Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Сравнение теориите на Джон Лок и Томас Хобс относно естес...

Безплатни реферати, доклади, есета, анализи и всякакви теми свързани с политологията и политиката.
Сравнителна политология, политическа философия, международни отношения, политическа икономия, публична администрация, държавна политика, национална сигурност, авторитаризъм, консерватизъм, анархизъм, демокрация, диктатура, комунизъм, консерватизъм, пацифизъм, милитаризъм, социализъм, теокрация, тоталитаризъм, фашизъм.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295296
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365073
Местоположение: Somewhere In Time

Сравнение теориите на Джон Лок и Томас Хобс относно естес...

Мнение от Mozo »

Сравнение теориите на Джон Лок и Томас Хобс относно естественото

Теориите на Томас Хобс и Джон Лок имат много близка структура. Тяхна основа са наличието на естествено състояние, обществен договор, избирането на суверен и създаването на гражданско състояние. Но именно в различното разглеждане на тези компоненти се намира и основната разлика между двете теории. Тази на Хобс е авторитарна, насочена към едноличното управление. Докато Лок развива своите идеи към една по-либерална политика и поради това той не случайно е смятан за един от основателите на либерализма. Естественото състояние е основен фактор и в двете теории.
Природата, според Томас Хобс, е създала всички хора по земята равни по физически и умствени способности. Това заедно със свободата на човека да прави всичко, което сметне за добро в постигането на целите си, е основата, на която се гради естествената среда при Хобс. Естественото право е свободата, липсата на външни пречки. Позовавайки се на него, човекът намиращ се в естествено състояние може да пожелае всичко, което е основният проблем подбуждащ неспирни конфликти между хората. В това състояние на равенство няма несправедливост, поради липсата на обща власт, която да определи закони. Естественото състояние е наречено просто от Хобс „състояние на война на всеки срещу всеки”. В тази среда на недоверие между хората логично няма развитие. Отглеждането на каквото и да е било става безсмислено, защото рано или късно ще дойде някой или някои, които на сила ще му отнемат всичко. Както и нападателят ще бъде настигнат от същата участ. В естествено състояние хората постоянно придобиват и губят имоти. В тази среда, според Хобс, не може да съществува собственост. Освен липсата на собственост Хобс отбелязва и липсата на нравственост сред хората в естествено състояние. В своя обществен живот хората изпитвам само страдание, поради постоянната си нужда да бъдат въприемани от околните така, както те самите се възприемат. В следствие от това Хобс намира в природата на човека „три главни причини за свада. Първо, съперничество; второ, недоверие; трето, желание за слава”. Тези три причини са основата на насилието в естественото състояние. Страхът на хората за живота си или желанието им за мир е това, което ги подтиква към бягство от естественото състояние. С помоща на разума си човекът открива подходящите условия за мир – естествените закони.
В теорията на Джон Лок естественото състояние е „състояние на пълна свобода”. Тази свобода е ограничена от естествения закон, чиято основна идея е самосъхранението и съхранението на човечеството. В естественото състояние има равенство между хората и никой не притежава повече власт другите. Състоянието на пълна свобода не е състояние на всепозволеност. Хората нямат правото да унищожават себе си или някой друг, освен при определени обстоятелства – когато някой престъпи естествения закон. От тук следва и основното право на хората в естествено състояние. Всеки отделен човек е съдия и изпълнител на присъдите. Едно наказание е справедливо, когато то отговаря на нарушението, което е извършено. За съжаление хората често са пристрастни и умишлено отежняват или смекчават наказанието. Именно този човешки недостатък е реална предпоставка за възникването на състояние на война. При Лок, за разлика от Хобс, състоянието на война не е свързано само с естественото състояние. Състоянието на война е употреба на сила без правото на това. За Лок то е реално опастност както за естественото състояния, така и за гражданското. Средствата, с които раполагат хората в естествено състояние трудно биха могли да прекратят една война. Това е причина за възникване на гражданско състояние. Въпросът за собствеността в естествено състояние е друга разлика в идеити на Лок и Хобс. За Хобс наличието на собственост е немислими, докато Лок е на абсолютно противоположното мнение. Хората живеят от благата на земята, които се явяват общи за всички. Основният фактор за собствеността е трудът. Човек притежава толкова, колкото може да обработва. За придобиването по такъв начин на собственост не се изисква съгласие на другите. Размерът на собствеността естествено бива ограничен. Човек има право на толкова собственост, колкото да не се получава натрупване. За Лок собствеността не е само материално благо, тя е също и живот и свобода. Замяната на нетрайните с трайните блага на земята довежда до натрупване при някои хора, което е натрупване на имущество без нарушаване на естествения закон. Последица на това е появяването на богати и бедни. Невъзможността да бъдат защитени богатствата посредством естествения закон и неспособността на хората в естествено състояние да спрат състоянието на война са причините за възникването на гражданско състояние.
Прочетено: 3347 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Политология, политика”