Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Сравнение на уеб браузери под Линукс

feed Всякакви програми и проблемите свързани с тях.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Shaker »

Pale moon използва стар код от Mozilla Firefox. Отделно енджинът Goana е базиран на Gecko, а той е доста стар. Абсурдно е уеб разработчиците да се съобразяват с този браузър и да го поддържат. Не е рентабилно. Даже като чета в интернет, май един човек го поддържа. Плюс това, уеб стандартите са доста променени, а Pale Moon изостава. А колкото до следенето - отвори линка, който дадох по-рано и виж.
Отделно за поверителност. Като се логваш във Facebook, Google и Microsoft - край с анонимността. Даже и тук в Камината е наблъскано с тракери, които те следят.
Ето и пример от Камината:
Изображение
Прочетено: 1250 пъти
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11160
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40460
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Валсо »

Аз затова си харесвам Водната лисица - кодът е базиран на кода на огнената, но променен да съдържа всякакви блокажи на проследяване и т.нар. дигитални отпечатъци, предотвратява влизането на копачки и др. Плюс немалък брой Къстъмизаций, които някога бяха възможни в огнената само с добавки, тук си ги има вградени като Опций. И поддържа всички най-нови добавки, които огнената версия 82 поддържа (Waterfox е базирана на Firefox 68, която версия 68 вече не поддържа повечето от най-новите добавки). Отделно и uBlock Origin също блокира проследявания.
Хем сигурност, хем правя с външния вид почти каквото си поискам (с малки изключения).

Изображение
Nikola_
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 945
Регистриран: вт яну 16, 2018 12:16
Репутация: 7445
пол: Мъж

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Nikola_ »

Pale moon използва стар код от Mozilla Firefox
Не е вярно, кода не е стар, развива се постоянно колкото могат.

Отделно енджинът Goana е базиран на Gecko, а той е доста стар
И?

Абсурдно е уеб разработчиците да се съобразяват с този браузър и да го поддържат.
Никой не ги кара насила.

Даже като чета в интернет, май един човек го поддържа.
Това е вярно + няколко разработчика в свободното си време.

Плюс това, уеб стандартите са доста променени, а Pale Moon изостава.
Днес уеб стандартите се налагат от google точка

А колкото до следенето - отвори линка, който дадох по-рано и виж.
Този линк какво трябва да покаже. Ти прочете ли го. Някога имал ли си работа с pаle moon?

Даже и тук в Камината е наблъскано с тракери, които те следят.
Вярно е. Но в сайта на pale moon няма тракери. В този на MS Edge има ли?
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Shaker »

1. Развива се, но прекално бавно. Разбирам, това е проект с отворен код и уважавам трудът им.
2. И? Няма да ти се отварят сайтовете нормално и няма да работят много неща. След време - още повече.
3. Значи първо пишеш "Другите сайтове 99% не се оптимизират за pаle moon.", а после "Никой не ги кара насила.". Последно?
4. Тук няма какво да отговарям.
5. Къде пише, че уеб стандартите се налагат от Google? Източник? Тук пише друго - https://www.w3.org/Consortium/Member/List
6. Да, прочетох го. Е, и? Влизаш в Камината и Google те налазва. Ако имаш акаунти във Facebook, Google, Microsoft, Twitter и т.н. - все тая :lol:
6. По отношение дали съм използвал Pale moon - да и го разкарах след като видях, че нищо съществено не предлага спрямо останалите. Отделно е тромав и несигурен.
7. Сайтът на Ръбчо има много тракери - факт, ама те се блокират с добавка или от настройките на браузъра.
Nikola_
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 945
Регистриран: вт яну 16, 2018 12:16
Репутация: 7445
пол: Мъж

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Nikola_ »

3. Значи първо пишеш "Другите сайтове 99% не се оптимизират за pаle moon.", а после "Никой не ги кара насила.". Последно?
Товa не зависи от мен, нито от pale moon.

Къде пише, че уеб стандартите се налагат от Google? Източник?
В прав текст вероятно никаде не го пише, но погледни какъв дял имат хромираните и прецени дали някой друг може.
Практически само firefox е нехромиран или полу хромиран.

Да, прочетох го. Е, и? Влизаш в Камината и Google те налазва. Ако имаш акаунти във Facebook, Google, Microsoft, Twitter и т.н. - все тая :lol:
Това не го разбирам, мислиш че през pale moon ще ти гепят регисрациите? Не мисля че може да стане, не и по-лесно от другите.

7. Сайтът на Ръбчо има много тракери - факт, ама те се блокират с добавка или от настройките на браузъра.
Мжеш да блокираш само някои неща, повечето, но не всички, в подобни сайтове има страшни дивотии.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284538
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Mozo »

Камината била "наблъскана" с тракъри, ало? Това са шибаните реклами на Гугъл, нищо повече. Ако искате да ги спра и да ми плащате разходите, става ли? Не е сложено нищо допълнително, което да ви следи. В момента, на който сложиш банер на Гугъл, се появяват и онези агенти, не се слагат от мен или от някой друг, идват си автоматично, така че никой нищо не е наблъсквал.

Шейк, в последно време си станал доста агресивен, но НИКОГА не съм казвал, че PM е най-добър. Напротив, абсолютно винаги съм казвал, че е бавен, но за мен е идеален, защото ми дава свобода за външиня вид. Значи едни хора могат да защитават разнообразието при Linux, но не могат да защитават разнообразито при браузърите или техния външен вид? Странно :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11160
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40460
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
вт ное 10, 2020 20:21
Камината била "наблъскана" с тракъри, ало?
Става въпрос за вгражданията на постове от Фашистбук и от Твитър. Когато постнеш линк от някой от двата сайта и си включил блокирането на проследяване, не ти се показва преглед на линка, а пише нещо от рода на (преведено от мен по памет) "функцията не работи, моля изключете защитите от проследяване". Та това се има предвид под "наблъскана с тракъри". Не бих се изразил с точно думата "наблъскана", но си има проследяващи неща, не може да се отрече.

А иначе адблокърът ми е изключен за камината и когато има реклами, си ги показва. Което напоследък е все по-рядко. :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284538
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Mozo »

Това е функция на phpBB и не зависи от мен. Ся и платформата да сменям, щото не можете да си гледате линковете [-(
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11160
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40460
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
вт ное 10, 2020 20:56
Това е функция на phpBB и не зависи от мен. Ся и платформата да сменям, щото не можете да си гледате линковете [-(
Мен лично не ме грее, че не се виждат вгражданията. Винаги мога да цъкна "цитат" и да отворя линка в нов таб, така че за мен това не е проблем. Аз просто изясних какво се има предвид под "бъкана с тракъри". :roll:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284538
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Mozo »

Така де, то няма нито един, който да е мой, но иначе е "бъкана"...
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1017
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
вт мар 12, 2024 15:33
Mozilla, Google, Microsoft и Apple разработиха тест за измерване на производителността на браузърите, наречен Speedometer 3.0:

https://browserbench.org/announcements/speedometer3/

Ами да се изтестваме тогава.
За теста браузерите са изцяло с изключени добавки.

Изображение

Изображение

Изображение

Какво се случва с Firefox?? Този браузер става все по-зле, за сравнение Edge дето е фрашкан с допълнителна функционалност е по-бърз. За Chrome да не говорим.

--------------------
П.С.
След включването на добавките, които ползвам:

Изображение

Изображение

Firefox и на добавки не носи и му пада драстично производителността.
Уникално зле... :shock:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284538
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336044
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сравнение на уеб браузери под Линукс

Мнение от Mozo »

Той винаги си е бил така, но не е "уникално зле". За мен уникално зле са всички хромоподобни и не ми вършат работа. Нека са маргинално (на съвременен хардуер) по-бързи, но като не предлагат нищо, просто не стават. Бързината не е всичко, тъкмо напротив :съгласен:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Софтуер”