЕвропейските борси потънаха отново в началото на днешната търговия, след като влязоха в сила мащабните реципрочни мита на Доналд Тръмп, включително... - 0 Отговори
- 22 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
ср апр 09, 2025 12:51
-
-
-
След кошмарното начало на седмицата: Какво се случва на световните борси?
от Mozo » вт апр 08, 2025 11:59 » в Любопитни новиниОсновните индекси на европейските борси се повишиха в днешната сутрешна търговия, обръщайки посоката след четири поредни дни на загуби, поради... - 0 Отговори
- 9 Преглеждания
-
Последно мнение от Mozo
вт апр 08, 2025 11:59
-