Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Пицата

Раздел за всички видове пици.
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Пицата

Мнение от Kotkata68 »

Изображение
Повечето хора вярват, че пицата е открита от италиянците. Това схващане обаче е грешно, тъй като можем да проследим корените на пицата до древни времена. Въпреки че, няма археологически доказателства, известно е че още във Вавилон, Израел, Египет и други древни култури от средния изток са приготвяли плосък, неподквасен хляб, които се е изпичал в пещ. Хлябът е приличал много на запазените и приготвяни и до днес пити. Знае се още че древните средиземноморски народи като гърците, римляните и египтяните са яли хляб, подправен със зехтин и различни подправки.
Ако питате италиянците от Неапол обаче, то те ще ви разкажат една по-друга история.
За тях има само две истински пици "Маринара" и "Маргарита". Маринарата е най-старата пица и е гарнирана с домати, риган, чесън, зехтин и босилек. Името й идва, не както повечето хора смятат, поради това че в нея има морски дарове, а защото това била храната, която рибарите ядяли при завръщането си вкъщи от плавания в залива на Неапол.


Колкото до Маргаритата, в нея за първи път се използвало сирене и се вярва, че някъде през 1800 година италиянски пекар на име Рафаеле Еспозито "сътворил" три различви вида пици за едно кралска визита. Според историята италиянския монарх крал Умберто и неговата съпруга кралица Маргарита били на посещение в района. За да ги впечатли и да засвидетелства своя патриотизъм Рафаеле избрал да гарнира едно от своите творения със
Изображение
храна, която според него най-добре би символизирала цветовете на Италия: червени домати, бяла моцарела и зелен босилек. Кралските особи били толкова възхитени, че новината за това ястие бълрзо се разчула и то скоро започнало да се прави навсякъде из страната, а пицата, която станала любима на кралицата, била кръстена естествено на нея.
В Неапол предпочитат основата на пицата да е мека и еластична, докато в Рим я предпочитат тънка и хрупкава.

Основа и печене

Тестената основа, която се използва при приготвянето на пица се нарича кора. Тя може да бъде с различна дебелина от по-дебела, до съвсем тънка. Това зависи както от личните предпочитания на приготвящият я, така и от начина й на разточване.
Печенето също варира според възможностите, някъде я пекат в обикновенна фурна, докато други избират за това пещ, като принципно последната е за предпочитане.
В домашни условия естествено се пицата се приготвя най-вече във електрическа фурна.

Ето и нашата рецепта, с която ще направите тесто достатачън за две 30.5 сантиметрови пици. Няма да са ви необходими никакви кухненски роботи, ще са ви нужни само ръцете ви. Освен това ще ви трябват голяма купа за смесване, измерителна чаша, измерителни лъжички, голяма дървена лъжица и домакинско фолио, както разбирасе и необходимите продукти.
Добре е да имате и домакинска хартия подръка. Когато започнете с приготвянето на тестото за пица, ще откриете, че непредвидените прекъсвания за търсене на някои продукт или съд са
Изображение
излишни и неприятни.

Ето и съставките:

2 1/4 ч.л. суха мая
1 1/2 ч.ч. топла вода (около 43-46 градуса)
4 ч.ч. брашно за хляб
1 1/2 ч.л. сол
2 с.л. зехтин
1 с.л. захар

допълнително брашно
допълнително зехтин

1. Изсипете топлата вода в купата за смесване. Добавете захар и разбърквайте докато напълно се разтвори.

2. Добавете маята и разбърквайте внимателно докато и тя се разтвори. Оставете настрана за 10-тина минути, така че маята да се "активизира".

3. Текстурата ще стане като "пяна" с балончета по повърхността и със специфичния аромат на мая. Добавете солта и зехтина и отново разбъркайте докато съставките се размесят добре.

4. Добавете чаша брашно и бъркайте докато се разтвори напълно.
Изображение
5. Добавете втора чаша брашно и бъркайте до получаването на гладка смес.

6. Добавете и третата чаша и продължете да бъркате. Сега тестото трябва да е вече доста гъсто.

7. Добавете и последната чаша от брашното и с помощта на ръцете си започнете леко да месите докато брашното попие в тестената маса.

8. Може да ви се наложи да добавите допълнително брашно от време на време, за да не бъде тестото прекалено лепкаво докато работите с ръцете си. Бъдете търпеливи в тази част.

9. Когато и четвъртата чаша е абсорбирана извадете тестото от купата и го поставете на набрашнена повърхност за да го месите. Тестото трябва да месите за около 10-12 минути и то интензивно, докато получите гладка, еластична и мека топка тесто малко по-голяма от грейпфру. По-добре е тестото да е месено в повече, отколкото да не е доомесено, тъй като тогава основата няма да стане такава, каквато я искаме.

10. Сега леко намазнете топката със зехтин и я поставете на дъното на голяма купа за бъркане също намазана от всякъде отвътре със зехтин. Запечатайте я с домакинското фолии и оставете на топло място (например изключена фурна загрята предварително на 25 градуса).
Изображение
Тестото трябва да бухне необезпокояване за 60-75 минути и да увеличи обема си поне 2 пъти.

11. Извадете тестото от купата и срежете наполовина с нож.

12. Вземете всяка част от тесто поотделно и я "потупайте" върху съвсем леко набрашнена повърхност, за да изкарате образувалия се в нея въздух. Оформете с помощта на ръцете си топка. Омесете леко отново.

Оттук нататък имате два варианта. Първи вариант продължавате с правенето на пица:

13. Принципно повечето теста трябва да втасат още веднъж. Оставяте ги отделно в покрити купи за около 15-20 минути (в зависимост от рецептата времето може да е и 1 час), за да бухнат на стайна тепмература. В тази рецепта няма нужда да го правите.

14. Тук трябва да работите с тестото на стайна температура и да разточите всяка топка на кръг с дебелина 1 см, с диаметър около 35 см. Поставете разточеното тесто в тава за пица, оставете да си почине за 5-10 минути и покриите със избрания от вас сос и гарнирайте.
Изображение
15. Печете в предварително загрята фурна (загрявали сте я 10-15 минути на 220-250 градуса) и я печете около 12 минути на тази температура, на средното ниво на печката.

Втори вариант оставяте или замразявате тестото за следваща употреба:

13. Поставяте в торбички подходящи за целта (зип-торбички или с други думи такива, които плътно се затварят). Във всяка торбича сипете по мъничко зехтин, така тестото няма да изсъхва и ще остане еластично, а и ще можете по-лесно да го извадите. Нормално е тестото да продължи да втасва докато не достигне една по-ниска температура или не се замрази, това е ДОБРЕ стига да тестото да не преодолее блокадата на торбичката и не излезе извън нея. Ако това стане, омесете тестото отново на топка и препакетирайте.

14. Когато решите да използвате такъв тип тесто оставете го да (се размрази) и достигне стайна температура преди да се опитвате да го разточвате или поставяте в тавата.

15. Тестото съхранявано в хладилник е годно за ползване до 24-48 часа.

16. Замразеното тесто, е годно доста повече, до няколко седмици стига да е добре опаковано и да е херметично затворен (да няма достъп на въздух до него).

Видове пица
Изображение
- Неаполитанската пица (пица Неаполитана) - според правилата тестото за тази пица трябва да съдържа италянско пшеничено брашно (тип 0 и/или 00), натурална неаполитанска мая или бирена мая, сол и вода. За да получите изискваните резултати трябва да използвате силно брашно богато на протейни (каквото се използва при приготвянето на хляб, а не на сладкиши). Тестото трябва да бъде омесено на ръка или с миксер на ниски обороти. След като бухне то трябва да бъде оформено на ръка, без помощта на точилка или други механични устройства и не трябва да бъде по-дебело от 3 милиметра. Пицата трябва да бъде печена за 60-90 секунди при 485 градуса в каменна пещ с дърва. Когато е готова тя трябва да бъде мека и ароматна. Неаполитанската пица си е извоювала в Италия статуса на "гарантиран традиционнен специалитет". Тя има само три официални варианта:

- Маринара: със домати, чесън, риган и зехтин
- Маргарита: със домати, резани моцарела, босилек и зехтин
- Маргарита Екстра: с домати, биволска моцарела, босилек и зехтин
Изображение
- Лацио стил: пицата в Лацио (Рим), както и в много други части на Италия се предлага в 2 различни варианта: 1) Пица на парче - пицата се приготвя в дълги, правоъгълни тави и е сревнително дебела (1-2см). Основата е много подобна на английските мъфини и най-често се приготвя в електирески печки. Реже се с ножици или нож и цената й се определя според теглото. 2) В пицариите, тя се сервира в традиционната кръгла форма и основата е доста тънка, почти колкото при Неаполитаната. Най-често е приготвена във фурна с дърва, което й придава неповторим вкус и аромат. В Рим Пица Неаполитана е ганирана с домати, моцарела, аншоа и зехтин (в Неапол наричат този вид пица "Пица Рома")

- пица Рома (в Неапол): с домати, моцарела, аншоа, риган, зехтин
- пица Виена: домати, моцарела, немска наденичка, риган, зехтин
- пица с шунка и гъби: домати, моцарела, шунка, гъби
- пица Капричоза: моцарела, домати, гъби, артишок, шунка, маслини, зехтин
- пица Куатро Страджони (пица Четири сезона): същите продукти като при Капричозата, но продуктите не се смесват
- пица Куатро Фрумаджи (пица Четири сирена): домати, моцарела, пармеджано-риджано, рикота, горгонзола

- Сицилиянски стил - при него всички съставки се смесват в основата, вместо да бъдат поставени върху нея. Автентичната рецепта не използва нито моцарела, нито аншоа.

- пица Бианка - при нея не се използва никакъв доматен сос, той се замества със сос песто или пък сметана. Много често се гарнира само с моцарела и сирене рикота. В Рим под този вид пица разбират вид хляб поръсен само със зехтин

- Калцоне - пица със форма на полумесец, напълнена със сирене рикота, салам и моцарела. Може да е изпържена или изпечена.
Изображение
- Плодова пица - още един известен по света вид пица, който често се сервира като десерт. Вместо да се използва тесто за пица, се взима такова за сладки и всъщност се прави една голяма сладка. Сосът се замества с бита сметана, някакъв вид крем или пък крема сирене. След това покривате с любимите си плодове, оставяте за малко в хладилника да стегне и сервирате. Това е лесен начин да направите десерт, които е един от хилядите вариянти на пицата.

- пица Пеперони - това е една от много известните вариаци на пицата идваща от Америка. Тя се прави с класическо тесто, маринара сос с моцарела и чедър. След това се покрива с пласт Пеперони (вид салам наподобяващ луканков салам) и чак тогава пицата се изпича.

- Френската хлебна пица или пицата багета е много често срещан вид пица, много лесен за приготвяне. Основната му характеристика, че вместо тесто се използва франзела, разрязана на половина.

- Хавайска пица - покрита е с бекон и парчета ананас и моцарела сирене. Бекона може да се замени със шунка



Източник: mandja.com
Прочетено: 2528 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Ми_ми
Адвокат на Дявола
Адвокат на Дявола
Мнения: 19479
Регистриран: чет авг 23, 2007 12:21
Репутация: 6801
пол: Жена
Местоположение: на Земята

Re: Пицата

Мнение от Ми_ми »

Тези снимки от статията нямат нищо общо с пиците в Рим. Изненадата ми беше огромна, когато влизайки в пицария в центъра на Рим установих, че няма да ям това, което очаквам, а нещо, което дори и не съм си представяла. Пицата представляваше правоъгълно парче дебело тесто от горе наредени цели ленти, ненарязани, прошуто, тестото беше намазано леко с домати, доста босилек и "това е Минке положението". Другата пица, която поръчахме беше калцоне, за да опитаме от всичко по едно и калцонето беше още по-зашеметяващо - отново дебело тесто, затворено /поне това съвпадна/ииии вътреееееееее леле боже, добре че беше затворено иначе нямаше да я разрежем дори, тази пица - наслагани едро нарязани чушки, лук пак едро нарязан, някакъв колбас имаше ииии броколи ама с дръжките, ненарязани, полуомекнали, офф просто ужасно. И там пицата не я продават на парче, а на килограм.
Същото разочарование беше и с пастата, въпреки че един от видовете ми хареса, но това е друга тема............ :)
Последна промяна от Ми_ми на пет яну 16, 2009 16:31, променено общо 1 път.

" Заговори, че да те видя." - Сократ

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Пицата

Мнение от Mozo »

Колкото китайската храна в България е китайска и толкова, колкото дюнерите тук са същите като в арабските държави :кимам: .
Изображение
Hilon
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1351
Регистриран: пет сеп 26, 2008 21:29
Репутация: 975
пол: Мъж
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пицата

Мнение от Hilon »

Аз обичам пица "Маргарита". Бих си хапнал една по всяко време! :p
Des
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1313
Регистриран: пет окт 31, 2008 15:14
Репутация: 72
пол: Жена
Местоположение: на разходка по света

Re: Пицата

Мнение от Des »

Ми_ми написа:Тези снимки от статията нямат нищо общо с пиците в Рим. Изненадата ми беше огромна, когато влизайки в пицария в центъра на Рим установих, че няма да ям това, което очаквам, а нещо, което дори и не съм си представяла. Пицата представляваше правоъгълно парче дебело тесто от горе наредени цели ленти, ненарязани, прошуто, тестото беше намазано леко с домати, доста босилек и "това е Минке положението". Другата пица, която поръчахме беше калцоне, за да опитаме от всичко по едно и калцонето беше още по-зашеметяващо - отново дебело тесто, затворено /поне това съвпадна/ииии вътреееееееее леле боже, добре че беше затворено иначе нямаше да я разрежем дори, тази пица - наслагани едро нарязани чушки, лук пак едро нарязан, някакъв колбас имаше ииии броколи ама с дръжките, ненарязани, полуомекнали, офф просто ужасно. И там пицата не я продават на парче, а на килограм.
Същото разочарование беше и с пастата, въпреки че един от видовете ми хареса, но това е друга тема............ :)

Мимс в Рим има милиони пицарии , аз много пъти съм хапвала въа вечния град и не съм се разочаровала така. Винаги съм попадала на готини пицки :p ресторантчетата в близост до забележителности по - принцип са скъпи и много често храната там не струва . Но в малките улички се срещат пицарийки , като от рекламите , с много вкусна храна :съгласен:
Да се веселим, наш е деня...после ще станем пепел, сянка....мъгла!
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуственя интелект !!
Des
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1313
Регистриран: пет окт 31, 2008 15:14
Репутация: 72
пол: Жена
Местоположение: на разходка по света

Re: Пицата

Мнение от Des »

Kotkata68 написа:
Изображение
- Плодова пица - още един известен по света вид пица, който често се сервира като десерт. Вместо да се използва тесто за пица, се взима такова за сладки и всъщност се прави една голяма сладка. Сосът се замества с бита сметана, някакъв вид крем или пък крема сирене. След това покривате с любимите си плодове, оставяте за малко в хладилника да стегне и сервирате. Това е лесен начин да направите десерт, които е един от хилядите вариянти на пицата.
тази пица поне в околностите на Рим се нарича Кростата има я както с плодове , така и намазана само със сладко.
Да се веселим, наш е деня...после ще станем пепел, сянка....мъгла!
Автентичната тъпота всеки път надминава изкуственя интелект !!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Пицата

Мнение от Mozo »

Аз знам, че кростатата е вид плодова пита, но каквото и да е е невероятна :hello1: :hello1: :hello1: .
Изображение
Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Пицата

Мнение от Ivan0v »

Много вкусна тема ... Аз обичам пица с морски дарове. :)
Потребителски аватар
Ми_ми
Адвокат на Дявола
Адвокат на Дявола
Мнения: 19479
Регистриран: чет авг 23, 2007 12:21
Репутация: 6801
пол: Жена
Местоположение: на Земята

Re: Пицата

Мнение от Ми_ми »

Des написа:
Ми_ми написа:Тези снимки от статията нямат нищо общо с пиците в Рим. Изненадата ми беше огромна, когато влизайки в пицария в центъра на Рим установих, че няма да ям това, което очаквам, а нещо, което дори и не съм си представяла. Пицата представляваше правоъгълно парче дебело тесто от горе наредени цели ленти, ненарязани, прошуто, тестото беше намазано леко с домати, доста босилек и "това е Минке положението". Другата пица, която поръчахме беше калцоне, за да опитаме от всичко по едно и калцонето беше още по-зашеметяващо - отново дебело тесто, затворено /поне това съвпадна/ииии вътреееееееее леле боже, добре че беше затворено иначе нямаше да я разрежем дори, тази пица - наслагани едро нарязани чушки, лук пак едро нарязан, някакъв колбас имаше ииии броколи ама с дръжките, ненарязани, полуомекнали, офф просто ужасно. И там пицата не я продават на парче, а на килограм.
Същото разочарование беше и с пастата, въпреки че един от видовете ми хареса, но това е друга тема............ :)

Мимс в Рим има милиони пицарии , аз много пъти съм хапвала въа вечния град и не съм се разочаровала така. Винаги съм попадала на готини пицки :p ресторантчетата в близост до забележителности по - принцип са скъпи и много често храната там не струва . Но в малките улички се срещат пицарийки , като от рекламите , с много вкусна храна :съгласен:
:) Дес, аз съм влюбена в Рим и обожавам всичко, което той предлага във всичките му измерения, но многото пъти в които съм била там не успях да попадна на пица, която да ме очарова - съжалявам. Можеби представите ми се разминаха с реалността, може би както казваш ти не попаднах в точното заведение на точното място, нооооооо това е моето впечатление........ :)

" Заговори, че да те видя." - Сократ

Потребителски аватар
fetus
Почетен член
Почетен член
Мнения: 1901
Регистриран: вт ное 13, 2007 16:49
Репутация: 612
пол: Жена
Местоположение: София- до пълният контейнер

Re: Пицата

Мнение от fetus »

В Рим не съм ходила.В Неапол обаче пиците се правят като " за наши хора".Тестото е тънко , а отгоре - рогът на изобилието!!!И там пицата се продама на килограм, което си заслужава.В Хърватска ядох пица , доблрижава се до нашата.Предпочитам да си я направя.Блатът намазвам с предварително пасирани и изварени домати , пъхам в горещата фурна и пека 10- тина минути.Вадя и тогава гарнирам с приготвените продукти.Допичам още десетина минути и готово. :housekeep:
Когато имаш златни ръце ,не е от значение къде са завряни. Приятели са тези, които не ти позволяват да правиш глупостите сам...
Изображение
zaro__
Регистриран
Мнения: 1
Регистриран: чет яну 07, 2010 19:36
Репутация: 0
пол: Мъж

Re: Пицата

Мнение от zaro__ »

а някои да знае как се приготвя тестото за пица на парче които се продават?
или от къде мога да си купя готово тесто?

благодаря ви предварително!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284525
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335974
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Пицата

Мнение от Mozo »

Мисля, че е съвсем нормално тесто за пица, което се продава във всяка една хлебарница :thumbright:
Изображение
Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Пицата

Мнение от Ivan0v »

Тесто като тесто.Тайната на гозбите е в подправките и умерените добре балансирани продукти.Пиците най-добре стават в пещ, след това е ред на хубавата фурна.
Потребителски аватар
fetus
Почетен член
Почетен член
Мнения: 1901
Регистриран: вт ное 13, 2007 16:49
Репутация: 612
пол: Жена
Местоположение: София- до пълният контейнер

Re: Пицата

Мнение от fetus »

Mozo написа:Мисля, че е съвсем нормално тесто за пица, което се продава във всяка една хлебарница :thumbright:
Ц.Маята е френска, жива. Т.е. не е суха, но при продължителна работа с нея / около 1-2 месеца/ пада кожата от ръцете- поне при мен мен беше така.
Офтопик:
Нали работих в пица на парче.
Иначе истината е в пропорциите и месенето. Меси се 30 мин. в машина. :salute:
Когато имаш златни ръце ,не е от значение къде са завряни. Приятели са тези, които не ти позволяват да правиш глупостите сам...
Изображение
Потребителски аватар
girl
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2015
Регистриран: вт юни 16, 2009 11:10
Репутация: 248
пол: Жена
Местоположение: София

Re: Пицата

Мнение от girl »

Много обичам пица и не бих отказала едно парче от тия на картинките, няма значение от коя :усмивка1:
Кой е беден, ако е обичан?
ИзображениеИзображениеИзображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Пици”